Brother MFC-L3780CDW: specificații, avantaje și dezavantaje
MFC-L3780CDW este vârful gamei color pentru birouri mici a Brother, iar funcția care justifică prețul este scanerul, nu imprimanta. Alimentatorul de 50 de coli capturează ambele fețe într-o singură trecere, cu până la 58 de imagini pe minut, ceea ce schimbă la ce servește aparatul: pui un contract față-verso în tavă, pleci, și este digitalizat înainte să fie gata cafeaua. Imprimantele la jumătate de preț te pun să treci teancul de două ori.
Imprimarea merge la 31 ppm, atât alb-negru, cât și color, la 2.400 x 600 dpi, cu duplex automat. Există Gigabit Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, un ecran tactil de 3,5 inchi care ține până la 48 de scurtături programabile, cititor NFC, port USB pentru stick, fax, AirPrint și aplicația mobilă. Ciclul lunar de 50.000 de pagini este teritoriu autentic de birou mic.
Două lucruri merită spuse cinstit. Brother numește această gamă Digital Color, iar motorul folosește un cap de imprimare LED în locul unei unități laser cu baleiere. În practică se comportă ca un laser color și este clasificată aici ca atare, dar numele de marketing lucrează. Celălalt sunt consumabilele: cele patru tonere sunt doar începutul, există un tambur separat, o unitate de curea și o cutie pentru toner rezidual, fiecare cu propriul interval de înlocuire. Acest teanc este normal la laserele color și complet neașteptat pentru cine vine de la un inkjet.
Iritări mai mici: prima pagină durează aproximativ 12,5 secunde, deci nu este aparatul pentru un bilet de avion în grabă. Alimentarea standard este o singură tavă de 250 de coli plus o tavă multifuncțională de 30, ieșirea ține 150, iar a doua tavă este opțiune plătită. La 21,7 kg are nevoie de un loc permanent. Dacă biroul tău scanează cât imprimă, își merită banii. Un birou care mai ales imprimă plătește pentru un scaner pe care nu îl va folosi.
Puncte forte pe categorii
Unde Brother MFC-L3780CDW depășește mediana
- Viteză de imprimare (color) mult peste medie ?31 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (negru) mult peste medie ?31 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Volum lunar recomandat mult peste medie ?50.000 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare mult peste medie ?250 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Are scanare duplex ?
- Are ecran tactil ?
- Capacitate tavă de ieșire mult peste medie ?150 de coli față de 60 de coli (mediană)
- Capacitate ADF mult peste medie ?50 de coli față de 32,5 coli (mediană)
- Are ethernet ?
- Are fax ?
Unde Brother MFC-L3780CDW rămâne sub mediană
- O construcție mult mai grea ?21,7 kg față de 7,74 kg (mediană)
- Rezoluție de imprimare mult sub medie ?2.400 dpi față de 4.800 dpi (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 84: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 66% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Viteză de imprimare (negru) | 31 | 17 | 2 | +82.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 31 — se socotește ca limita de sus a clasei (26) | 9,5 | 1 | +50.0 |
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 250 | 150 | 1 | +33.0 |
| Scanare duplex | Da | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ethernet | Da | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ecran tactil | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Volum lunar recomandat | 50.000 | 10.000 | 0.3 | +15.0 |
| Capacitate ADF | 50 | 32,5 | 0.5 | +13.5 |
| Rezoluție de imprimare | 2.400 | 4.800 | 0.5 | −12.5 |
| Fax | Da | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Capacitate tavă de ieșire | 150 — se socotește ca limita de sus a clasei (100) | 60 | 0.3 | +9.9 |
| Greutate | 21,7 — se socotește ca limita de sus a clasei (19,5) | 7,74 | 0.3 | −9.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
MFC-L3780CDW este aparatul pe care l-aș recomanda unui cabinet de avocatură mic, unei contabilități sau unui birou de câteva persoane unde cineva transformă zilnic hârtie în PDF-uri și nimeni nu are timp să stea lângă scaner. Alimentatorul duplex într-o singură trecere este motivul. Restul fișei e bun, dar nu pentru el cumperi aparatul.
Ecranul tactil cu scurtături merită o oră de configurare din prima zi: scanare pe e-mail către contabil, scanare pe stick, copiere de acte, fiecare cu un buton propriu. Cine sare peste asta folosește un aparat de birou ca pe unul de casă.
Consumabilele cer un calcul înainte de cumpărare. Patru tonere, un tambur, o curea și o cutie reziduală înseamnă șapte piese cu intervale diferite. La volumul pentru care este construit aparatul, suma anuală ajunge să conteze la fel de mult ca prețul lui. Tonerele de randament mare sunt singurele care fac costul pe pagină rezonabil.
Prima pagină lentă este obiecția zilnică a cuiva care imprimă un document la fiecare câteva minute. La teancuri mari nu contează, la pagini singulare se simte. Garanția de un an este subțire pentru un aparat atât de greu, cu tambur și curea, așa că o extensie merită luată în calcul.
Cine vrea garanție lungă și acceptă viteză mai mică are Canon Color imageCLASS MF665Cdw, cu trei ani. Cine vrea mai mult volum și un alimentator mai mare are Brother MFC-L8930CDW, mai greu și mai scump. MFC-L3780CDW este pentru biroul care scanează mult, imprimă moderat și vrea totul într-un singur aparat corect.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluibrother-usa.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 24 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Brother MFC-L3780CDW obține un Scor VS de 84, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Birouri mici care scanează cât imprimă: alimentatorul duplex într-o singură trecere este funcția pentru care merită plătit, mai mult decât motorul de 31 ppm.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine imprimă ocazional: prima pagină lentă și șapte consumabile cu intervale proprii fac din el un mod scump de a imprima câteva pagini pe săptămână.
- Compromisul care contează
- Viteză de scanare de grup de lucru și tipărire color de clasă laser, contra unei structuri de cost (toner, tambur, curea, cutie reziduală) la care proprietarii de inkjet nu se așteaptă.
- Alternativa principală
- Canon Color imageCLASS MF665Cdw: mai lent, la 26 ppm, dar tot cu scanare duplex într-o trecere și cu trei ani de garanție față de unul.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.














