HP OfficeJet 250: specificații, avantaje și dezavantaje
OfficeJet 250 răspunde la o întrebare la care aproape niciun alt aparat de pe piață nu răspunde: ce faci când imprimanta trebuie să vină cu tine? Este un multifuncțional portabil, cu acumulator intern, care tipărește, scanează și copiază dintr-o dubă, de pe un șantier sau de pe masa din bucătăria unui client.
Lățimea de circa 38 cm și greutatea de sub trei kilograme îl fac să încapă într-o geantă de laptop mai mare. La aproape zece ani de la lansare nu are un succesor real, iar HP continuă să îl vândă tocmai pentru că nimeni altcineva nu a ocupat locul.
Judecat ca unealtă mobilă, este remarcabil de complet. Are un alimentator automat de documente pentru 10 coli, unic în clasa portabilelor, care face posibilă scanarea unui contract de mai multe pagini fără să ridici capacul pentru fiecare. Are un ecran tactil de 2,65 inchi, Wi-Fi și Wi-Fi Direct, astfel încât un telefon poate tipări direct pe el în câmp, fără nicio rețea. Vitezele ISO sunt de 10 pagini pe minut alb-negru și 7 color, iar rezoluția de 4.800 dpi dă un tipar de calitate OfficeJet, departe de cel al unei imprimante de bonuri.
Ca imprimantă de birou, în schimb, fișa tehnică îl descalifică singură. Tava are 50 de coli, tipărirea față-verso automată și Ethernetul lipsesc, iar ciclul lunar recomandat este de 500 de pagini. Cerneala vine în cartușe HP 62 mici, cu randament modest, deci costul pe pagină este mare.
Este un aparat pentru documente care contează, în cantități mici: servicii de teren, agenți imobiliari, notari mobili, acte de livrare. Pentru orice utilizare staționară, aproape orice altă imprimantă face mai mult pe mai puțini bani.
Puncte forte pe categorii
Unde HP OfficeJet 250 depășește mediana
- Are ecran tactil ?
- O construcție mult mai ușoară ?2,96 kg față de 7,74 kg (mediană)
Unde HP OfficeJet 250 rămâne sub mediană
- Fără imprimare duplex automată ?
- Viteză de imprimare (negru) sub medie ?10 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare mult sub medie ?50 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Capacitate ADF mult sub medie ?10 coli față de 32,5 coli (mediană)
- Volum lunar recomandat mult sub medie ?500 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Viteză de imprimare (color) sub medie ?7 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Fără ethernet ?
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 36: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 64% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Imprimare duplex automată | Nu | prezentă la 77% din clasă | 1 | −48.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 10 | 17 | 2 | −42.0 |
| Ecran tactil | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 50 — se socotește ca limita de jos a clasei (100) | 150 | 1 | −17.0 |
| Greutate | 2,96 — se socotește ca limita de jos a clasei (4) | 7,74 | 0.3 | +14.1 |
| Volum lunar recomandat | 500 — se socotește ca limita de jos a clasei (1.000) | 10.000 | 0.3 | −13.5 |
| Viteză de imprimare (color) | 7 | 9,5 | 1 | −13.0 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Capacitate ADF | 10 — se socotește ca limita de jos a clasei (20) | 32,5 | 0.5 | −9.5 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Capacitate tavă de ieșire (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Portabilitatea are un preț care nu scade niciodată prea mult, fiindcă nu are concurență. Cine cumpără OfficeJet 250 plătește pentru o capacitate pe care nu o oferă nimeni altcineva, iar dacă aparatul ajunge să stea pe un birou, fiecare leu din diferența aceea este pierdut. Asta este întrebarea de pus înainte de comandă: chiar se semnează acte departe de birou, sau doar pare comod?
Când răspunsul este da, aparatul își face treaba fără nazuri. Acumulatorul se încarcă rapid de la priză, tipărirea de pe telefon prin Wi-Fi Direct nu cere nicio rețea, iar alimentatorul, chiar mic, transformă scanarea unui set de acte semnate dintr-o corvoadă într-un singur gest. Pentru un agent imobiliar sau un tehnician de teren, contractul semnat pleacă scanat înainte ca mașina să pornească.
Ce m-ar deranja la utilizare zilnică este costul consumabilelor. Cartușele sunt printre cele mai mici din familia HP, iar la câteva sute de pagini pe lună diferența față de un aparat cu rezervoare devine vizibilă în câteva luni. Lipsa duplexului contează mai puțin aici, pentru că documentele de teren sunt rareori lungi.
Este hardware longeviv, iar asta are două fețe: piese și consumabile ușor de găsit, dar și o conectivitate fără 5 GHz sau Ethernet, gândită pentru alt deceniu.
L-aș recomanda oricui își câștigă existența cu acte semnate pe teren. Nu l-aș recomanda nimănui care caută o imprimantă compactă pentru casă. Compactul de birou este altă categorie de produs, cu alte prețuri.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluihp.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 23 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 21 de ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
HP OfficeJet 250 obține un Scor VS de 36, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Celor care semnează acte departe de birou: servicii de teren, agenți imobiliari, notari mobili, curieri cu documente de predare.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Oricărei utilizări staționare: tava mică, lipsa duplexului și ciclul lunar redus spun clar că nu este o imprimantă de birou.
- Compromisul care contează
- Plătești constant pentru mobilitate. Pus pe un birou, aparatul pierde exact avantajul pentru care costă mai mult decât orice multifuncțional de casă.
- Alternativa principală
- Brother MFC-J4355DW face treaba de birou mult mai bine, cu tavă mare și alimentator, dacă portabilitatea nu este obligatorie.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












