Canon PIXMA TR8620a: specificații, avantaje și dezavantaje
Canon PIXMA TR8620a este ultima treaptă dinaintea imprimantelor cu rezervoare de cerneală: o multifuncțională pentru birou mic care folosește încă cartușe, dar le împarte în cinci recipiente separate în loc să lege toate culorile într-unul singur. Diferența se vede abia a treia oară când rămâi fără cyan și schimbi un singur cartuș mic în locul întregului bloc de culori.
Este gândită ca aparat de casă în care încape și un birou, nu invers. Are ecran tactil, port Ethernet pe lângă conexiunea fără fir, două surse de hârtie, tipărire automată față-verso, fax color și cititor de card SD. Pentru cineva care lucrează de acasă și tipărește și documente, și fotografii, combinația aceasta este neobișnuită la nivelul ei de preț.
Partea de fotografie merită tratată separat, pentru că acolo se vede de ce sunt cinci cerneluri și nu patru. Setul de culori plus un negru dedicat pentru fotografii dau rezultate bune pe hârtie lucioasă, iar tipărirea fără margini funcționează până la formatul maxim al tăvii.
Limitele sunt la fel de clare. Alimentatorul automat de documente ia 20 de coli și scanează pe o singură față, deci un teanc tipărit față-verso înseamnă întors manual fiecare pagină. Costul pe pagină rămâne cel al unui aparat cu cartușe, oricât de bine ar fi împărțite acestea.
Un ultim lucru de știut înainte de tabel: modelul a fost făcut pentru piața nord-americană, iar dimensiunea maximă de hârtie din specificații este una americană. Acceptă A4 fără probleme, dar tava și documentația sunt gândite în jurul altor formate.
Puncte forte pe categorii
Unde Canon PIXMA TR8620a depășește mediana
- Are ecran tactil ?
- Capacitate tavă de alimentare peste medie ?200 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Are ethernet ?
- Are fax ?
- Viteză de imprimare (color) puțin peste medie ?10 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
Unde Canon PIXMA TR8620a rămâne sub mediană
- Viteză de imprimare (negru) sub medie ?15 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Capacitate ADF sub medie ?20 de coli față de 32,5 coli (mediană)
- O construcție puțin mai grea ?7,89 kg față de 7,74 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 62: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 62% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Ethernet | Da | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ecran tactil | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Scanare duplex | Nu | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 200 | 150 | 1 | +17.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 15 | 17 | 2 | −12.0 |
| Fax | Da | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Capacitate ADF | 20 | 32,5 | 0.5 | −9.5 |
| Viteză de imprimare (color) | 10 | 9,5 | 1 | +3.0 |
| Greutate | 7,89 | 7,74 | 0.3 | −0.3 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Volum lunar recomandat (necunoscută: nepunctată); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Capacitate tavă de ieșire (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
Ce face acest model bine este viteza pentru clasa lui: 15 pagini pe minut alb-negru și 10 color sunt cifre oneste pentru o multifuncțională de casă, iar tipărirea automată față-verso înseamnă că un contract de zece pagini iese pe cinci coli fără să stai lângă aparat. Ecranul tactil este destul de mare ca meniurile să fie chiar utilizabile, ceea ce nu se poate spune despre modelele mai ieftine din aceeași familie.
Scanarea în volum îi iese prost. Alimentatorul automat este mic și citește doar o față, așa că orice teanc tipărit pe ambele fețe devine o operațiune manuală. Pentru câteva pagini pe săptămână este acceptabil. Pentru arhivarea unui dosar întreg este exact tipul de aparat care te face să regreți economia făcută la cumpărare.
Partea care m-ar face să ezit este însă costul cernelii. Un set complet de cartușe reprezintă o parte semnificativă din prețul aparatului, iar recipientele separate reduc risipa fără să schimbe fundamental calculul. Dacă tipărești peste câteva sute de pagini pe lună, o imprimantă cu rezervoare reîncărcabile se amortizează rapid și nu are rost să te uiți la acest model.
Mai este un element de context care contează la noi: Canon nu îl mai vinde direct, așa că îl găsești doar la comercianți, iar prețul variază mult de la un magazin la altul. La capătul de jos al intervalului este o achiziție bună pentru o gospodărie care tipărește amestecat, în volume modeste. La capătul de sus, aceiași bani sunt mai bine cheltuiți pe alt tip de aparat.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluicanon.ca
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 22 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Canon PIXMA TR8620a obține un Scor VS de 62, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- O gospodărie sau un birou mic care tipărește amestecat (documente, formulare și fotografii) în volume modeste și care vrea scaner, fax și conexiune prin cablu într-un singur aparat.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine tipărește constant, de ordinul sutelor de pagini pe lună. Costul consumabilelor face ca o imprimantă cu rezervoare reîncărcabile să fie clar mai ieftină pe termen lung, iar diferența nu este una mică.
- Compromisul care contează
- Cernelurile separate reduc risipa față de un cartuș tricolor, dar rămâi într-un sistem cu cartușe, iar compromisul acesta se simte lună de lună.
- Alternativa principală
- Epson EcoTank ET-4950: tot multifuncțională cu alimentator de documente, dar cu rezervoare reîncărcabile, dacă volumul tău justifică prețul inițial mai mare.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












