33PuncteEpson Expression Home XP-4200

Epson Expression Home XP-4200: specificații și verdict

XP-4200 este imprimanta pe care Epson o vinde celor care tipăresc câteva pagini pe săptămână și vor ca aparatul să coste cât mai puțin la cumpărare. Este un multifuncțional compact cu trei funcții, tipărire, scanare și copiere, fără fax, iar trăsătura care îl scoate din rândul celor de același nivel este că întoarce singur pagina și tipărește pe ambele fețe.

Epson l-a construit în jurul a patru cartușe individuale Claria 232 și a unui cap de tipărire permanent Micro Piezo, tehnologia fără încălzire a companiei, gândită să supraviețuiască imprimantei. Cartușele separate înseamnă că înlocuiești doar culoarea terminată, ceea ce contează mai mult la o imprimantă ieftină decât la una scumpă, fiindcă la cea ieftină banii se duc pe cerneală.

Scanerul este exclusiv pe pat plat, cu senzor CIS la 1.200 pe 2.400 dpi. Nu există alimentator de documente, deci copierea unui teanc înseamnă ridicat capacul la fiecare pagină, și nu există scanare pe ambele fețe. Hârtia intră printr-un alimentator din spate pentru 100 de coli și iese prin față, până la formatul Legal. Panoul este un ecran color de 2,4 inchi comandat din butoane, nu tactil.

Conectarea se face prin USB și Wi-Fi doar pe banda de 2,4 GHz, cu Wi-Fi Direct, fără Ethernet. De pe telefon se tipărește prin aplicația Epson Smart Panel, AirPrint sau Mopria. Cântărește aproximativ 4,3 kg și, cu tăvile închise, are sub 17 cm înălțime.

I se potrivește unui student, cuiva care tipărește rar acasă sau ca a doua imprimantă într-o cameră de oaspeți, acolo unde duplexul și fotografiile fără margini sunt binevenite, iar volumul rămâne destul de mic ca cartușele să nu ajungă niciodată subiectul principal. Este alegerea greșită pentru cine copiază documente de mai multe pagini, are nevoie de fax sau tipărește destul cât un aparat cu rezervoare să se amortizeze într-un an.

Epson Expression Home XP-4200

Puncte forte pe categorii

ImprimareScanare șicopiereManipularehârtieConectivitateDesign
33Scor VS

Unde Epson Expression Home XP-4200 depășește mediana

  • O construcție mai ușoară ?4,3 kg față de 7,74 kg (mediană)
  • Rezoluție de imprimare peste medie ?5.760 dpi față de 4.800 dpi (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS

Scor 33: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 39% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.

SpecificațieAcest produsMediana claseiPondere în scorPuncte
Imprimare duplex automatăDaprezentă la 77% din clasă1+50.0
Alimentator automat de documenteNuprezentă la 62% din clasă1−48.0
Rezervoare de cerneală reîncărcabileNuprezentă la 31% din clasă0.5−24.0
Scanare duplexNuprezentă la 29% din clasă0.5−24.0
EthernetNuprezentă la 50% din clasă0.5−24.0
Ecran tactilNuprezentă la 44% din clasă0.5−24.0
Capacitate tavă de alimentare1001501−17.0
Greutate4,37,740.3+12.0
FaxNuprezentă la 38% din clasă0.2−9.6
Rezoluție de imprimare5.7604.8000.5+5.0

Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Viteză de imprimare (negru) (necunoscută: nepunctată); Viteză de imprimare (color) (necunoscută: nepunctată); Volum lunar recomandat (necunoscută: nepunctată); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Capacitate ADF (necunoscută: nepunctată); Capacitate tavă de ieșire (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).

Nota editorului

Capcana imprimantei ieftine și cinstite este cerneala, iar XP-4200 este exact o astfel de imprimantă. Epson a făcut lucrurile de bun-simț: cartușe separate, un cap care nu se uzează, duplex automat care înjumătățește hârtia. Dar prețul de achiziție rămâne mic doar cât timp tipărirea rămâne rară. O gospodărie care scoate câteva pagini pe zi ar trebui să se uite la un aparat cu rezervoare, pentru că la ritmul acela cartușele ajung să coste mai mult decât imprimanta în mai puțin de un an.

Pentru cumpărătorul căruia îi este destinată, este o alegere bună. Tipărirea automată pe ambele fețe este rară la acest nivel, fotografiile fără margini ies corect, iar aplicația face configurarea de pe telefon lipsită de bătăi de cap. Sistemul cu patru cartușe este cel potrivit pentru cine tipărește mai ales text negru și doar uneori culoare, fiindcă culorile nu se aruncă odată cu negrul terminat.

Ce m-ar face să ezit este scanerul. Un pat plat fără alimentator merge pentru formularul ocazional și devine obositor la orice mai lung, iar pentru a scana o pagină pe ambele fețe trebuie să o întorci singur. Wi-Fi-ul pe o singură bandă este suficient pentru o imprimantă, dar merită știut într-un bloc cu multe rețele.

Mai notez și ce nu apare pe pagina de produs: vitezele ISO, ciclul lunar și capacitățile tăvilor sunt într-o fișă separată, iar vitezele sunt modeste chiar și pentru un inkjet.

Aș cumpăra-o pentru un student, o casă cu volum mic sau o cameră de oaspeți, unde prioritatea este cel mai mic preț rezonabil cu duplex. Un birou de acasă l-aș trimite la un aparat cu rezervoare și alimentator, iar pe cine are nevoie de fax, la cu totul alt model.

Specificații

Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.

Imprimare

Tehnologie de imprimare ?
Jet de cerneală
Imprimare color ?
✓Da
Viteză de imprimare (negru) ?
? Necunoscut
Viteză de imprimare (color) ?
? Necunoscut
Rezoluție de imprimare ?
5.760 dpi
Imprimare duplex automată ?
✓Da
Rezervoare de cerneală reîncărcabile ?
✗Nu
Volum lunar recomandat ?
? Necunoscut

Scanare și copiere

Multifuncțională ?
✓Da
Alimentator automat de documente ?
✗Nu
Capacitate ADF ?
? Necunoscut
Scanare duplex ?
✗Nu
Fax ?
✗Nu

Manipulare hârtie

Capacitate tavă de alimentare ?
100 de coli
Capacitate tavă de ieșire ?
? Necunoscut
Format maxim de hârtie ?
Legal (216 x 356 mm)

Conectivitate

Wi-Fi ?
✓Da
Wi-Fi Direct ?
✓Da
Ethernet ?
✗Nu
USB ?
✓Da
Apple AirPrint ?
✓Da
Imprimare din aplicație mobilă ?
✓Da

Design

Ecran tactil ?
✗Nu
Greutate ?
4,3 kg

Surse și verificare

De unde vin specificațiile

Verificare

Publicat prima dată
Specificații verificate ultima dată
Gradul de completare a fișei
19 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
Tip de pagină
Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
Baza evaluării
Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.

Imprimante asemănătoare cu Epson Expression Home XP-4200

Canon PIXMA MG3620
Canon PIXMA MG3620
Epson EcoTank ET-2980
Epson EcoTank ET-2980
Brother MFC-J1360DW
Brother MFC-J1360DW
Epson EcoTank ET-2800
Epson EcoTank ET-2800
Epson EcoTank ET-2400
Epson EcoTank ET-2400
Canon PIXMA TR4720
Canon PIXMA TR4720
Epson EcoTank Photo ET-8550
Epson EcoTank Photo ET-8550
Brother MFC-J4355DW
Brother MFC-J4355DW

Evaluări și recenzii

Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.

Scrie o recenzie

Autentifică-te pentru a scrie o recenzie verificată:

Concluzia

Epson Expression Home XP-4200 obține un Scor VS de 33 pe baza celor 39% din specificații pe care le-am putut compara în aceleași condiții. Este un indiciu, nu un clasament.

Pentru cine este
Unui student, unei case care tipărește rar sau ca imprimantă de rezervă, unde contează prețul mic la cumpărare, duplexul automat și tipărirea ușoară de pe telefon.
Cine ar trebui să caute în altă parte
Cine copiază sau scanează documente de mai multe pagini, are nevoie de fax sau tipărește destul cât un aparat cu rezervoare să se amortizeze într-un an.
Compromisul care contează
Primești duplex și cartușe individuale la un nivel unde rivalii nu oferă niciuna, dar renunți la alimentator, iar prețul rămâne mic doar cât cerneala rămâne puțină.
Alternativa principală
Brother MFC-J1360DW adaugă alimentatorul de documente, pentru cine copiază sau scanează teancuri de pagini.

Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.

Ultimele Imprimante