Blueair Blue Pure 211i Max: specificații și verdict
Blueair vinde 211i Max cu o cifră de 3.000 de picioare pătrate. Cifra onestă, calculată după norma AHAM la 4,8 schimburi de aer pe oră, este de 674 sq ft, adică aproximativ 62,6 m², și aceasta din urmă descrie ce face aparatul într-o cameră reală.
Chiar și așa, cifra rămâne mult peste ce livrează majoritatea purificatoarelor din acest segment de preț. Debitul de aer curat pentru fum este de 435 CFM, iar cele două cifre se potrivesc exact între ele, ceea ce este un semn bun: nu sunt luate din reclame diferite.
Ce face aparatul suportabil la acest debit este curba de zgomot. 23 dB pe treapta minimă înseamnă liniște de dormitor la un aparat de aproape 58 cm înălțime, iar 53 dB la maximum rămâne moderat pentru cât aer mișcă. Senzorii sunt cei mai buni din gamă, cu PM1, PM2,5 și PM10, acolo unde restul seriei citește doar PM2,5, și alimentează un mod automat care chiar reacționează. Există aplicație, comenzi vocale prin Alexa și Google Home, temporizator și indicator de schimbare a filtrului.
Filtrarea are patru trepte și un prefiltru textil lavabil, iar filtrul de carbon este de tip foaie. Aici apare însă rezerva principală: HEPASilent combină filtrarea electrostatică cu cea mecanică și este eficientă, dar nu susține o certificare True HEPA, lucru de știut dacă ții la certificare din principiu.
Blueair vinde prefiltrul în mai multe culori, ceea ce contează la un aparat care stă la vedere.
Este un obiect mare, de 7,35 kg și 577 mm, care are nevoie de spațiu liber în jur ca să respire. Consumul urcă la 46 W la maximum, iar filtrul standard se schimbă o dată la nouă luni. Se potrivește unei camere de zi deschise, nu unui birou mic.
Puncte forte pe categorii
Unde Blueair Blue Pure 211i Max depășește mediana
- Suprafață acoperită mult peste medie ?674 sq ft (62,6 m²) față de 372,5 sq ft (34,6 m²) (mediană)
- CADR (fum) mult peste medie ?435 CFM față de 246 CFM (mediană)
- Consum de energie puțin sub medie ?46 W față de 49 W (mediană)
Unde Blueair Blue Pure 211i Max rămâne sub mediană
- Fără Filtru True HEPA ?
- Durată de viață filtru sub medie ?9 luni față de 12 luni (mediană)
- O construcție mai grea ?7,35 kg față de 5,85 kg (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 60: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria purificatoare de aer (20 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 77% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| CADR (fum) | 435 | 246 | 2 | +76.0 |
| Filtru True HEPA | Nu | prezentă la 58% din clasă | 1.5 | −72.0 |
| Suprafață acoperită | 674 — se socotește ca limita de sus a clasei (606) | 372,5 | 2 | +62.0 |
| Prefiltru lavabil | Da | prezentă la 65% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Control din aplicație | Da | prezentă la 75% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Asistent vocal | Da | prezentă la 71% din clasă | 0.3 | +15.0 |
| Durată de viață filtru | 9 | 12 | 1 | −12.0 |
| Greutate | 7,35 | 5,85 | 0.3 | −3.0 |
| Consum de energie | 46 | 49 | 0.5 | +1.5 |
| Schimburi de aer pe oră | 4,8 | 4,8 | 1 | +0.0 |
| Trepte de filtrare | 4 | 4 | 0.5 | +0.0 |
| Nivel minim de zgomot | 23 | 23 | 1.5 | +0.0 |
| Nivel maxim de zgomot | 53 | 53 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Filtru cu carbon activ (standard pentru clasă (100% o au)); Mod de noapte (standard pentru clasă (95% o au)); Senzor de calitate a aerului (standard pentru clasă (95% o au)); Mod automat (standard pentru clasă (95% o au)); Indicator de înlocuire filtru (standard pentru clasă (95% o au)); Temporizator (standard pentru clasă (89% o au)).
Nota editorului
Am o rezervă și un motiv de laudă în privința acestui aparat, iar amândouă vin din aceeași decizie de inginerie.
Lauda: HEPASilent este motivul pentru care 211i Max mișcă atât de mult aer aproape neauzit. Filtrarea electrostatică reduce rezistența pe care o opune un filtru mecanic dens, deci ventilatorul poate merge mai încet pentru același rezultat. De aceea aparatul acesta poate sta într-o cameră de zi în care chiar stai, fără să te enerveze.
Rezerva: aceeași tehnologie face ca Blueair să nu poată scrie True HEPA pe cutie. Filtrarea este eficientă în teste, dar dacă ai motive medicale să vrei o clasă certificată, aceasta nu este.
Al doilea lucru pe care l-aș pune în calcul sunt consumabilele. Filtrul standard costă pe măsura aparatului, iar variantele specializate pentru fum și pentru alergeni costă și mai mult. Într-o gospodărie care schimbă filtrul la timp, costul pe câțiva ani se apropie de prețul unui purificator mai mic. Prefiltrul textil se spală, ceea ce ajută, dar nu schimbă socoteala.
Față de Levoit Core 600S, pe care îl avem tot aici, Blueair mișcă aer comparabil pentru bani mai mulți. Ce primești în plus este funcționarea mai silențioasă, senzorul care citește trei dimensiuni de particule în loc de una singură și un aspect pe care chiar îl lași la vedere. Dacă purificatorul stă într-o cameră de zi în care se petrece timp, acestea sunt exact prioritățile corecte.
Pentru un dormitor mic sau pentru un birou este însă prea mult aparat și prea mult obiect.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 20 de purificatoare de aer față de care se calculează acest Scor VS.
Performanță
Filtrare
Zgomot și consum
Design
Funcții inteligente
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluiblueair.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 21 din 22 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Blueair Blue Pure 211i Max obține un Scor VS de 60, peste mediana celor 20 de purificatoare de aer cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Camere de zi deschise, mari, unde contează și liniștea: aproape neauzit pe treapta minimă, senzori pe trei dimensiuni de particule și un mod automat care chiar reacționează.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Dormitoare mici și birouri, fiindcă este un aparat mare și vizibil, plus cumpărătorii care vor obligatoriu o certificare True HEPA, pe care HEPASilent nu o susține prin construcție.
- Compromisul care contează
- Debitul mare la zgomot mic vine tocmai din filtrarea electrostatică, adică din tehnologia care îl împiedică să poarte eticheta True HEPA.
- Alternativa principală
- Levoit Core 600S mișcă aer comparabil pentru bani mai puțini. Argumentul Blueair rămâne zgomotul, senzorii și aspectul, nu debitul raportat la preț.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru purificatoare de aer comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.














