Winix C909: specificații, funcții, avantaje și dezavantaje
C909 lipsește din gama obișnuită Winix pentru că e o versiune făcută pentru un singur canal de vânzare. De acolo vin și numărul de model, și cea mai mare parte a argumentului său comercial: prețul la care ajunge în magazinele de tip depozit.
Ca aparat, este unul mare. Are 589 de milimetri înălțime și cântărește 7,8 kilograme, cu filtrare în patru trepte: prefiltru lavabil, filtru de carbon activ pentru mirosuri, filtru True HEPA și tehnologia PlasmaWave, care poate fi oprită dacă nu o vrei. Are mod automat, control din aplicație, compatibilitate cu asistenți vocali și indicator de schimbare a filtrului, iar consumul urcă până la 95 de wați.
Pe performanță certificată stă bine. CADR-ul pentru fum este de 337 CFM, ceea ce înseamnă 522 de picioare pătrate, adică aproximativ 48,5 metri pătrați, la 4,8 schimbări de aer pe oră. Aceasta e cifra comparabilă (cea de marketing se calculează la o singură schimbare pe oră) și îl așază peste tot ce fabrică Winix în rest.
Partea care schimbă socoteala este senzorul. Legenda panoului de control din manual arată doar două: unul pentru gaze mirositoare și unul pentru lumină. Nu există senzor de particule nicăieri în aparat și nu vei găsi o valoare PM2.5 nici pe aparat, nici în aplicație. Modul automat reacționează așadar la gătit și la mirosuri, și rămâne liniștit pe treapta mică în timp ce polenul sau praful umplu camera. Alegerea ține de proiectare și schimbă complet cui i se potrivește aparatul.
Puncte forte pe categorii
Unde Winix C909 depășește mediana
- Suprafață acoperită peste medie ?522 sq ft (48,5 m²) față de 372,5 sq ft (34,6 m²) (mediană)
- CADR (fum) peste medie ?337 CFM față de 246 CFM (mediană)
Unde Winix C909 rămâne sub mediană
- Consum de energie mult peste medie ?95 W față de 49 W (mediană)
- Fără temporizator ?
- Nivel minim de zgomot peste medie ?26,2 dB față de 23 dB (mediană)
- O construcție mai grea ?7,8 kg față de 5,85 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 65: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria purificatoare de aer (20 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 76% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Filtru True HEPA | Da | prezentă la 58% din clasă | 1.5 | +75.0 |
| Suprafață acoperită | 522 | 372,5 | 2 | +40.0 |
| CADR (fum) | 337 | 246 | 2 | +36.0 |
| Prefiltru lavabil | Da | prezentă la 65% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Control din aplicație | Da | prezentă la 75% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Asistent vocal | Da | prezentă la 71% din clasă | 0.3 | +15.0 |
| Temporizator | Nu | prezentă la 89% din clasă | 0.3 | −14.4 |
| Nivel minim de zgomot | 26,2 — se socotește ca limita de sus a clasei (26) | 23 | 1.5 | −9.0 |
| Consum de energie | 95 — se socotește ca limita de sus a clasei (77) | 49 | 0.5 | −9.0 |
| Greutate | 7,8 | 5,85 | 0.3 | −3.9 |
| Schimburi de aer pe oră | 4,8 | 4,8 | 1 | +0.0 |
| Trepte de filtrare | 4 | 4 | 0.5 | +0.0 |
| Durată de viață filtru | 12 | 12 | 1 | +0.0 |
Nepunctate: Filtru cu carbon activ (standard pentru clasă (100% o au)); Nivel maxim de zgomot (necunoscută: nepunctată); Mod de noapte (standard pentru clasă (95% o au)); Senzor de calitate a aerului (standard pentru clasă (95% o au)); Mod automat (standard pentru clasă (95% o au)); Indicator de înlocuire filtru (standard pentru clasă (95% o au)).
Nota editorului
C909 este un aparat excelent cu un creier pe jumătate orb, iar întreaga decizie de cumpărare depinde de care dintre cele două jumătăți contează pentru tine.
Partea excelentă este debitul. Cifra certificată pentru fum bate restul gamei Winix și majoritatea modelelor pe care Levoit sau Coway le vând la un preț comparabil. Dacă ai un spațiu mare, deschis, și vrei aerul schimbat des, puține aparate din zona asta de preț mișcă atât.
Senzorul e partea oarbă, și merită insistat, pentru că anulează automatizarea pentru o bună parte dintre cumpărători. Aparatul detectează gaze mirositoare, nu particule. Asta înseamnă că modul automat pornește când gătești și rămâne pe treapta mică în timp ce polenul, praful sau fumul de incendiu umplu camera. Nu există nici măcar o citire a particulelor în aplicație, ca să îți dai seama singur când ar trebui pornit. Dacă ai luat un purificator conectat tocmai ca să nu te ocupi tu de el, aici va trebui să te ocupi tu de el.
Deci: pentru mirosuri, gătit, animale sau un subsol finisat, este o achiziție bună. Pentru alergii și sezon de polen, este exact aparatul greșit, oricât de bine ar arăta CADR-ul, pentru că nu știe când să pornească.
Prețul decide restul. Fiind un model făcut pentru magazinele de tip depozit, raportul dintre CADR și preț este acolo aproape imbatabil. La prețul de listă al Winix nu îl mai recomand, pentru că rivalii oferă același debit și un senzor care funcționează.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 20 de purificatoare de aer față de care se calculează acest Scor VS.
Performanță
Filtrare
Zgomot și consum
Design
Funcții inteligente
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluiwinixamerica.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 19 din 22 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Winix C909 obține un Scor VS de 65, peste mediana celor 20 de purificatoare de aer cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Camere mari și deschise, subsoluri finisate sau studiouri unde problema recurentă ține de mirosuri, mai ales dacă îl cumperi la preț de magazin de tip depozit.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine îl ia pentru alergii, polen, praf sau fum. Singurul senzor de aer detectează gaze, așa că modul automat rămâne pe treapta mică exact în condițiile pentru care a fost cumpărat.
- Compromisul care contează
- Debit certificat în fruntea clasei, legat de un senzor care vede doar gaze. Primești mai mult CADR pe leu decât aproape oriunde altundeva, și un mod automat care nu detectează poluantul care îi interesează pe majoritatea cumpărătorilor.
- Alternativa principală
- Coway Airmega 400S acoperă suprafețe comparabile și are senzor de particule, deci modul automat reacționează la praf și polen. E varianta corectă dacă automatizarea chiar trebuie să funcționeze.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru purificatoare de aer comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












