Epson EcoTank ET-2400: specificații, avantaje și dezavantaje
Aproape toată discuția despre EcoTank se poartă în jurul cernelii, iar la ET-2400 exact asta ascunde ce lipsește. Imprimanta nu are întoarcere automată a hârtiei. Tipărirea pe ambele fețe se face întorcând teancul cu mâna, ca acum cincisprezece ani, într-un aparat cumpărat tocmai fiindcă urmează să tipărească mult.
Sistemul de cerneală rămâne motivul pentru care se vinde. Rezervoarele se umplu din sticle, iar un set complet ține ani la volum casnic. Cine tipărește câteva pagini pe săptămână și găsește de fiecare dată cartușul uscat înțelege imediat argumentul: aici cerneala stă în rezervor și nu se pierde între două utilizări.
Ca aparat, este un multifuncțional modest și cinstit. Tipărește, scanează pe pat plat și copiază, la 10 pagini pe minut alb-negru și 5 color în măsurarea ISO. Alimentator automat de documente, fax și ecran tactil nu are, doar un afișaj monocrom cu butoane. Cântărește 3,9 kg, adică se ridică cu o mână și se mută pe alt raft fără planificare.
Conectarea acoperă Wi-Fi, Wi-Fi Direct și USB. Port de rețea nu există, deci într-un birou cu cablu tras peste tot va trebui să meargă wireless. Epson nu menționează AirPrint nici în fișa tehnică, nici în manualul aparatului, așa că rândul acela rămâne gol la noi, chiar dacă aplicația proprie acoperă tipărirea de pe telefon.
Este o imprimantă pentru o gospodărie care tipărește neregulat și nu vrea să se mai gândească la consumabile. Cine tipărește teancuri față-verso ar trebui să urce o treaptă în gamă înainte să comande.
Puncte forte pe categorii
Unde Epson EcoTank ET-2400 depășește mediana
- Are rezervoare de cerneală reîncărcabile ?
- O construcție mult mai ușoară ?3,9 kg față de 7,74 kg (mediană)
- Rezoluție de imprimare peste medie ?5.760 dpi față de 4.800 dpi (mediană)
Unde Epson EcoTank ET-2400 rămâne sub mediană
- Fără imprimare duplex automată ?
- Fără alimentator automat de documente ?
- Viteză de imprimare (negru) sub medie ?10 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (color) mult sub medie ?5 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare sub medie ?100 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Fără ethernet ?
- Volum lunar recomandat mult sub medie ?3.000 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Capacitate tavă de ieșire mult sub medie ?30 de coli față de 60 de coli (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 26: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 63% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Nu | prezentă la 77% din clasă | 1 | −48.0 |
| Alimentator automat de documente | Nu | prezentă la 62% din clasă | 1 | −48.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 10 | 17 | 2 | −42.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Da | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 5 | 9,5 | 1 | −24.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 100 | 150 | 1 | −17.0 |
| Greutate | 3,9 — se socotește ca limita de jos a clasei (4) | 7,74 | 0.3 | +14.1 |
| Volum lunar recomandat | 3.000 | 10.000 | 0.3 | −10.5 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Capacitate tavă de ieșire | 30 | 60 | 0.3 | −7.5 |
| Rezoluție de imprimare | 5.760 | 4.800 | 0.5 | +5.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Capacitate ADF (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (necunoscută: nepunctată); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Calculul care contează la orice EcoTank este cât tipărești pe lună, nu cât costă aparatul. Epson declară 4.500 de pagini alb-negru și 7.500 de pagini color pentru un set de sticle de schimb. Într-o gospodărie obișnuită, asta înseamnă ani în care nu te uiți la nivelul cernelii, iar în regimul acesta aparatul își acoperă diferența față de orice model cu cartușe.
Lipsa întoarcerii automate este însă mai supărătoare decât pare pe hârtie. Problema e hârtia: un document lung tipărit pe o singură față consumă dublu, iar economia de cerneală se duce parțial în teancul de coli. Dacă printre lucrurile pe care le tipărești sunt cursuri, contracte sau lucrări, merită căutat de la început un model care întoarce singur foaia.
Epson dă un volum recomandat de 500 de pagini pe lună, cu un maxim de 3.000. Prima cifră este cea onestă. Aparatul are un singur sertar în spate și o tavă de ieșire mică, deci lucrul în serie cere pe cineva lângă el, iar mecanica nu este făcută pentru un birou cu mai mulți oameni.
Scanerul merită o vorbă separată. Este pe pat plat, fără alimentator, deci fiecare pagină se așază cu mâna și se închide capacul. Pentru două-trei documente pe lună este perfect. Pentru un dosar de zece pagini devine o corvoadă, iar aici se vede cel mai limpede unde se oprește ambiția aparatului.
Aș lua-o pentru o casă cu școlari, unde se tipărește imprevizibil și unde cartușele uscate au devenit o cheltuială care se repetă fără să fi tipărit nimic. Nu aș lua-o pentru un birou mic cu volum constant și documente lungi.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluiepson.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 22 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Epson EcoTank ET-2400 obține un Scor VS de 26, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Unei case în care se tipărește rar și imprevizibil, unde cartușele uscate au devenit o cheltuială care se repetă fără să fi tipărit nimic.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine tipărește documente lungi față-verso sau scanează dosare întregi. Ambele se fac aici manual, foaie cu foaie.
- Compromisul care contează
- Economia la cerneală este reală și mare, dar o plătești în timpul tău: fiecare pagină întoarsă și fiecare foaie scanată trec prin mâna ta.
- Alternativa principală
- Epson EcoTank ET-2980: același sistem de cerneală, cu întoarcere automată a hârtiei, dacă tipărești destul cât să conteze.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.













