HP Envy Photo 7975: specificații, avantaje și dezavantaje
HP Envy Photo 7975 are două tăvi de hârtie, iar asta spune mai mult despre el decât orice cifră de viteză. Pe lângă tava principală, are una separată pentru fotografii, de 15 coli, care rămâne încărcată cu hârtie foto în timp ce documentele ies din cealaltă. La multe multifuncționale de casă, o fotografie înseamnă să scoți hârtia obișnuită, să pui hârtia lucioasă și apoi să le schimbi la loc.
Restul dotărilor îl așază între casă și biroul mic. Tipărește automat pe ambele fețe, are ecran tactil color, Wi-Fi pe două benzi și un alimentator de 35 de coli pentru scaner. Fotografiile ies și fără margini. Nu are fax, nici port Ethernet, iar singura conexiune prin cablu e USB-ul.
HP l-a făcut pentru piața americană. La eMAG apar Envy Photo 7930 și 7931, cu nume apropiat, dar nu și acest model. Dacă îl aduci din afară, verifică dinainte ce cartușe folosește și de unde le iei, pentru că de ele depinde tot costul de folosire. Tot înainte de comandă merită aflat cine se ocupă de garanție pentru un exemplar importat.
Se potrivește unei familii care tipărește puțin, dar variat: câteva pagini pentru școală, o felicitare, fotografiile din vacanță. Tava foto își face treaba tocmai în amestecul ăsta, când treci de la un document la o poză fără să atingi hârtia. Cine scoate teancuri de text în fiecare lună ajunge să plătească pe cerneală mai mult decât pe aparat, iar pentru el o imprimantă cu rezervoare e mai potrivită. Scanerul cu alimentator ajută la formulare și la contracte scurte. Pentru arhivarea unui dosar gros e prea mic.
Puncte forte pe categorii
Unde HP Envy Photo 7975 depășește mediana
- Are ecran tactil ?
- Viteză de imprimare (color) puțin peste medie ?10 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Capacitate ADF puțin peste medie ?35 de coli față de 32,5 coli (mediană)
Unde HP Envy Photo 7975 rămâne sub mediană
- Volum lunar recomandat mult sub medie ?1.000 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Fără ethernet ?
- Viteză de imprimare (negru) sub medie ?15 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare sub medie ?125 de coli față de 150 de coli (mediană)
- O construcție puțin mai grea ?8,12 kg față de 7,74 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 54: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 63% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Ecran tactil | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Volum lunar recomandat | 1.000 | 10.000 | 0.3 | −13.5 |
| Viteză de imprimare (negru) | 15 | 17 | 2 | −12.0 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Capacitate tavă de alimentare | 125 | 150 | 1 | −8.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 10 | 9,5 | 1 | +3.0 |
| Capacitate ADF | 35 | 32,5 | 0.5 | +2.0 |
| Greutate | 8,12 | 7,74 | 0.3 | −0.6 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
| Capacitate tavă de ieșire | 60 | 60 | 0.3 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Scanare duplex (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (necunoscută: nepunctată); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Prima cifră pe care aș citi-o în fișa HP e volumul lunar recomandat. HP scrie că aparatul duce până la 1.000 de pagini pe lună, dar recomandă între 300 și 400. Prima e o limită de rezistență, a doua e ritmul pentru care a fost gândit.
Pune lângă ele cartușele HP 64. HP le estimează randamentul la circa 200 de pagini pentru cartușul negru și 165 pentru cel tricolor, măsurate pe pagini standard de text. La ritmul recomandat, cu mult text, cartușul negru se golește cam o dată la două-trei săptămâni. Variantele XL țin mult mai mult, dar tot cartușe rămân, cu costul pe pagină al unor cartușe. O fotografie fără margini acoperă toată foaia cu cerneală, deci pe hârtie foto numărul de pagini scade serios.
Rezoluția de 4.800 x 1.200 dpi din fișă e una „optimizată”, cum o numește chiar HP, și se obține doar la tipărirea color din calculator, nu și la negru. N-aș compara-o cu cifrele altor mărci.
Din dotări, două își merită locul zilnic: tava foto și tipărirea automată pe ambele fețe, care la o temă de zece pagini înjumătățește teancul. Ecranul tactil ajută la copiere și la scanare fără calculator, dar e mic, iar aplicația HP de pe telefon face aceleași lucruri mai comod.
O să-ți pară rău dacă tipărești mult text alb-negru: lecturi, facturi, teme. Pentru așa ceva, o laser monocromă sau o imprimantă cu rezervoare se amortizează repede. Canon PIXMA TR8620a merge pe altă cale, cu cartușe separate pe culori și cu fax, ceea ce ajută dacă o singură culoare se termină mereu prima.
Eu l-aș recomanda doar celui care are deja o sursă sigură de cartușe și tipărește fotografii destul de des ca să prețuiască tava separată. Pentru ceilalți rămâne un aparat bine gândit, care costă mai mult în anii de folosire decât în ziua cumpărării.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluihp.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 21 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
HP Envy Photo 7975 obține un Scor VS de 54, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- O familie care tipărește fotografii, felicitări și câte un document pentru școală și vrea hârtia foto mereu în aparat, fără schimbat tăvile.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine tipărește text în volum mare sau are nevoie de fax ori de rețea prin cablu.
- Compromisul care contează
- Tava foto și tipărirea fără margini îl fac comod pentru poze, dar sistemul cu două cartușe face fiecare pagină mai scumpă decât pe un aparat cu rezervoare.
- Alternativa principală
- Epson EcoTank Photo ET-8550, dacă tipărești fotografii des și preferi să plătești mai mult la început pentru cerneală din sticle, mult mai ieftină pe pagină.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.











