Canon PIXMA MG3620: specificații, avantaje și dezavantaje
MG3620 este un design din 2016 aflat încă pe rafturi în 2026 și supraviețuiește exclusiv pe preț. Merită spus limpede ce înseamnă asta.
Partea bună: imprimă automat pe ambele fețe și trage hârtia dintr-o casetă frontală de 100 de coli, două lucruri pe care imprimantele cele mai ieftine le omit de obicei. Merge cu AirPrint și Mopria, imprimă fără margini și este mică și ușoară, la 5,4 kg. Canon o vinde în negru, alb și roșu.
Restul sunt compromisuri. Canon o declară la aproximativ 9,9 imagini pe minut alb-negru și 5,7 color, suficient de încet cât să se observe la orice document cu mai multe pagini, iar o fotografie fără margini de 10 x 15 cm durează în jur de 44 de secunde. Nu are alimentator de documente, nu are fax, nu are Ethernet și nu are un afișaj util. Cifra de 4.800 x 1.200 dpi din titlu se aplică doar culorii, iar textul negru pigmentat iese la 600 x 600 dpi.
Problema reală este cerneala. Folosește sistemul Canon FINE, cu două cartușe, unul negru pigmentat și unul tricolor. Când o singură culoare se termină, cartușul color se consideră consumat în întregime, oricât cyan ar mai fi rămas. Costul pe pagină este slab după standardele actuale și este motivul pentru care nu aș recomanda-o nimănui care imprimă regulat.
Locul unde chiar se potrivește este gospodăria care imprimă în rafale, o etichetă de retur azi și un formular școlar peste două săptămâni, și vrea să dea cât mai puțin la început.
Puncte forte pe categorii
Unde Canon PIXMA MG3620 depășește mediana
- O construcție mai ușoară ?5,4 kg față de 7,74 kg (mediană)
Unde Canon PIXMA MG3620 rămâne sub mediană
- Fără alimentator automat de documente ?
- Viteză de imprimare (negru) sub medie ?9,9 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (color) sub medie ?5,7 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare sub medie ?100 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Fără Wi-Fi Direct ?
- Fără ethernet ?
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 30: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 61% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Nu | prezentă la 62% din clasă | 1 | −48.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 9,9 | 17 | 2 | −42.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 5,7 | 9,5 | 1 | −20.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 100 | 150 | 1 | −17.0 |
| Wi-Fi Direct | Nu | prezentă la 96% din clasă | 0.3 | −14.4 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Greutate | 5,4 | 7,74 | 0.3 | +6.6 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Volum lunar recomandat (necunoscută: nepunctată); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Capacitate ADF (necunoscută: nepunctată); Capacitate tavă de ieșire (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
MG3620 este imprimanta pe care o recomand doar într-un scenariu: imprimi de câteva ori pe lună, vrei să plătești cât mai puțin acum și accepți că fiecare pagină te va costa mai mult decât pe oricine altcineva. Pentru acel scenariu, faptul că are duplex automat și o casetă adevărată de 100 de coli o pune peste imprimantele din aceeași categorie de preț.
Cerneala este întreaga discuție. Cartușul tricolor se consideră gol când se termină prima culoare, ceea ce înseamnă că arunci cerneală pe care ai plătit-o. La câteva pagini pe lună, suma rămâne mică. La câteva sute, devine mai mare decât prețul imprimantei într-un an.
A doua realitate este capul de imprimare. O imprimantă cu jet lăsată luni întregi nefolosită se înfundă, iar ciclurile de curățare consumă exact cerneala scumpă. O pagină de test la două săptămâni este cel mai ieftin obicei pe care îl poți lua.
Ce nu are contează la fel de mult. Fără alimentator de documente, copierea unui teanc înseamnă foaie cu foaie pe geam. Fără Ethernet, rămâi pe Wi-Fi, iar fără ecran util, configurarea se face de pe telefon.
Dacă imprimi constant, aritmetica se schimbă repede, iar o imprimantă cu rezervoare va fi mai ieftină într-un an, chiar dacă azi costă mai mult.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluicanon.ca
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 21 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Canon PIXMA MG3620 obține un Scor VS de 30, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Gospodării care imprimă în rafale, de câteva ori pe lună, și vor să dea cât mai puțin la cumpărare, păstrând totuși duplexul automat.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Oricine imprimă regulat: cartușul tricolor se consumă la prima culoare terminată, iar costul pe pagină depășește prețul aparatului într-un an.
- Compromisul care contează
- Cel mai mic preț de intrare cu duplex automat, plătit cu viteză mică, dotări absente și un cost pe pagină mare.
- Alternativa principală
- Epson EcoTank ET-2980, dacă imprimi constant: sticle în locul cartușelor, duplex automat și un cost pe pagină de câteva ori mai mic.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












