Epson EcoTank ET-4950: specificații, avantaje și dezavantaje
ET-4950 este versiunea completă, patru-în-unu, a șasiului EcoTank pe care Epson îl vinde acum pentru biroul de acasă: tipărire, copiere, scanare și un fax color adevărat, comandate de pe un ecran tactil color de 2,4 inchi. Dedesubt stau aceleași fundamente solide ca la fratele fără fax, ET-3950: motor de 18 pagini pe minut alb-negru și 9 color, întoarcere automată a hârtiei, casetă de 250 de coli, alimentator de documente pentru 30 de coli, Ethernet pe lângă Wi-Fi și sticluțe 502 cu randament de 8.500 de pagini la negru.
Epson declară cerneală pentru până la trei ani în cutie și un ciclu lunar de 10.000 de pagini, cifre de aparat mic de birou, nu de imprimantă de familie.
Diferența față de ET-3950 se reduce la două lucruri: faxul și ecranul tactil, nimic altceva. Pentru un cabinet, un birou notarial sau o gospodărie care încă primește faxuri de la instituții, este o diferență corectă pentru o singură cutie integrată. Pentru toți ceilalți, Epson a construit, cu bună știință, același aparat fără aceste două piese.
Rezervele sunt cele ale familiei. Documentația Epson este contradictorie în privința scanării automate pe ambele fețe din alimentator: o linie spune „scanare automată pe două fețe”, alta „de la o față la două fețe”. Am lăsat rândul acela gol în tabel în loc să ghicim. Cine depinde de duplex la scanare ar trebui să verifice personal. Tava de ieșire de 30 de coli se umple mult înainte să se golească caseta, alimentatorul este modest pentru un aparat de birou, iar viteza color este jumătate din cea alb-negru. Garanția este de un an.
Atenție și la denumiri: ET-3930, 3940, 3950 și 4950 împart același corp și același ghid de instalare, iar comanda greșită este ușor de făcut. Se cumpără pentru fax. Fără această cerință, ET-3950 este aceeași imprimantă, mai ieftină.
Puncte forte pe categorii
Unde Epson EcoTank ET-4950 depășește mediana
- Capacitate tavă de alimentare mult peste medie ?250 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Are rezervoare de cerneală reîncărcabile ?
- Are ecran tactil ?
- Are ethernet ?
- Are fax ?
- Viteză de imprimare (negru) puțin peste medie ?18 ppm față de 17 ppm (mediană)
- O construcție puțin mai ușoară ?7,3 kg față de 7,74 kg (mediană)
Unde Epson EcoTank ET-4950 rămâne sub mediană
- Capacitate tavă de ieșire mult sub medie ?30 de coli față de 60 de coli (mediană)
- Viteză de imprimare (color) puțin sub medie ?9 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Capacitate ADF puțin sub medie ?30 de coli față de 32,5 coli (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 72: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 63% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 250 | 150 | 1 | +33.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Da | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ethernet | Da | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ecran tactil | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Fax | Da | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Capacitate tavă de ieșire | 30 | 60 | 0.3 | −7.5 |
| Viteză de imprimare (negru) | 18 | 17 | 2 | +6.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 9 | 9,5 | 1 | −3.0 |
| Capacitate ADF | 30 | 32,5 | 0.5 | −2.0 |
| Greutate | 7,3 | 7,74 | 0.3 | +0.9 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
| Volum lunar recomandat | 10.000 | 10.000 | 0.3 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Scanare duplex (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Faxul este un criteriu binar, și tot sfatul despre acest aparat se reduce la el. Cine primește lunar documente de la un spital, o instanță sau o instituție de stat care încă trimite pe fax nu are ce discuta: are nevoie de o cutie care le primește, le tipărește față-verso și le scanează în arhivă, iar aici toate trei se întâmplă în același loc. Cine nu a trimis un fax de ani de zile plătește pentru un motor de fax pe care nu îl va porni niciodată.
În folosință zilnică, punctele tari sunt cele ale întregii familii. Caseta mare înseamnă reumplere rară, duplexul automat înjumătățește consumul de hârtie fără efort, iar portul Ethernet îl face un aparat de rețea stabil, nu unul care dispare din listă când se schimbă parola Wi-Fi. Cerneala din sticluțe transformă costul consumabilelor dintr-o grijă lunară într-una anuală.
Ce m-ar deranja este tava de ieșire. La un aparat care poate scoate teancuri, un suport mic cere prezență lângă imprimantă la lucrările lungi, altfel paginile ajung pe podea. Alimentatorul este a doua limită: un contract lung se scanează în două ture.
Ambiguitatea privind scanarea duplex este exact genul de detaliu pe care o fișă tehnică îl ascunde și un cumpărător îl descoperă în prima săptămână. Am preferat golul unei afirmații nesigure.
L-aș alege pentru un birou de acasă cu fax obligatoriu. Fără fax, aș lua fratele mai ieftin din aceeași familie și aș pune diferența în hârtie și sticluțe.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluiepson.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 23 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Epson EcoTank ET-4950 obține un Scor VS de 72, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Birourilor de acasă care încă primesc faxuri de la cabinete, instanțe sau instituții și vor o singură cutie cu duplex, alimentator și cerneală din sticluțe.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine nu a mai trimis un fax de ani: diferența de preț față de ET-3950 plătește faxul și ecranul tactil, nimic altceva.
- Compromisul care contează
- Plătești pentru două funcții pe care majoritatea gospodăriilor nu le folosesc, pe un șasiu altfel excelent. Totul depinde de hârtiile pe care le primești.
- Alternativa principală
- Epson EcoTank ET-3950 este aceeași imprimantă fără motorul de fax și alegerea implicită atunci când faxul nu este obligatoriu.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












