Brother DCP-T730DW: specificații, avantaje și dezavantaje
Brother pune în cutia modelului DCP-T730DW două sticle de cerneală neagră. Împreună ajung, după calculul producătorului, pentru 15.000 de pagini alb-negru, iar fiecare culoare vine cu o sticlă de 5.000 de pagini. Cine tipărește câteva zeci de pagini pe lună poate amâna ani buni prima comandă de cerneală neagră.
E o multifuncțională cu rezervoare care tipărește, copiază și scanează, fără fax. Față de modelele de bază cu rezervoare, are două lucruri în plus: tipărește singură pe ambele fețe și are deasupra un alimentator automat de 20 de coli, așa că un contract de câteva pagini se copiază fără să așezi foile pe geam una câte una. Sticlele au vârful cu cheie și intră doar în rezervorul culorii lor, așa că e greu să torni galben în rezervorul de cyan.
Brother a făcut economie în altă parte. Panoul are un ecran LCD cu un singur rând și butoane, fără ecran tactil. Se leagă la router prin Wi-Fi sau la calculator prin USB, dar nu are port Ethernet, așa că într-un birou cu rețea pe cablu tot prin wireless ajunge în rețea. Hârtia foto de 10 x 15 cm intră tot în tava principală.
Se potrivește unei case sau unui birou mic unde se tipărește mult text și din când în când o pagină color: teme, facturi, formulare completate și scanate înapoi. Tipărirea automată pe ambele fețe înjumătățește teancul unei lucrări lungi, iar într-o casă cu copii la școală diferența se vede repede în topurile de hârtie cumpărate. În magazinul online Brother pentru România apare sub același nume, DCP-T730DW, deci nu e un model adus din altă piață.
Puncte forte pe categorii
Unde Brother DCP-T730DW depășește mediana
- Are rezervoare de cerneală reîncărcabile ?
- Rezoluție de imprimare peste medie ?6.000 dpi față de 4.800 dpi (mediană)
Unde Brother DCP-T730DW rămâne sub mediană
- Fără ethernet ?
- Capacitate ADF sub medie ?20 de coli față de 32,5 coli (mediană)
- Viteză de imprimare (negru) puțin sub medie ?16 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de ieșire sub medie ?50 de coli față de 60 de coli (mediană)
- O construcție puțin mai grea ?7,9 kg față de 7,74 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 57: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 55% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Da | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Capacitate ADF | 20 | 32,5 | 0.5 | −9.5 |
| Viteză de imprimare (negru) | 16 | 17 | 2 | −6.0 |
| Rezoluție de imprimare | 6.000 — se socotește ca limita de sus a clasei (5.760) | 4.800 | 0.5 | +5.0 |
| Capacitate tavă de ieșire | 50 | 60 | 0.3 | −2.4 |
| Greutate | 7,9 | 7,74 | 0.3 | −0.3 |
| Capacitate tavă de alimentare | 150 | 150 | 1 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Viteză de imprimare (color) (necunoscută: nepunctată); Volum lunar recomandat (necunoscută: nepunctată); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Scanare duplex (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Brother recomandă pentru DCP-T730DW un volum lunar de 1.000 de pagini. E mult peste ce tipărește o casă, deci aparatul nu va lucra la limită, iar costul cernelii rămâne argumentul care contează. O singură sticlă neagră de schimb, codul BTD100BK, acoperă jumătate din negrul primit în cutie. Culorile vin în sticle separate, așa că o înlocuiești doar pe cea terminată.
Tipărește fără grabă: Brother declară 16 imagini pe minut la text alb-negru, după norma ISO, iar la tipărirea automată pe ambele fețe cifra coboară la 7. O temă de zece pagini iese oricum repede. Un raport de o sută de pagini tipărit față-verso înseamnă cam un sfert de oră de așteptare.
Scanerul merită verificat înainte de cumpărare. Alimentatorul preia singur foile, dar fișa Brother nu pomenește scanarea automată pe ambele fețe și dă viteze doar pentru o singură față. Dacă scanezi des formulare tipărite pe două fețe, cere confirmarea asta la magazin.
Lista de securitate e mai lungă decât te-ai aștepta la un aparat de casă: firmware semnat digital, Secure Boot și firmware criptat, protecții întâlnite de obicei la imprimantele de birou. Wi-Fi Direct merge doar pe banda de 2,4 GHz, bine de știut dacă vrei să tipărești de pe telefon fără router.
La zgomot, Brother declară 55 dBA la imprimare și are un mod silențios, util când imprimanta stă în sufragerie sau lângă un birou din dormitor.
Epson EcoTank ET-2800 e tot cu rezervoare, dar mai simplu: nu are alimentator de documente și nici față-verso automat. Eu aș plăti diferența pentru modelul Brother doar dacă aș folosi des cel puțin una dintre cele două funcții.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluistore.brother.ro
- Fișă tehnică sau manualsupport.brother.com
- Documentație de suport și firmwaresupport.brother.com
- Teste independenteexhibit.tech
- Listare la retailer (verificare încrucișată)pcgarage.ro
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 21 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 16 ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Brother DCP-T730DW obține un Scor VS de 57, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- O familie sau un birou de acasă care tipărește mult text, scanează contracte de câteva pagini și nu mai vrea să cumpere cartușe.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine are nevoie de fax, de rețea prin cablu sau scanează des documente tipărite pe ambele fețe.
- Compromisul care contează
- Cerneala costă puțin pe pagină, dar primești un aparat lent când tipărește pe ambele fețe și un panou cu un singur rând de text.
- Alternativa principală
- Epson EcoTank ET-2800: tot cu rezervoare, mai simplu și mai mic, pentru cine tipărește pe o singură față și nu are nevoie de alimentator de documente.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.













