Canon PIXMA TR4720: specificații, avantaje și dezavantaje
Canon a pus pe PIXMA TR4720 un alimentator automat de documente, deși vorbim de o imprimantă cu două cartușe, din zona de buget. Alimentatorul trage 20 de coli la scanare și copiere, iar lângă el stau un fax cu tastatură numerică și un ecran LCD pe două rânduri. Pe hârtie, încape un mic birou într-o singură cutie.
Modelul e făcut pentru piața nord-americană. Fișa oficială pe care am citit-o este cea de pe site-ul Canon Canada, cu dimensiuni în inchi și cu formatul Letter ca hârtie de bază, iar asta contează pentru cine tipărește pe A4. Prin fax și alimentator se apropie de imprimantele de birou mic, dar păstrează cartușele și ritmul unui aparat de casă. Canon îl vinde în negru și în alb.
Cerneala vine din două cartușe FINE: unul negru, pe bază de pigment, pentru text clar, și unul color care ține toate cele trei culori în același corp. Când se termină o singură culoare, schimbi tot cartușul color. Negrul are cartușul lui, așa că facturile și formularele nu ating culorile.
Se potrivește cuiva care lucrează de acasă cu multe hârtii și volum mic: scanează un contract de câteva pagini dintr-o singură mișcare, trimite din când în când un fax și printează de pe telefon prin aplicația Canon, AirPrint sau Mopria. Îi lipsesc ecranul tactil și portul Ethernet, iar Wi-Fi-ul merge doar pe banda de 2,4 GHz. Pentru un teanc zilnic de pagini tipărite, cartușele mici și viteza modestă îl scot repede din calcul.
Puncte forte pe categorii
Unde Canon PIXMA TR4720 depășește mediana
- Are fax ?
- O construcție mai ușoară ?5,8 kg față de 7,74 kg (mediană)
Unde Canon PIXMA TR4720 rămâne sub mediană
- Viteză de imprimare (negru) mult sub medie ?8,8 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (color) mult sub medie ?4,4 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare sub medie ?100 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Fără ethernet ?
- Capacitate ADF sub medie ?20 de coli față de 32,5 coli (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 45: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 59% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 8,8 — se socotește ca limita de jos a clasei (9,9) | 17 | 2 | −42.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 4,4 — se socotește ca limita de jos a clasei (5) | 9,5 | 1 | −24.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 100 | 150 | 1 | −17.0 |
| Fax | Da | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Capacitate ADF | 20 | 32,5 | 0.5 | −9.5 |
| Greutate | 5,8 | 7,74 | 0.3 | +5.1 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Volum lunar recomandat (necunoscută: nepunctată); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Scanare duplex (necunoscută: nepunctată); Capacitate tavă de ieșire (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Canon declară cerneala în mililitri: cartușul negru standard are 5,6 ml, cel color 6,2 ml, iar variantele XL ajung la 11,9 și 12,6 ml. XL-ul are deci de peste două ori mai multă cerneală. Pe mine m-ar opri cartușele, iar dacă tot l-aș lua, aș cumpăra din prima doar XL. Cartușele standard sunt mici tocmai pe un aparat care te îndeamnă, prin alimentator, să copiezi teancuri întregi.
Viteza e de imprimantă de acasă. După norma ISO, scoate 8,8 pagini pe minut la negru și 4,4 la color, adică aproape cinci minute pentru un raport de 40 de pagini. La câteva facturi pe zi nu simți asta. Canon declară 56,5 dB(A) la hârtie simplă și are un mod silențios, util dacă imprimanta stă în sufragerie.
Tava din față ia 100 de coli și se încarcă fără să muți aparatul de pe raft, un detaliu bun într-un apartament mic.
Rivalul pe care l-aș pune lângă el este Brother DCP-T730DW. Are și el alimentator de documente, însă folosește rezervoare de cerneală și tipărește automat față-verso pe A4. Costă mai mult la început și nu are fax. Dacă nu mai ai nevoie de fax, diferența de preț se recuperează în timp din cerneală, iar pentru mine asta ar decide.
Un singur lucru aș verifica înainte să-l iau: formatul hârtiei. Fișa Canon dă imprimarea automată față-verso doar pentru Letter pe hârtie simplă, iar A4 nu apare printre formatele standard. Intră în intervalul de format personalizat, deci se tipărește, dar producătorul nu confirmă față-verso automat pe A4.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluicanon.ca
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 21 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Canon PIXMA TR4720 obține un Scor VS de 45, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Cine lucrează de acasă cu contracte și formulare, are nevoie de scanare cu alimentator și de fax, dar tipărește puțin.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine printează mult sau tipărește fotografii ar trebui să caute altceva: cartușele mici fac fiecare pagină scumpă, iar la volum mare o imprimantă cu rezervoare e mai potrivită.
- Compromisul care contează
- Primești alimentator și fax pe un aparat ieftin, dar fiecare copie consumă din cartușe mici, așa că economia de la cumpărare se pierde la primele teancuri mari.
- Alternativa principală
- Brother DCP-T730DW: pentru cine renunță la fax în schimbul cernelii din rezervoare și al unui cost pe pagină mai mic.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












