Dreo Air Purifier 539S: specificații și verdict
539S este același purificator ca 539, cu Wi-Fi adăugat. Cam atât. Diferența dintre ele nu se vede în aerul din cameră, ci în telefon, și merită spusă din capul locului, pentru că cele două stau adesea unul lângă altul la raft, la prețuri diferite.
Aparatul acoperă onest în jur de 23 m², cifră raportată la standardul de referință folosit pentru purificatoare (numărul tipărit pe cutie e mult mai optimist). Filtrarea se face în trei trepte, într-un singur cartuș care combină prefiltrul, stratul HEPA și carbonul activ, iar schimbul lui durează câteva secunde și nu cere nicio unealtă.
Partea care impresionează este liniștea. În modul de noapte aparatul coboară la 18 dB, cât abia se aude într-un dormitor, iar afișajul cu indicele de calitate a aerului se stinge complet. Pentru un purificator ținut lângă pat, asta cântărește mai mult decât orice altă linie din tabel.
Conectarea la rețea completează funcția care oricum era cea mai reușită a aparatului. Senzorul de particule și modul automat existau și înainte. Acum istoricul calității aerului devine vizibil, programarea înlocuiește temporizatorul simplu de pe carcasă, iar aparatul poate intra într-o rutină de casă inteligentă, cu comandă vocală.
Cu 3,1 kg și 390 mm înălțime, se mută fără efort dintr-o încăpere în alta, ceea ce contează la un aparat care acoperă util o singură cameră: în practică îl vei purta între dormitor și birou în loc să cumperi două. Există și indicator pentru schimbul filtrului, ca să nu ții minte tu.
Se potrivește unui dormitor sau unui birou mic, la cineva care vrea să vadă în telefon ce respiră.
Puncte forte pe categorii
Unde Dreo Air Purifier 539S depășește mediana
- Nivel minim de zgomot sub medie ?18 dB față de 23 dB (mediană)
- O construcție mult mai ușoară ?3,1 kg față de 5,85 kg (mediană)
Unde Dreo Air Purifier 539S rămâne sub mediană
- CADR (fum) sub medie ?158 CFM față de 246 CFM (mediană)
- Suprafață acoperită sub medie ?245 sq ft (22,8 m²) față de 372,5 sq ft (34,6 m²) (mediană)
- Fără prefiltru lavabil ?
- Durată de viață filtru sub medie ?7 luni față de 12 luni (mediană)
- Trepte de filtrare sub medie ?3 față de 4 (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 52: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria purificatoare de aer (20 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 71% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Filtru True HEPA | Da | prezentă la 58% din clasă | 1.5 | +75.0 |
| CADR (fum) | 158 | 246 | 2 | −36.0 |
| Suprafață acoperită | 245 | 372,5 | 2 | −34.0 |
| Control din aplicație | Da | prezentă la 75% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Prefiltru lavabil | Nu | prezentă la 65% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Durată de viață filtru | 7 | 12 | 1 | −21.0 |
| Nivel minim de zgomot | 18 — se socotește ca limita de jos a clasei (19) | 23 | 1.5 | +16.5 |
| Asistent vocal | Da | prezentă la 71% din clasă | 0.3 | +15.0 |
| Greutate | 3,1 | 5,85 | 0.3 | +13.2 |
| Trepte de filtrare | 3 | 4 | 0.5 | −6.0 |
| Schimburi de aer pe oră | 4,8 | 4,8 | 1 | +0.0 |
Nepunctate: Filtru cu carbon activ (standard pentru clasă (100% o au)); Nivel maxim de zgomot (necunoscută: nepunctată); Consum de energie (necunoscută: nepunctată); Mod de noapte (standard pentru clasă (95% o au)); Senzor de calitate a aerului (standard pentru clasă (95% o au)); Mod automat (standard pentru clasă (95% o au)); Indicator de înlocuire filtru (standard pentru clasă (95% o au)); Temporizator (standard pentru clasă (89% o au)).
Nota editorului
Acoperirea din tabel este o cifră calculată. Pornește de la CADR-ul pentru fum, 158 CFM, înmulțit cu 1,55, adică convenția de 4,8 schimburi de aer pe oră după care așezăm toate purificatoarele de pe site, ca să fie comparabile între ele. Numărul tipărit pe ambalaj este de aproape cinci ori mai mare, fiindcă presupune un singur schimb de aer pe oră: o cameră în care aerul se curăță doar pe hârtie. Nu este o minciună, este o convenție permisivă, și e bine de știut înainte de a alege dimensiunea încăperii.
Cartușul are un randament de aproximativ șapte luni, iar aici apare singura mea nemulțumire legată de întreținere: prefiltrul face parte din cartușul sigilat și nu se spală separat. La alte aparate, un prefiltru spălabil prelungește simțitor viața filtrului scump, iar Dreo a ales integrarea în locul acestei economii.
A doua rezervă ține de documentație, nu de hardware. Producătorul nu publică nici consumul în wați, nici nivelul maxim de zgomot, așa că imaginea costurilor de funcționare rămâne incompletă și nu putem completa acele rânduri din tabel. Este o lipsă cu atât mai vizibilă cu cât concurența directă publică ambele cifre.
Decizia dintre cele două variante ale aceluiași aparat este simplă și o spun direct: dacă diferența de preț din ziua respectivă este mică, ia varianta conectată, fiindcă istoricul și programarea chiar se folosesc. Dacă modelul fără Wi-Fi este vizibil mai ieftin, nimic din curățarea propriu-zisă a aerului nu se schimbă, iar banii sunt mai bine puși deoparte pentru filtre de rezervă.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 20 de purificatoare de aer față de care se calculează acest Scor VS.
Performanță
Filtrare
Zgomot și consum
Design
Funcții inteligente
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluidreo.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 19 din 22 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Dreo Air Purifier 539S obține un Scor VS de 52, peste mediana celor 20 de purificatoare de aer cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Celui care voia liniștea și acoperirea onestă ale modelului 539, plus istoricul calității aerului, programarea și comanda vocală care îi lipseau acestuia.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Celui care găsește varianta fără Wi-Fi sensibil mai ieftină în ziua cumpărării: curățarea aerului este identică, iar diferența stă exclusiv în conectivitate.
- Compromisul care contează
- Hardware bine pus la punct pe partea de filtrare, de la un producător care tot nu publică nici consumul, nici zgomotul maxim: cumperi pe baza specificațiilor pe care le poți vedea.
- Alternativa principală
- Levoit Core 300S: rival direct pentru aceeași clasă de încăpere, ceva mai slab la debitul de aer curat, dar cu consumul declarat de producător. Îi lipsesc însă senzorul de calitate a aerului și modul automat, adică tocmai punctele forte ale modelului Dreo.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru purificatoare de aer comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.














