Blueair Blue Signature Large: specificații și verdict
Blueair pariază aici că motivul pentru care oamenii refuză să pună un purificator mare în sufragerie este că purificatoarele mari sunt urâte. Așa că acesta este o piesă de mobilier: un cilindru jos, îmbrăcat în textil, în nuanța „Nordic Fog”, cu un blat plat pe care compania îl prezintă explicit ca măsuță laterală, plus baze opționale cu picioare de lemn sau inel cromat, dacă vrei să intre și mai mult în rol.
Sub tapițerie stă cel mai avansat pachet de filtrare al companiei. Șapte trepte de filtrare, cu tratamentul OdorFence pentru mirosuri, un CADR pentru fum de 455 CFM și o capacitate reală, pe baza AHAM, de aproximativ 65 m² (cei 3.385 sq ft din titlu, adică circa 314 m², sunt cifra obișnuită pentru un singur schimb de aer pe oră). Filtrul ține douăsprezece luni în loc de nouă, cât ține la Blue Pure, consumul urcă până la 42 W, iar zgomotul, între 23 și 55 dB, este manierat pentru cât aer mută. Are senzor de calitate a aerului, mod automat, mod de noapte, aplicație cu Wi-Fi și indicator de înlocuire a filtrului.
Compromisurile: HEPASilent este o combinație electrostatică plus mecanică, nu o clasă HEPA certificată. Avertismentul revine la toată gama Blueair și merită știut. Blueair nu anunță compatibilitate cu asistenți vocali, ciudat la un vârf de gamă, când modelul mai ieftin 211i Max o are. Accesoriile de design costă bani reali. Blatul acela de măsuță invită la dezordine, pe care traseul de aer al unui purificator nu o iubește.
Diferența de preț merge pe design și pe ciclul mai lung al filtrului: propriul 211i Max al Blueair mută aproape același aer într-un corp mai înalt și mai simplu. Argumentul Signature este filtrul de douăsprezece luni și faptul că este singurul purificator pe care musafirii nu îți vor cere să-l muți.
Puncte forte pe categorii
Unde Blueair Blue Signature Large depășește mediana
- Suprafață acoperită mult peste medie ?705 sq ft (65,5 m²) față de 372,5 sq ft (34,6 m²) (mediană)
- CADR (fum) mult peste medie ?455 CFM față de 246 CFM (mediană)
- Consum de energie sub medie ?42 W față de 49 W (mediană)
Unde Blueair Blue Signature Large rămâne sub mediană
- Fără Filtru True HEPA ?
- Nivel maxim de zgomot puțin peste medie ?55 dB față de 53 dB (mediană)
- O construcție puțin mai grea ?5,99 kg față de 5,85 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 60: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria purificatoare de aer (20 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 75% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| CADR (fum) | 455 — se socotește ca limita de sus a clasei (435) | 246 | 2 | +76.0 |
| Filtru True HEPA | Nu | prezentă la 58% din clasă | 1.5 | −72.0 |
| Suprafață acoperită | 705 — se socotește ca limita de sus a clasei (606) | 372,5 | 2 | +62.0 |
| Prefiltru lavabil | Da | prezentă la 65% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Control din aplicație | Da | prezentă la 75% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Consum de energie | 42 | 49 | 0.5 | +4.0 |
| Nivel maxim de zgomot | 55 | 53 | 0.5 | −1.0 |
| Greutate | 5,99 | 5,85 | 0.3 | −0.3 |
| Schimburi de aer pe oră | 4,8 | 4,8 | 1 | +0.0 |
| Trepte de filtrare | 7 — se socotește ca limita de sus a clasei (4) | 4 | 0.5 | +0.0 |
| Durată de viață filtru | 12 | 12 | 1 | +0.0 |
| Nivel minim de zgomot | 23 | 23 | 1.5 | +0.0 |
Nepunctate: Filtru cu carbon activ (standard pentru clasă (100% o au)); Mod de noapte (standard pentru clasă (95% o au)); Senzor de calitate a aerului (standard pentru clasă (95% o au)); Mod automat (standard pentru clasă (95% o au)); Asistent vocal (necunoscută: nepunctată); Indicator de înlocuire filtru (standard pentru clasă (95% o au)); Temporizator (standard pentru clasă (89% o au)).
Nota editorului
Întrebarea sinceră la Blue Signature Large este dacă plătești pentru aer curat sau pentru un obiect frumos, iar răspunsul este: pentru al doilea. Nu este o critică. Există sufragerii în care un turn alb de plastic nu va fi tolerat, iar un purificator care nu este pornit pentru că a fost mutat în debara nu curăță nimic. Dacă asta este casa ta, aparatul acesta rezolvă o problemă reală.
Blatul de măsuță este și farmecul, și capcana lui. Pe el ajung cești, cărți, telecomenzi, iar aerul curat iese exact pe acolo. Ține-l liber, altfel ai cumpărat o măsuță scumpă care zumzăie. Prefiltrul textil se spală la mașina de spălat, pe un program delicat, și se lasă să se usuce la aer, dar într-o casă cu pisici va cere mai multă atenție decât un corp neted.
Al doilea lucru de știut este că HEPASilent nu este HEPA certificată. Performanța de filtrare este bună, dar dacă cineva ți-a spus să cauți „True HEPA” pentru alergii, acesta nu bifează formularea, iar Winix C610 din aceeași categorie o bifează cu raport de laborator.
Aș recomanda-o pentru un living deschis, unde stă la vedere și unde filtrul de douăsprezece luni te scutește de întreținere. Cine vrea același debit fără pretenții de design ar trebui să se uite la 211i Max al aceleiași mărci, care adaugă și controlul vocal absent, ciudat, aici. Cine vrea, în schimb, cea mai bună acoperire pe banii dați va găsi ambele Blueair scumpe pentru cât aer mută.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 20 de purificatoare de aer față de care se calculează acest Scor VS.
Performanță
Filtrare
Zgomot și consum
Design
Funcții inteligente
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluiblueair.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 20 din 22 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Blueair Blue Signature Large obține un Scor VS de 60, peste mediana celor 20 de purificatoare de aer cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Sufragerii unde estetica are drept de veto: un purificator stilizat ca măsuță, cu cea mai bună filtrare Blueair, în 7 trepte, și un filtru de 12 luni în spatele textilului.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cumpărătorii orientați spre valoare: 211i Max al aceleiași mărci mută aproape același aer și adaugă controlul vocal care lipsește, ciudat, acestui vârf de gamă.
- Compromisul care contează
- Plătești în plus pentru designul de mobilier și pentru ciclul mai lung al filtrului, fără mai mult aer curat. Târgul e corect doar dacă aspectul este scopul.
- Alternativa principală
- Winix C610: dacă vrei o filtrare HEPA certificată cu raport de laborator și costuri anuale predictibile, într-un turn discret.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru purificatoare de aer comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.














