Epson EcoTank Pro ET-5850: specificații și verdict
Semnul că ET-5850 nu este o imprimantă de casă nu sunt rezervoarele de cerneală, ci două casete de câte 250 de coli și compatibilitatea cu PCL și PostScript. Sunt lucruri care nu apar niciodată pe modelele EcoTank domestice și care există aici dintr-un singur motiv: să poată intra într-o rețea de birou administrată, în locul unei imprimante laser color.
Este un multifuncțional A4 și Legal care tipărește 25 de pagini pe minut atât alb-negru, cât și color, la o rezoluție de până la 4.800 x 2.400 dpi, cu duplex automat la tipărire, copiere, scanare și fax. Alimentatorul de documente ia 50 de coli, capacitatea totală de hârtie ajunge la 550 de coli, ecranul tactil are 4,3 inchi, iar conectarea se face prin Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct sau USB. Cântărește 17,8 kilograme.
Cerneala este partea care contează cel mai mult în folosire. Este pigmentată, din familia DURABrite, se usucă instantaneu și rezistă la textmarker, ceea ce într-un birou unde hârtiile sunt manipulate și arhivate face o diferență reală față de cernelurile pe bază de coloranți. Revers: Epson avertizează că folosirea cernelurilor pe bază de coloranți produce defecțiuni pe care garanția nu le acoperă, așa că rezervoarele nu se umplu cu orice.
Două limite rămân. În ciuda prețului, formatul maxim este Legal, deci pentru A3 trebuie căutată altă gamă. Ciclul de 66.000 de pagini pe lună este un maxim teoretic: volumul pe care Epson îl sugerează începe de la 200 de pagini pe lună și urcă până la 3.300. Diferența dintre cele două cifre este singurul lucru din fișa tehnică pe care merită să îl citești de două ori.
Puncte forte pe categorii
Unde Epson EcoTank Pro ET-5850 depășește mediana
- Capacitate tavă de alimentare mult peste medie ?550 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Volum lunar recomandat mult peste medie ?66.000 de pagini față de 10.000 de pagini (mediană)
- Viteză de imprimare (color) mult peste medie ?25 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (negru) mult peste medie ?25 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Are rezervoare de cerneală reîncărcabile ?
- Are scanare duplex ?
- Are ecran tactil ?
- Capacitate ADF mult peste medie ?50 de coli față de 32,5 coli (mediană)
- Are ethernet ?
- Are fax ?
Unde Epson EcoTank Pro ET-5850 rămâne sub mediană
- O construcție mult mai grea ?17,8 kg față de 7,74 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 87: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 64% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Viteză de imprimare (color) | 25 | 9,5 | 1 | +50.0 |
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Viteză de imprimare (negru) | 25 | 17 | 2 | +48.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 550 — se socotește ca limita de sus a clasei (250) | 150 | 1 | +33.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Da | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Scanare duplex | Da | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ethernet | Da | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ecran tactil | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Volum lunar recomandat | 66.000 — se socotește ca limita de sus a clasei (50.000) | 10.000 | 0.3 | +15.0 |
| Capacitate ADF | 50 | 32,5 | 0.5 | +13.5 |
| Fax | Da | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Greutate | 17,8 | 7,74 | 0.3 | −8.4 |
| Rezoluție de imprimare | 4.800 | 4.800 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Capacitate tavă de ieșire (necunoscută: nepunctată); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
ET-5850 este pledoaria Epson că un birou mic nu are nevoie de o imprimantă laser color, iar ca argument tehnic funcționează. Tipărește la aceeași viteză și alb-negru, și color, fără timp de încălzire, vorbește limbile de imprimare de birou, ține un teanc serios de hârtie și face duplex la toate operațiile. Cerneala pigmentată se usucă imediat și nu se întinde sub textmarker, iar sticlele din seria 542 au un randament de 7.500 de pagini la negru.
Rezervele mele țin de potrivire și aproape toate se reduc la volum.
Prețul de achiziție este mare, iar socoteala se închide doar dacă tipărești mult. Cifrele Epson însele arată nepotrivirea: maximul teoretic din marketing față de volumul recomandat scris mărunt, cu un raport de zeci la unu între ele. Cine se află la capătul de jos al intervalului nu va recupera niciodată diferența față de un model EcoTank de birou mai ieftin, care face aceleași operații mai încet.
Mai sunt trei lucruri de știut. Cerneala trebuie să rămână pigmentată, pentru că Epson avertizează explicit că cea pe bază de coloranți produce defecțiuni neacoperite de garanție. Formatul maxim rămâne cel de birou obișnuit, în ciuda prețului, deci pentru A3 gama este alta. Și aparatul este mare și greu, adică se așază undeva o dată și rămâne acolo.
Aș cumpăra-o ca să înlocuiesc o imprimantă laser color într-un birou mic și chiar aglomerat, unde viteza și costul pe pagină se adună repede. Sub câteva sute de pagini pe lună, economia care o justifică nu apare, iar atunci banii sunt mai bine cheltuiți pe un model mai mic.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluiepson.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 23 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Epson EcoTank Pro ET-5850 obține un Scor VS de 87, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Un birou mic dar chiar aglomerat care înlocuiește o imprimantă laser color: aceeași viteză în ambele culori, limbile de imprimare de rețea și hârtie cât să nu o reîncarci zilnic.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Volume mici. Sub câteva sute de pagini pe lună prețul de achiziție nu se recuperează niciodată, iar volumul recomandat chiar de Epson începe jos.
- Compromisul care contează
- Viteza și administrarea unui laser, la costuri pe pagină de imprimantă cu rezervoare, cumpărate cu un preț de intrare mare și un aparat greu care se instalează o singură dată.
- Alternativa principală
- Epson EcoTank ET-4950 oferă același flux de birou cu duplex la o fracțiune din preț, pentru birourile al căror volum nu justifică gama Pro.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.













