Brother MFC-J1360DW: specificații, avantaje și dezavantaje
MFC-J1360DW are prefixul MFC, dar nu are fax. Pe pagina Brother apar doar imprimarea, copierea și scanarea, printre interfețe sunt numai Wi-Fi și USB, iar în cutie vine cablul de alimentare, fără cablu de telefon. E multifuncționala cu cartușe de la baza gamei inkjet Brother, vândută în seria Work Smart. Alături stă MFC-J1365DW, aceeași clasă de aparat, gândită în jurul cartușelor INKvestment.
Tipărește automat pe ambele fețe, are un alimentator automat de 20 de coli pentru scanare și copiere și o tavă de 150 de coli, în care intră hârtie până la formatul Legal, inclusiv plicuri și hârtie pentru inkjet. Alimentatorul scanează câte o singură față, așa că un document tipărit față-verso trebuie întors de mână.
Se conectează la rețea prin Wi-Fi pe 2,4 și 5 GHz, direct la telefon prin Wi-Fi Direct, doar cu securitate WPA2 după Brother, sau prin cablu USB. Port Ethernet nu are. Brother nu oferă driver pentru Mac: de pe macOS tipărești prin AirPrint, iar de pe telefon prin AirPrint, Mopria sau aplicația gratuită Brother Mobile Connect.
Scanările pot merge direct în PDF cu text căutabil, în Word, Excel sau PowerPoint, pe e-mail sau pe telefon, iar un formular de hârtie devine astfel un fișier pe care îl poți modifica. Comenzile sunt butoane așezate în jurul unui afișaj color de 1,8 inchi, fără ecran tactil. Brother recomandă un volum lunar de ordinul sutelor de pagini. Locul ei e acasă, nu într-un birou.
Puncte forte pe categorii
Unde Brother MFC-J1360DW depășește mediana
- Rezoluție de imprimare peste medie ?6.000 dpi față de 4.800 dpi (mediană)
- O construcție puțin mai ușoară ?7,6 kg față de 7,74 kg (mediană)
Unde Brother MFC-J1360DW rămâne sub mediană
- Fără ethernet ?
- Volum lunar recomandat mult sub medie ?2.500 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Capacitate ADF sub medie ?20 de coli față de 32,5 coli (mediană)
- Viteză de imprimare (negru) puțin sub medie ?16 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (color) puțin sub medie ?9 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de ieșire sub medie ?50 de coli față de 60 de coli (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 47: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 66% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Volum lunar recomandat | 2.500 | 10.000 | 0.3 | −11.1 |
| Fax | Nu | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Capacitate ADF | 20 | 32,5 | 0.5 | −9.5 |
| Viteză de imprimare (negru) | 16 | 17 | 2 | −6.0 |
| Rezoluție de imprimare | 6.000 — se socotește ca limita de sus a clasei (5.760) | 4.800 | 0.5 | +5.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 9 | 9,5 | 1 | −3.0 |
| Capacitate tavă de ieșire | 50 | 60 | 0.3 | −2.4 |
| Greutate | 7,6 | 7,74 | 0.3 | +0.3 |
| Capacitate tavă de alimentare | 150 | 150 | 1 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Cartușele din cutie au un randament de aproximativ 200 de pagini fiecare, după Brother, așa că primul set LC501 vine repede într-o casă cu copii la școală. Banii economisiți la cumpărare se duc apoi pe cartușe obișnuite, cu randament obișnuit.
Tipărește până la 16 pagini pe minut alb-negru și 9 color, iar prima pagină color iese în 9,6 secunde. Pentru un bilet de avion sau un formular, viteza nu se simte.
Ciclul lunar maxim de 2.500 de pagini e, după definiția Brother, o măsură a rezistenței, folosită ca să compari aparatele firmei între ele. Volumul recomandat se oprește la 1.000 de pagini pe lună, iar cine tipărește zilnic a depășit acest model încă dinainte să-l cumpere.
MFC-J1365DW păstrează același alimentator, aceeași tavă și aceeași viteză, dar folosește cartușe INKvestment, care țin mult mai mult de la un set la altul. Pentru o gospodărie care tipărește aproape în fiecare zi, J1365DW sau o imprimantă cu rezervoare, cum e Epson EcoTank ET-3950, costă mai puțin în timp. La câteva pagini pe săptămână, MFC-J1360DW își face treaba.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluibrother-usa.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 24 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Brother MFC-J1360DW obține un Scor VS de 47, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Gospodării care tipăresc rar, formulare, bilete sau câte o fotografie, și vor duplex și alimentator automat de documente la un preț mic.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine are nevoie de fax, în ciuda prefixului MFC, sau tipărește aproape zilnic, pentru că pe cartușe obișnuite costul pe pagină crește repede.
- Compromisul care contează
- Economisești la cumpărare și plătești mai mult la fiecare set de cartușe, așa că avantajul se pierde dacă tipărești des.
- Alternativa principală
- Brother MFC-J1365DW: aceeași clasă de aparat, cu cartușe INKvestment de capacitate mare, dacă tipărești regulat.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.











