Canon Color imageCLASS MF665Cdw: specificații și verdict
Propunerea Canon este o multifuncțională laser color cu alimentator de documente duplex într-o singură trecere și o garanție limitată de trei ani. Ultimul element este destul de neobișnuit ca să fie un motiv real de a o alege: majoritatea rivalilor din această clasă vin cu un an, iar la un aparat care conține un tambur, o curea și patru tonere, acoperirea mai lungă valorează bani reali.
Scanerul este celălalt motiv. Alimentatorul de 50 de coli capturează ambele fețe într-o singură trecere, până la 50 de pagini pe minut pe o față și 100 de imagini pe minut față-verso, alb-negru la 300 dpi, după cifrele Canon, așa că originalele față-verso trec o singură dată. Canon îl asociază cu un ecran tactil de 5 inchi personalizabil, Gigabit Ethernet, un port USB pentru imprimat de pe stick și scanat pe el, și un modem fax de 33,6 kbps. Wi-Fi, Wi-Fi Direct, AirPrint și aplicația mobilă sunt prezente, iar duplexul la imprimare este automat.
Imprimarea este locul unde cedează teren. Până la 26 ppm, atât alb-negru, cât și color, este respectabil, dar mai lent decât echivalentul Brother. Canon declară o rezoluție de imprimare de până la 1.200 x 1.200 dpi, obținută prin procesare dintr-un motor de 600 x 600 dpi, potrivită pentru text și grafică de birou.
Specificația care ar irita zilnic este tava multifuncțională, care ține exact o coală. Plicurile, etichetele și hârtia cu antet intră una câte una. Dacă o parte din munca ta înseamnă un teanc de plicuri, este aparatul greșit și nu se va îmbunătăți. Alte note: tava de intrare ține 250 de coli, ieșirea 100, tonerele de pornire sunt mici, de 500 de pagini color și 700 de pagini alb-negru, iar consumul de vârf este de 1.080 W. Cântărește 22 kg.
Aș alege-o în locul rivalilor mai rapizi pentru un birou care scanează mult, imprimă moderat și vrea garanția. Nu aș lua-o pentru lucru cu plicuri, la niciun preț.
Puncte forte pe categorii
Unde Canon Color imageCLASS MF665Cdw depășește mediana
- Viteză de imprimare (color) mult peste medie ?26 ppm față de 9,5 ppm (mediană)
- Viteză de imprimare (negru) mult peste medie ?26 ppm față de 17 ppm (mediană)
- Capacitate tavă de alimentare mult peste medie ?250 de coli față de 150 de coli (mediană)
- Are scanare duplex ?
- Are ecran tactil ?
- Capacitate ADF mult peste medie ?50 de coli față de 32,5 coli (mediană)
- Are ethernet ?
- Are fax ?
- Capacitate tavă de ieșire mult peste medie ?100 de coli față de 60 de coli (mediană)
Unde Canon Color imageCLASS MF665Cdw rămâne sub mediană
- O construcție mult mai grea ?22 kg față de 7,74 kg (mediană)
- Rezoluție de imprimare mult sub medie ?1.200 dpi față de 4.800 dpi (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 80: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria imprimante (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 64% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Viteză de imprimare (negru) | 26 | 17 | 2 | +52.0 |
| Viteză de imprimare (color) | 26 | 9,5 | 1 | +50.0 |
| Imprimare duplex automată | Da | prezentă la 77% din clasă | 1 | +50.0 |
| Alimentator automat de documente | Da | prezentă la 62% din clasă | 1 | +50.0 |
| Capacitate tavă de alimentare | 250 | 150 | 1 | +33.0 |
| Scanare duplex | Da | prezentă la 29% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ethernet | Da | prezentă la 50% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Ecran tactil | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.5 | +25.0 |
| Rezervoare de cerneală reîncărcabile | Nu | prezentă la 31% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Rezoluție de imprimare | 1.200 | 4.800 | 0.5 | −18.5 |
| Capacitate ADF | 50 | 32,5 | 0.5 | +13.5 |
| Fax | Da | prezentă la 38% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Capacitate tavă de ieșire | 100 | 60 | 0.3 | +9.9 |
| Greutate | 22 — se socotește ca limita de sus a clasei (19,5) | 7,74 | 0.3 | −9.0 |
Nepunctate: Imprimare color (standard pentru clasă (88% o au)); Volum lunar recomandat (necunoscută: nepunctată); Multifuncțională (standard pentru clasă (85% o au)); Wi-Fi (standard pentru clasă (100% o au)); Wi-Fi Direct (standard pentru clasă (96% o au)); USB (standard pentru clasă (100% o au)); Apple AirPrint (standard pentru clasă (96% o au)); Imprimare din aplicație mobilă (standard pentru clasă (100% o au)).
Nota editorului
MF665Cdw este aparatul pe care l-aș recomanda unui cabinet, unei contabilități mici sau unui birou de câteva persoane care scanează mai mult decât imprimă și care nu au pe nimeni angajat să se ocupe de tehnică. Garanția de trei ani nu este un detaliu de fișă, ci un răspuns la întrebarea „cine repară asta când se strică”, iar la un laser color întrebarea nu este dacă, ci când.
Scanerul citește ambele fețe ale foii într-o singură trecere, așa că un dosar cu acte tipărite față-verso trece o singură dată prin alimentator. Scanarea pe stick USB, direct de pe ecran, este funcția pe care o folosesc cel mai mult birourile fără server, iar ecranul tactil de 5 inchi se lasă configurat cu butoane pentru fluxurile repetate.
Tava de o coală este limitarea pe care nu o poți ocoli. Un plic, o etichetă, o foaie cu antet, pe rând, cu mâna. Pentru un birou care trimite corespondență fizică des, e o pierdere de timp zilnică, iar pentru unul care trimite un plic pe săptămână nu contează. Decide sincer în ce categorie ești.
Tonerele de pornire cer buget din prima lună: 500 de pagini color se termină repede la un aparat folosit cu adevărat, iar setul complet de patru tonere de randament mare este o cheltuială de trecut în calcul lângă preț. Consumul de vârf cere o priză proprie.
Cine imprimă mult și repede, cu volum mare de hârtie, va prefera Brother MFC-L8930CDW, mai rapid și cu ciclu mai mare, dar cu un an de garanție. Cine imprimă acasă, în color, cu costuri mici, are Epson EcoTank ET-3950. MF665Cdw este pentru un birou care vrea scanare bună, imprimare corectă și liniște timp de trei ani.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de imprimante față de care se calculează acest Scor VS.
Imprimare
Scanare și copiere
Manipulare hârtie
Conectivitate
Design
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluicanon.ca
- Fișă tehnică sau manualgdlp01.c-wss.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 23 din 24 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Canon Color imageCLASS MF665Cdw obține un Scor VS de 80, peste mediana celor 26 de imprimante cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Birouri mici care scanează mult, imprimă moderat și vor trei ani de garanție pe un aparat cu tambur, curea și patru tonere.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Lucrul cu plicuri, etichete sau hârtie cu antet în teancuri: tava multifuncțională ține o singură coală și nu se va îmbunătăți.
- Compromisul care contează
- O garanție mai lungă decât la Brother MFC-L8930CDW și un scaner duplex excelent, în schimbul unei imprimări mai lente și al alimentării manuale a mediilor speciale.
- Alternativa principală
- Brother MFC-L8930CDW, dacă volumul de imprimare contează mai mult decât garanția: 33 ppm, ADF de 80 de coli și ciclu lunar de 70.000 de pagini.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru imprimante comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.













