Epson EcoTank ET-2980: specificații, avantaje și dezavantaje
Locul modelului ET-2980 în gama Epson se reduce la o singură funcție: este cea mai ieftină EcoTank care întoarce singură pagina. Imprimarea duplex automată (6,5 ppm alb-negru în modul față-verso) este linia de demarcație față de modelul de intrare ET-2903, iar dacă documentele pe două fețe fac parte din rutina ta, acea linie valorează bani reali.
Restul pasului în sus este și el semnificativ. Motorul rulează la 15 ppm ISO alb-negru și 8 color, mai repede decât ET-2903, modelul de intrare actual, iar sticlele sunt din seria mai mare 502: un negru de 127 ml cu un randament de 8.500 de pagini ISO, culorile la 6.500. Un ciclu lunar publicat de 5.000 de pagini și un volum recomandat de 800 de pagini o fac prima EcoTank pe care Epson însăși o poziționează pentru lucru constant, nu pentru imprimat ocazional. Rezoluția de 4.800 x 1.200 dpi, Wi-Fi cu Wi-Fi Direct, AirPrint și aplicația mobilă completează pachetul, la 5,2 kg.
Ce nu este: o multifuncțională de birou, iar poziționarea ei face asta ușor de interpretat greșit. Scanerul este plat, fără alimentator de documente, așa că, deși imprimanta produce pagini pe două fețe, copierea unui original față-verso înseamnă tot întoarcerea colilor pe geam, cu mâna. Funcția duplex nu are corespondent la scanare. Nu există fax, nici Ethernet, afișajul este un mic LCD netactil de 1,44 inchi, iar alimentarea cu hârtie este o tavă din spate de 100 de coli, cu o tavă de ieșire de 30 de coli, care trebuie supravegheată la lucrări mai lungi. Garanția este de un an, iar cutia de întreținere este un consumabil pe care îl vei înlocui la un moment dat.
ET-2980 merge bine într-o gospodărie care tipărește constant și pe două fețe (rapoarte, ciorne, teme), direct de pe computer. În clipa în care copierea sau scanarea de documente cu mai multe pagini intră în discuție, alimentatorul de documente al modelului ET-3950 este ceea ce cauți de fapt.
Puncte forte pe categorii
Unde Epson EcoTank ET-2980 depășește mediana
- Are rezervoare de cerneală reîncărcabile ?
- O construcție mai ușoară ?5,2 kg față de 7,74 kg (mediană)
Unde Epson EcoTank ET-2980 rămâne sub mediană
- Fără alimentator automat de documente ?
- Capacitate tavă de alimentare sub medie ?100 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Fără ethernet ?
- Viteză de imprimare (negru) sub medie ?15 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (color) sub medie ?8 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Volum lunar recomandat mult sub medie ?5.000 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Capacitate tavă de ieșire mult sub medie ?30 de coli față de 60 de coli (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 40: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 63% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Nu | prezentă la 62% din clasă | 1 | −48.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Da | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 100 | 150 | 1 | −17.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 15 | 17 | 2 | −12.0 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Viteză de imprimare (color) | 8 | 9,5 | 1 | −8.0 |
| Volum lunar recomandat | 5.000 | 10.000 | 0.3 | −7.5 |
| Capacitate tavă de ieșire | 30 | 60 | 0.3 | −7.5 |
| Greutate | 5,2 | 7,74 | 0.3 | +7.2 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Capacitate ADF (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
La ET-2980 totul depinde de o singură întrebare: cine apasă pe „Print” în casa aceea? Dacă răspunsul este un laptop și, din când în când, un telefon, atunci este exact imprimanta potrivită, pentru că tot ce face bine (duplexul automat, sticlele mari, ciclul lunar generos) se vede de pe computer. Dacă răspunsul include teancuri de acte care trebuie copiate sau scanate, tot ce face bine devine irelevant, fiindcă scanerul plat te obligă să stai lângă ea și să întorci fiecare foaie cu mâna.
În folosirea de zi cu zi, două lucruri contează mai mult decât spune fișa. Primul este tava din spate: la 100 de coli, o lucrare mai lungă cere reumplere, iar hârtia lăsată în tava deschisă adună praf într-o cameră de copii sau lângă o fereastră. Al doilea este cutia de întreținere, un consumabil ușor de uitat până când imprimanta refuză să mai pornească. Nu este scump, dar merită comandat înainte să ai nevoie de el.
Economia sticlelor este reală, cu o condiție: să imprimi constant. O EcoTank ținută luni întregi nepornită își poate usca capul de imprimare, iar curățările repetate consumă exact cerneala pe care voiai să o economisești. Pentru cine imprimă câteva pagini pe lună, un laser mono ieftin e mai potrivit.
Dacă bugetul permite un pas în sus, alimentatorul automat al modelului ET-3950 este singura diferență care schimbă felul în care lucrezi. Restul gamei aduce mai ales viteză, nu funcții noi.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluiepson.com
- Fișă tehnică sau manualfiles.support.epson.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 23 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Epson EcoTank ET-2980 obține un Scor VS de 40, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Case care imprimă constant și pe două fețe, de pe computer, cu sticle mari de negru care duc greul.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine copiază sau scanează documente cu mai multe pagini: scanerul este un simplu plat, așa că duplexul la imprimare nu are niciun corespondent la scanare.
- Compromisul care contează
- Cumperi cea mai ieftină EcoTank cu duplex automat și accepți în jurul ei o tavă din spate de 100 de coli, o ieșire de 30 și scanare doar pe geam.
- Alternativa principală
- HP Smart Tank 5003: alternativa cu rezervoare a HP, cu tavă și ieșire similare, dar fără duplex automat. ET-2980 câștigă exact pe acea funcție.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.














