Coway Airmega 400: specificații, avantaje și dezavantaje
Cifra pe care o vezi peste tot pentru Airmega 400 este 145 m², iar acea cifră presupune că aerul din încăpere este împrospătat de două ori pe oră. Pentru fum și polen, ritmul acceptat în industrie este de aproape cinci ori pe oră, iar la acel ritm aparatul acoperă onest în jur de 47 m². Ambele numere sunt reale. Doar unul dintre ele te ajută să alegi.
Odată lămurit acest lucru, rămâne unul dintre cele mai serioase purificatoare casnice construite vreodată. Trage aer pe două laturi, ceea ce îi dă un debit mare fără să fie forțat, iar cartușul combină carbonul activ și materialul de filtrare fină într-o singură piesă schimbată o dată pe an. Pre-filtrele metalice se spală și nu se consumă niciodată, ceea ce reduce numărul de piese pe care le cumperi anual.
Modul automat justifică diferența de preț față de un aparat cu buton. Senzorul urmărește particulele din aer și urcă turația singur, iar în restul timpului aparatul stă pe o treaptă joasă pe care abia o auzi. Un purificator supradimensionat care lucrează relaxat este, în practică, mai liniștit decât unul mic ținut permanent la maximum.
Coway numește materialul filtrant Green True HEPA. Este un nume comercial, nu o clasă de filtrare, și nu îți spune nimic despre eficiența la 0,3 microni pe care o normă europeană ar preciza-o. Aparatul chiar filtrează bine, dar eticheta ține de marketing, iar diferența contează atunci când compari fișe tehnice.
Este un aparat greu și lat, care ocupă spațiu real la sol și nu se mută ușor dintr-o cameră în alta. Nu are aplicație și nu răspunde la comenzi vocale, pentru că versiunea cu Wi-Fi se numește 400S și se vinde separat. Dacă îți trebuie doar ceva care pornește singur când se strică aerul și tace când nu are treabă, varianta fără conectivitate este economia evidentă.
Puncte forte pe categorii
Unde Coway Airmega 400 depășește mediana
- Suprafață acoperită peste medie ?508 sq ft (47,2 m²) față de 372,5 sq ft (34,6 m²) (mediană)
- CADR (fum) peste medie ?328 CFM față de 246 CFM (mediană)
- Nivel minim de zgomot puțin sub medie ?22 dB față de 23 dB (mediană)
- Nivel maxim de zgomot puțin sub medie ?52 dB față de 53 dB (mediană)
Unde Coway Airmega 400 rămâne sub mediană
- Fără control din aplicație ?
- Fără asistent vocal ?
- O construcție mult mai grea ?11,2 kg față de 5,85 kg (mediană)
- Consum de energie peste medie ?66 W față de 49 W (mediană)
- Trepte de filtrare sub medie ?3 față de 4 (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 60: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria purificatoare de aer (20 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 77% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Filtru True HEPA | Da | prezentă la 58% din clasă | 1.5 | +75.0 |
| Suprafață acoperită | 508 | 372,5 | 2 | +36.0 |
| CADR (fum) | 328 | 246 | 2 | +34.0 |
| Prefiltru lavabil | Da | prezentă la 65% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Control din aplicație | Nu | prezentă la 75% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Asistent vocal | Nu | prezentă la 71% din clasă | 0.3 | −14.4 |
| Consum de energie | 66 | 49 | 0.5 | −6.5 |
| Trepte de filtrare | 3 | 4 | 0.5 | −6.0 |
| Greutate | 11,2 — se socotește ca limita de sus a clasei (7,8) | 5,85 | 0.3 | −3.9 |
| Nivel minim de zgomot | 22 | 23 | 1.5 | +3.0 |
| Nivel maxim de zgomot | 52 | 53 | 0.5 | +0.5 |
| Schimburi de aer pe oră | 4,8 | 4,8 | 1 | +0.0 |
| Durată de viață filtru | 12 | 12 | 1 | +0.0 |
Nepunctate: Filtru cu carbon activ (standard pentru clasă (100% o au)); Mod de noapte (standard pentru clasă (95% o au)); Senzor de calitate a aerului (standard pentru clasă (95% o au)); Mod automat (standard pentru clasă (95% o au)); Indicator de înlocuire filtru (standard pentru clasă (95% o au)); Temporizator (standard pentru clasă (89% o au)).
Nota editorului
Întrebarea reală, odată lămurită povestea suprafeței, este dacă un aparat de clasa aceasta își are locul într-un apartament obișnuit. Răspunsul meu este da, iar motivul ține de rezervă: marja îți cumpără liniște noaptea și un aparat care nu îmbătrânește forțat. Un motor care nu urcă niciodată la capăt durează mai mult.
Este însă un obiect voluminos, iar asta se simte în locuință înainte să se simtă în aer. Trebuie lăsat liber pe două laturi ca să aspire, deci nu poate fi împins lângă o canapea sau într-un colț, cum se întâmplă de obicei cu aparatele înalte și subțiri. Într-un apartament cu mobilă multă, locul potrivit pentru el se găsește greu.
Costul de întreținere este partea la care oamenii se împiedică. Setul de filtre nu este ieftin și îl cumperi anual, indiferent cât de curat este aerul, pentru că indicatorul numără orele de funcționare și nu măsoară colmatarea reală. Treptele lavabile ajută mult, cu condiția să le speli lunar. Dacă nu o faci, cartușul se încarcă rapid și ajungi să plătești mai des decât scrie în manual.
Zgomotul este bine gestionat în partea de jos a scalei, dar la turație maximă aparatul mută un volum serios de aer și se aude ca atare. Automatul îl duce acolo rar, ceea ce este exact ce vrei, însă dacă gătești mult și lași ușa deschisă îl vei auzi zilnic pe la prânz. Nu este un defect, este fizica unui ventilator mare.
Alternativa evidentă rămâne versiunea cu Wi-Fi, dacă ai chef să urmărești istoricul calității aerului pe telefon, fiindcă în rest aparatele sunt identice și diferența de preț merge integral pe conectivitate. Aș lua acest model în locul a două aparate mici puse în camere diferite. Unul singur, bine dimensionat, într-un spațiu deschis face mai mult decât două care se luptă fiecare cu volumul ei.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 20 de purificatoare de aer față de care se calculează acest Scor VS.
Performanță
Filtrare
Zgomot și consum
Design
Funcții inteligente
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluicowaymega.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 22 din 22 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Coway Airmega 400 obține un Scor VS de 60, peste mediana celor 20 de purificatoare de aer cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Unei camere de zi deschise spre bucătărie, unde vrei un aparat care lucrează relaxat pe trepte joase în loc să fie ținut permanent la capăt.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Apartamentelor mici și camerelor înguste. Ocupă mult spațiu la sol, are nevoie de aer liber pe două laturi și nu are aplicație, deci cine vrea urmărire de pe telefon trebuie să treacă la versiunea 400S.
- Compromisul care contează
- Plătești un aparat supradimensionat ca să îl poți ține pe o treaptă joasă. Câștigi liniște și marjă, pierzi bani în fiecare an pe un set de filtre schimbat după calendar, indiferent cât de murdar este.
- Alternativa principală
- Winix 5530, dacă încăperea este mai mică și vrei totuși aplicație. Filtrează mai puțin aer, dar costă vizibil mai puțin și la cumpărare, și la întreținere.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru purificatoare de aer comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












