Canon PIXMA TR160: specificații, avantaje și dezavantaje
Canon PIXMA TR160 e o imprimantă color cu jet de cerneală care încape într-un rucsac și nu face decât să tipărească. Nu scanează, nu copiază și nu trimite fax. Canon a gândit-o pentru cine are nevoie de o pagină pe hârtie acolo unde nu există un birou: la un client, în mașină, la un stand de târg.
La imprimantele portabile, alegerea obișnuită e între un aparat termic, mic și fără cerneală, care scoate însă doar alb-negru pe hârtie specială, și un multifuncțional portabil, mai mare și mai scump. TR160 se așază între ele. Tipărește color pe hârtie obișnuită, merge până la formatul Legal și se leagă direct de telefon sau de laptop prin Wi-Fi Direct, fără router. Ecranul mic de stare, fanta pentru cablul antifurt și încărcarea prin USB a acumulatorului opțional contează la un aparat care își schimbă des locul.
Limitele vin din aceeași alegere. Imprimă doar pe o față, tava din spate ține un teanc mic de coli, iar cartușele sunt minuscule, așa că tipăritul zilnic iese scump. Acumulatorul se cumpără separat, iar fără el imprimanta rămâne legată de priză. Pentru cine lucrează cu foi A4 mai apare o problemă. TR160 e făcută pentru piața nord-americană, Canon îi măsoară vitezele pe hârtie Letter, iar lista oficială de formate acceptate nu pomenește A4.
Asta o lasă unui grup restrâns de oameni: agenți de vânzări pe teren, inspectori, echipe de evenimente, oricine trebuie să lase un contract tipărit la client. Ca imprimantă de casă sau pentru facultate nu merită, pentru că un multifuncțional obișnuit face mult mai mult cam pe aceiași bani.
Puncte forte pe categorii
Unde Canon PIXMA TR160 depășește mediana
- O construcție mult mai ușoară ?2,04 kg față de 7,74 kg (mediană)
Unde Canon PIXMA TR160 rămâne sub mediană
- Fără imprimare duplex automată ?
- Fără multifuncțională ?
- Fără alimentator automat de documente ?
- Viteză de imprimare (negru) mult sub medie ?9 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare mult sub medie ?50 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Viteză de imprimare (color) sub medie ?5,5 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Volum lunar recomandat mult sub medie ?500 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Fără ethernet ?
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 18: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 68% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Nu | prezentă la 77% din clasă | 1 | −48.0 |
| Multifuncțională | Nu | prezentă la 85% din clasă | 1 | −48.0 |
| Alimentator automat de documente | Nu | prezentă la 62% din clasă | 1 | −48.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 9 — se socotește ca limita de jos a clasei (9,9) | 17 | 2 | −42.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 5,5 | 9,5 | 1 | −21.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 50 — se socotește ca limita de jos a clasei (100) | 150 | 1 | −17.0 |
| Greutate | 2,04 — se socotește ca limita de jos a clasei (4) | 7,74 | 0.3 | +14.1 |
| Volum lunar recomandat | 500 — se socotește ca limita de jos a clasei (1.000) | 10.000 | 0.3 | −13.5 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Capacitate ADF (necunoscută: nepunctată); Capacitate tavă de ieșire (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Prima întrebare înainte de TR160 e dacă ai nevoie vreodată să scanezi ceva. Dacă răspunsul e da, modelul pică din start. Canon îi trece în fișă doar tipărirea, tipărirea de pe mobil și conectarea la cloud, deci un contract semnat la client nu îl poți digitaliza cu ea, oricât de ușor s-ar căra aparatul.
Unde stă bine e rețeaua. Wi-Fi-ul pe două benzi și compatibilitatea cu WPA3 par detalii de cutie, dar contează când încerci să conectezi o imprimantă adusă din afară la rețeaua unei firme cu reguli stricte de securitate. Pentru cine tipărește la sediul clientului, asta cântărește mai mult decât viteza, care e oricum modestă.
Ce m-ar face pe mine să ezit e cerneala. Rezervorul negru are 9,3 ml, iar cel color 12 ml, împărțiți între patru cerneluri. Când se termină o singură culoare, schimbi tot cartușul color. Nu există o variantă cu rezervoare reumplibile, așa că fiecare pagină iese scumpă față de orice imprimantă de birou. Pentru câteva contracte pe săptămână costul trece neobservat. Pentru temele copiilor, deloc.
Mai trebuie pus la socoteală acumulatorul LK-72. Secțiunea de alimentare din fișa Canon îl trece ca opțional și neinclus, deși lista cu ce găsești în cutie, de pe aceeași pagină, îl pomenește. Eu aș pleca de la ideea că trebuie cumpărat separat. Fără el, TR160 e doar o imprimantă mică ce stă lângă o priză.
Dacă ai nevoie și de scanare, HP OfficeJet 250 e varianta mai logică: un multifuncțional portabil, cu scaner și acumulator, plătit cu mai mult volum și greutate în geantă. Dacă tipărești doar la birou, un multifuncțional obișnuit te costă mult mai puțin pe pagină. TR160 merită doar când drumul înapoi la birou costă mai mult decât cerneala.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluicanon.ca
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 22 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Canon PIXMA TR160 obține un Scor VS de 18, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Cine are de tipărit câteva contracte, formulare sau fotografii pe săptămână departe de birou: agenți de vânzări, inspectori, echipe de la târguri.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine vrea să scaneze sau să copieze, pentru că nu poate face niciuna dintre ele. Nici acasă sau la școală nu merită, pentru că tipăritul des iese scump.
- Compromisul care contează
- Portabilitatea se plătește la cerneală. Cartușele mici care o fac să încapă în geantă sunt și motivul pentru care fiecare pagină costă mult.
- Alternativa principală
- HP OfficeJet 250, dacă ai nevoie și de scanare. E un multifuncțional portabil cu acumulator, chiar dacă e mai mare și mai greu.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.














