Brother MFC-J4355DW: specificații, avantaje și dezavantaje
MFC-J4355DW este modelul de mijloc din familia INKvestment a Brother: cartușe care alimentează un rezervor intern, aproximativ un an de cerneală în cutie și costuri de înlocuire mai apropiate de o imprimantă cu rezervoare decât de un inkjet obișnuit.
Merită precizat exact ce cumperi în plus față de modelul de sub el. Ambele sunt declarate la 20 ppm alb-negru și 19 ppm color și ambele ajung la 1.200 x 4.800 dpi, deci nu viteza și nu calitatea sunt diferența. Diferența este Wi-Fi dual-band, mai multă memorie internă și un model pe care Brother îl prezintă în continuare drept actual.
Este un aparat competent și lipsit de strălucire. Duplexul automat este standard, tava ține 150 de coli, ieșirea 100, alimentatorul de documente 20, iar ciclul lunar declarat este de 30.000 de pagini. Partea software acoperă ce te-ai aștepta: AirPrint, Mopria, compatibilitate cu Chromebook și fax.
Omisiunile sunt consecvente și merită luate în serios. Nu există port Ethernet pe o multifuncțională de birou, deci într-un birou cu rețea doar prin cablu nu o poți conecta. Alimentatorul de 20 de coli scanează o singură față, deci originalele față-verso rămân o treabă manuală. Afișajul este un panou netactil de 1,8 inchi. Duplexul la imprimare este limitat la formatul Letter.
Nimic din toate acestea nu contează prea mult pentru publicul căruia i se potrivește: o gospodărie sau o afacere de o singură persoană care imprimă câteva sute de pagini mixte pe lună și vrea ca factura de cerneală să rămână plictisitoare.
Puncte forte pe categorii
Unde Brother MFC-J4355DW depășește mediana
- Viteză de imprimare (color) mult peste medie ?19 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Volum lunar recomandat mult peste medie ?30.000 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Viteză de imprimare (negru) peste medie ?20 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Are fax ?
- Capacitate tavă de ieșire mult peste medie ?100 de coli față de 60 de coli (mediană)
Unde Brother MFC-J4355DW rămâne sub mediană
- Fără ethernet ?
- Capacitate ADF sub medie ?20 de coli față de 32,5 coli (mediană)
- O construcție mai grea ?8,9 kg față de 7,74 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 59: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 66% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Viteză de imprimare (color) | 19 | 9,5 | 1 | +50.0 |
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ethernet | Nu | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Ecran tactil | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 20 | 17 | 2 | +18.0 |
| Volum lunar recomandat | 30.000 | 10.000 | 0.3 | +15.0 |
| Fax | Da | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Capacitate tavă de ieșire | 100 | 60 | 0.3 | +9.9 |
| Capacitate ADF | 20 | 32,5 | 0.5 | −9.5 |
| Greutate | 8,9 | 7,74 | 0.3 | −1.8 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 150 | 150 | 1 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
MFC-J4355DW este imprimanta pe care o recomand cuiva care a decis deja că vrea sistemul INKvestment și întreabă doar care model din familie. Acesta este: prețul în plus față de modelul de sub el cumpără Wi-Fi dual-band și statutul de produs actual, nu viteză sau calitate.
Merită să știi cum funcționează sistemul. Cartușele alimentează un rezervor intern, deci imprimanta are o rezervă și nu se oprește în mijlocul unei lucrări. Cutia vine cu aproximativ un an de cerneală, ceea ce mută costul real cu douăsprezece luni mai încolo.
Lipsa portului Ethernet este obiecția mea principală. La un aparat vândut pentru un birou mic, absența unei conexiuni prin cablu este o economie ciudată, iar într-o clădire cu Wi-Fi aglomerat se simte.
Alimentatorul care scanează o singură față este a doua limită practică. Pentru acte față-verso întorci foile cu mâna, ceea ce anulează o parte din motivul pentru care ai cumpărat un alimentator.
Dacă imprimi mai ales text negru, în cantitate, un laser mono va fi mai rapid, mai ieftin în timp și mult mai puțin deranjat de perioadele de nefolosire. Inkjeturile care stau săptămâni întregi între lucrări sunt cele care se înfundă, iar niciun sistem de cerneală nu rezolvă asta.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluibrother-usa.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 24 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Brother MFC-J4355DW obține un Scor VS de 59, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Gospodării și afaceri de o persoană care imprimă câteva sute de pagini mixte pe lună și vor ca factura de cerneală să rămână previzibilă.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Birouri cu rețea prin cablu, fiindcă nu există port Ethernet, și cine imprimă mult text negru, unde un laser mono este mai rapid și mai ieftin.
- Compromisul care contează
- Costuri de cerneală apropiate de o imprimantă cu rezervoare, într-un aparat căruia îi lipsesc Ethernetul, scanarea față-verso și un ecran util.
- Alternativa principală
- Brother HL-L2460DW, dacă imprimi mai ales text alb-negru: laser mono, mai rapid, fără cerneală de întreținut.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.










