46PuncteBrother HL-L2460DW

Brother HL-L2460DW: specificații, avantaje și dezavantaje

Există un tip precis de cumpărător căruia HL-L2460DW i se potrivește, iar dacă ești acel cumpărător, este aproape ideală. Imprimă cu până la 36 ppm. Scanare, copiere și fax nu are. Cântărește 7,1 kg, are Ethernet și Wi-Fi dual-band, imprimă automat pe ambele fețe, ia 250 de coli în tavă și scoate 100, la o rezoluție de 1.200 dpi și un ciclu lunar de 35.000 de pagini.

Argumentul pentru un aparat care doar imprimă este mai puternic decât sună. Camerele telefoanelor și aplicațiile de scanat au înlocuit discret scanerul plat pentru majoritatea documentelor dintr-o gospodărie, iar un aparat fără scaner nu are scaner care să se strice, alimentator care să se blocheze sau capac lăsat deschis. Este și fizic mult mai mică decât multifuncționalele de lângă ea pe raft.

Contraargumentul e simplu și permanent. Dacă descoperi mai târziu că ai nevoie să copiezi ceva, singura cale de upgrade este alt aparat. Cine scanează chiar și ocazional ar trebui să plătească în plus pentru MFC-L2820DW, modelul înrudit care adaugă scanerul, copiatorul și faxul.

Costurile de funcționare urmează tiparul mono obișnuit al Brother: toner TN830 sau TN830XL de randament mare, plus un tambur DR830 separat, bun pentru aproximativ 15.000 de pagini. Consumabilele sunt comune cu familia L2820DW, deci ușor de găsit. Tonerul din cutie este un starter de 700 de pagini, așa că bugetează un înlocuitor mai devreme decât sugerează pagina de marketing.

Panoul de control este minimal și netactil, iar Brother trece în fișă emulare PCL6, fără PostScript, ceea ce contează doar în fluxuri profesionale specifice. Aș pune-o fără ezitare pe un raft într-o gospodărie care imprimă câteva sute de pagini pe lună și scanează cu telefonul. Zi de zi ar trebui să fie plictisitoare, cel mai mare compliment pe care îl primește o imprimantă laser.

Brother HL-L2460DW

Puncte forte pe categorii

ImprimareScanare șicopiereManipularehârtieConectivitateDesign
46Scor VS

Unde Brother HL-L2460DW depășește mediana

  • Viteză de imprimare (negru) mult peste medie ?36 ppm față de 17 ppm (mediană)
  • Volum lunar recomandat mult peste medie ?35.000 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
  • Capacitate tavă de alimentare mult peste medie ?250 de coli față de 150 de coli (mediană)
  • Are ethernet ?
  • Capacitate tavă de ieșire mult peste medie ?100 de coli față de 60 de coli (mediană)
  • O construcție puțin mai ușoară ?7,1 kg față de 7,74 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS

Scor 46: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 73% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.

SpecificațieAcest produsMediana claseiPondere în scorPuncte
Viteză de imprimare (negru)36 — se socotește ca limita de sus a clasei (33)172+94.0
Imprimare colorNuprezentă la 88% din clasă1.5−72.0
Imprimare duplex automatăDaprezentă la 77% din clasă1+50.0
MultifuncționalăNuprezentă la 85% din clasă1−48.0
Alimentator automat de documenteNuprezentă la 62% din clasă1−48.0
Capacitate tavă de alimentare2501501+33.0
EthernetDaprezentă la 50% din clasă0.5+25.0
Rezervoare de cerneală reîncărcabileNuprezentă la 31% din clasă0.5−24.0
Scanare duplexNuprezentă la 29% din clasă0.5−24.0
Ecran tactilNuprezentă la 44% din clasă0.5−24.0
Rezoluție de imprimare1.2004.8000.5−18.5
Volum lunar recomandat35.00010.0000.3+15.0
Capacitate tavă de ieșire100600.3+9.9
FaxNuprezentă la 38% din clasă0.2−9.6
Greutate7,17,740.3+1.5

Nepunctate: Viteză de imprimare (color) (necunoscută: nepunctată); Capacitate ADF (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).

Nota editorului

HL-L2460DW este imprimanta pe care o recomand celor care mă întreabă „ce imprimantă să iau ca să nu mă mai gândesc la ea”. Laser mono, fără scaner, cu tavă adevărată și duplex: pornește după două luni de pauză fără capete uscate, fără cerneală de curățat și fără tăvi care se blochează, pentru că nu are decât o singură treabă.

Tonerul de pornire este surpriza neplăcută. Se termină în câteva luni la o familie cu copii de școală, iar primul TN830XL vine mai repede decât te aștepți. După el, costul pe pagină devine cel promis. Tamburul separat este a doua cheltuială, la câțiva ani, și merită știut că există înainte ca aparatul să afișeze un avertisment misterios.

Decizia de a nu avea scaner trebuie luată sincer. Dacă cineva din casă are nevoie de copii ale actelor pentru școală, bancă sau primărie, telefonul face treaba de cele mai multe ori, dar nu întotdeauna. Un act cu ștampilă, scanat pe masa din bucătărie, arată exact așa. Cine știe că va copia lunar ar trebui să ia direct varianta multifuncțională.

Wi-Fi-ul dual-band și Ethernetul înseamnă că stă oriunde în casă, iar AirPrint și aplicația o fac accesibilă de pe orice telefon. Duplexul automat este funcția pe care nu o mai lași niciodată, odată ce ai avut-o.

Cine vrea color și scanare într-un aparat de acasă are Epson EcoTank ET-3950, cu costuri de cerneală mici și un alimentator de documente. HL-L2460DW este pentru cine imprimă text alb-negru, des, și vrea ca imprimanta să fie mobilier, nu proiect.

Specificații

Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.

Imprimare

Tehnologie de imprimare ?
Laser
Imprimare color ?
✗Nu
Viteză de imprimare (negru) ?
36 ppm
Viteză de imprimare (color) ?
? Necunoscut
Rezoluție de imprimare ?
1.200 dpi
Imprimare duplex automată ?
✓Da
Rezervoare de cerneală reîncărcabile ?
✗Nu
Volum lunar recomandat ?
35.000 de pagini

Scanare și copiere

Multifuncțională ?
✗Nu
Alimentator automat de documente ?
✗Nu
Capacitate ADF ?
? Necunoscut
Scanare duplex ?
✗Nu
Fax ?
✗Nu

Manipulare hârtie

Capacitate tavă de alimentare ?
250 de coli
Capacitate tavă de ieșire ?
100 de coli
Format maxim de hârtie ?
Legal (216 x 356 mm)

Conectivitate

Wi-Fi ?
✓Da
Wi-Fi Direct ?
✓Da
Ethernet ?
✓Da
USB ?
✓Da
Apple AirPrint ?
✓Da
Imprimare din aplicație mobilă ?
✓Da

Design

Ecran tactil ?
✗Nu
Greutate ?
7,1 kg

Surse și verificare

De unde vin specificațiile

Verificare

Publicat prima dată
Specificații verificate ultima dată
Gradul de completare a fișei
22 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
Tip de pagină
Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
Baza evaluării
Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.

Imprimante asemănătoare cu Brother HL-L2460DW

Evaluări și recenzii

Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.

Scrie o recenzie

Autentifică-te pentru a scrie o recenzie verificată:

Concluzia

Brother HL-L2460DW obține un Scor VS de 46, sub mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).

Pentru cine este
Case care imprimă câteva sute de pagini alb-negru pe lună și scanează cu telefonul: e cel mai rapid și cel mai lipsit de griji aparat din grup.
Cine ar trebui să caute în altă parte
Cine va avea nevoie să copieze sau să scaneze fie și ocazional: nu există scaner și nici cale de upgrade, doar un alt aparat.
Compromisul care contează
Viteză, simplitate și consumabile ieftine, în schimbul absenței totale a scanării și al unui toner de pornire mic.
Alternativa principală
Epson EcoTank ET-3950: dacă ai nevoie de color, de un alimentator de documente și de costuri mici de cerneală într-un aparat de acasă.

Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.

Ultimele Imprimante