Dell S2725QS: specificații, preț, avantaje și dezavantaje
Dell vinde S2725QS ca pe un monitor obișnuit de birou, însă combinația din spatele lui nu este deloc obișnuită: 4K la 120 Hz pe un panou IPS, într-o categorie în care 60 Hz a fost multă vreme regula. Aceasta este singura caracteristică pentru care merită căutat anume modelul acesta, iar restul fișei tehnice este modest în mod deliberat.
Modestia se vede cel mai clar la conectică. Sunt două intrări HDMI și un DisplayPort, atât. Pe monitor nu există niciun port USB, nici măcar unul. Asta înseamnă că nu alimentează un laptop și nu ține conectate o tastatură și un mouse, deci nu poate face pe hubul de birou. Cine caută tocmai asta trebuie să știe că Dell vinde separat modelul S2725QC, varianta cu USB-C, iar confuzia dintre ultimele litere costă bani.
În schimb, piciorul este cel complet: reglaj pe înălțime, rotire laterală, pivotare pe verticală și prindere VESA. Într-o categorie de preț în care producătorii taie exact de aici, ergonomia completă contează în fiecare zi mai mult decât o listă lungă de funcții de imagine pe care nu le atingi niciodată.
Limitele sunt cele ale unui IPS accesibil. Contrastul rămâne la nivelul obișnuit al tehnologiei, deci negrul dintr-o cameră întunecată nu va fi niciodată convingător, iar luminozitatea ajunge pentru o încăpere normală, fără soare direct pe birou. Dell nu publică nicio acoperire DCI-P3 și nicio certificare HDR, ceea ce spune destul de limpede pentru ce a fost gândit panoul.
Este un monitor pentru cineva care lucrează mult cu text, cod sau foi de calcul, se uită la filme seara și vrea o imagine fină și o mișcare curată. Dacă biroul tău are nevoie de un singur cablu către laptop, caută în altă parte.
Puncte forte pe categorii
Unde Dell S2725QS depășește mediana
- Raport de contrast mult peste medie ?1500:1 față de 1000:1 (mediană)
- Adâncime de culoare peste medie ?10 biți față de 9 biți (mediană)
Unde Dell S2725QS rămâne sub mediană
- Un timp de răspuns mult mai lent ?4 ms față de 1 ms (mediană)
- Fără USB-C ?
- Rată de refresh sub medie ?120 Hz față de 160 Hz (mediană)
- Fără ieșire căști ?
- O luminozitate maximă mai mică ?350 de niți față de 400 de niți (mediană)
- Fără hub USB ?
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 46: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru monitoare IPS de gaming, între 27 și 31 inch (5 produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 62% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Timp de răspuns | 4 — limitat la jumătate din interval (mai puțin de șase produse din această clasă îl listează) | 1 | 0.8 | −20.0 |
| Raport de contrast | 1.500 | 1.000 | 0.6 | +15.0 |
| Rată de refresh | 120 | 160 | 1.2 | −14.4 |
| USB-C | Nu — limitat la jumătate din interval (mai puțin de șase produse din această clasă îl listează) | prezentă la 60% din clasă | 0.5 | −12.5 |
| Difuzoare integrate | Da — limitat la jumătate din interval (mai puțin de șase produse din această clasă îl listează) | prezentă la 60% din clasă | 0.2 | +5.0 |
| Ieșire căști | Nu — limitat la jumătate din interval (mai puțin de șase produse din această clasă îl listează) | prezentă la 80% din clasă | 0.2 | −5.0 |
| Luminozitate maximă | 350 | 400 | 0.8 | −4.8 |
| Adâncime de culoare | 10 | 9 | 0.3 | +1.8 |
| Hub USB | Nu — limitat la jumătate din interval (mai puțin de șase produse din această clasă îl listează) | prezentă la 80% din clasă | 0.05 | −1.1 |
| Diagonală | 27 | 27 | 1.2 | +0.0 |
| Rezoluție | 4K | 4K | 1.2 | +0.0 |
| Tip de panou | IPS | IPS | 0.8 | +0.0 |
| Densitate de pixeli | 163 | 163 | 0.5 | +0.0 |
| Sincronizare adaptivă | FreeSync | FreeSync | 0.6 | +0.0 |
| Porturi HDMI | 2 | 2 | 0.4 | +0.0 |
| Intrări DisplayPort | 1 | 1 | 0.4 | +0.0 |
Nepunctate: Acoperire DCI-P3 (necunoscută: nepunctată); HDR (necunoscută: nepunctată); Local dimming (necunoscută: nepunctată); Zone de local dimming (necunoscută: nepunctată); Rată de refresh variabilă (standard pentru clasă (100% o au)); Reducere blur de mișcare (necunoscută: nepunctată); Input lag (necunoscută: nepunctată); Reglaj pe înălțime (standard pentru clasă (100% o au)); Înclinare (standard pentru clasă (100% o au)); Rotire laterală (standard pentru clasă (100% o au)); Pivotare (standard pentru clasă (100% o au)); Alimentare USB-C (necunoscută: nepunctată); Switch KVM (prea puține produse comparabile (2, sunt necesare 3)); Cameră web (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au); Microfon (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au); Ethernet (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au); Picture-by-picture (necunoscută: nepunctată).
Nota editorului
Partea interesantă la S2725QS este că frecvența ridicată nu a fost pusă acolo pentru jucători, ci pentru confortul de zi cu zi. Derularea unui document lung sau mutarea unei ferestre arată vizibil mai curat decât pe un panou obișnuit de birou, iar diferența se simte abia după câteva ore de lucru. Este genul de îmbunătățire pe care o observi când te întorci la monitorul vechi.
Pe partea de imagine, așteptările trebuie calibrate. Un IPS cu 1500:1 stă peste media tehnologiei, dar rămâne departe de ce oferă un panou VA sau OLED într-un film întunecat. Cele 350 de niți ajung pentru o cameră luminată normal. Lângă o fereastră mare, vara, imaginea începe să pară spălăcită. Acoperirea de 99% sRGB confirmă pentru ce este bun panoul: web, birou, montaj video de amator. Lucrul color profesionist cere alt panou.
Ce m-ar face să ezit este absența completă a porturilor USB. Nu este vorba doar despre lipsa unui USB-C cu alimentare, ci despre faptul că nu există niciun port pe monitor. Nu poți muta acolo receiverul mouse-ului sau lăsa un stick conectat, iar dacă lucrezi de pe laptop rămâi tot cu docul separat pe birou. În categoria aceasta, concurența oferă de obicei măcar un hub cu două porturi, așa că lipsa lor e o alegere a producătorului.
Nici ieșirea de căști nu există, ceea ce supără mai mult decât pare la un monitor cu difuzoare integrate: sunetul care intră prin HDMI iese doar prin difuzoarele acelea mici sau se întoarce la calculator.
Merită luat dacă vrei o imagine fină și o mișcare curată pentru muncă și filme, pe un picior care se reglează complet, și nu ai nevoie de nimic conectat direct în monitor. Dacă lucrezi de pe laptop și vrei un singur cablu, modelul S2725QC din aceeași familie rezolvă exact problema asta și este prima comparație pe care aș face-o.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 5 monitoare IPS de gaming, între 27 și 31 inch față de care se calculează acest Scor VS.
Imagine
Gaming
Ergonomie și design
Conectivitate
Funcții
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluidell.com
- Fișă tehnică sau manualdell.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 33 din 42 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 20 de ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Dell S2725QS obține un Scor VS de 46, sub mediana celor 5 monitoare IPS de gaming, între 27 și 31 inch cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Cineva care stă multe ore în fața ecranului cu text, cod sau foi de calcul și vrea o imagine fină și o mișcare curată, pe un picior care se reglează în toate direcțiile.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cei care lucrează de pe laptop și sperau la un singur cablu. Monitorul nu are niciun port USB și nu alimentează nimic, așa că docul rămâne pe birou.
- Compromisul care contează
- Dell a pus banii în panou și în picior, nu în conectică. Câștigi fluiditate și o ergonomie completă, dar pierzi tot ce ar însemna un hub la îndemână pe birou.
- Alternativa principală
- Dell S2725QC, aceeași familie și același panou, dar cu USB-C: alegerea evidentă dacă vrei să legi laptopul cu un singur cablu.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru monitoare IPS de gaming, între 27 și 31 inch comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.















