Dell SE2426HG: specificații, preț, avantaje și dezavantaje
SE2426HG e monitorul Dell de 23,8 inchi cu 240 Hz al cărui picior doar înclină ecranul, între -5 și 21 de grade. Varianta SE2426HGS are picior reglabil pe înălțime. Dacă marginea de sus a ecranului rămâne sub nivelul ochilor, rezolvi cu un braț prins în găurile VESA de 100 x 100 mm sau cu un suport pus sub picior.
Cei 240 Hz, la 1.920 x 1.080, merg pe toate cele trei intrări, un DisplayPort 1.4 și două HDMI, iar frecvența variabilă funcționează pe fiecare, cu AMD FreeSync Premium. Dell scrie HDMI 2.1 în dreptul porturilor, dar manualul precizează că e varianta TMDS și numește funcțiile pe care nu le are, între ele ALLM și compresia DSC. În cutie vine un cablu HDMI de 1,8 m, care ajunge pentru frecvența maximă, iar pe unul DisplayPort îl cumperi doar dacă ai nevoie de el. Nu are USB și nici boxe, doar o ieșire pentru căști.
Panoul IPS are iluminare pe margini și niciun fel de local dimming. Ecranul e mat și fără pâlpâire, filtrul de lumină albastră ComfortView Plus e pornit din fabrică, iar certificarea TÜV Rheinland Eye Comfort 3.0 are trei stele. La 23,8 inchi, rezoluția Full HD înseamnă 93 de pixeli pe inch, mai mult decât la SE2726HG, varianta de 27 de inchi cu aceeași rezoluție. Monitorul acceptă și semnal HDR, cu un meniu Smart HDR, fără vreo certificare DisplayHDR.
Cifra de 0,5 ms din titlurile magazinelor e timpul minim din modul Extreme. Același manual avertizează că în Extreme pot apărea mici artefacte și te sfătuiește să încerci fiecare mod. Pentru Super Fast și Fast, Dell indică 3 și 5 ms, deci modul pe care îl alegi decide cât de aproape ajungi de cifra din titlu.
Puncte forte pe categorii
Unde Dell SE2426HG depășește mediana
- Rată de refresh mult peste medie ?240 Hz față de 165 Hz (mediană)
Unde Dell SE2426HG rămâne sub mediană
- Fără USB-C ?
- Fără reglaj pe înălțime ?
- Fără reglaj de rotire laterală ?
- O luminozitate maximă mai mică ?300 de niți față de 375 de niți (mediană)
- Un ecran mai mic ?23,8" (60,45 cm) față de 27" (68,58 cm) (mediană)
- Densitate de pixeli sub medie ?93 ppi față de 109 ppi (mediană)
- Fără hub USB ?
- Fără reglaj de pivotare ?
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 42: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru monitoare IPS de gaming (7 produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 68% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Rată de refresh | 240 | 165 | 1.2 | +27.6 |
| USB-C | Nu | prezentă la 57% din clasă | 0.5 | −24.0 |
| Rezoluție | 1080p | 1440p | 1.2 | −20.4 |
| Local dimming | Nu | prezentă la 33% din clasă | 0.4 | −19.2 |
| Reglaj pe înălțime | Nu | prezentă la 86% din clasă | 0.4 | −19.2 |
| Rotire laterală | Nu | prezentă la 86% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Difuzoare integrate | Nu | prezentă la 43% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Diagonală | 23,8 — se socotește ca limita de jos a clasei (25) | 27 | 1.2 | −4.8 |
| Densitate de pixeli | 93 | 109 | 0.5 | −3.5 |
| Luminozitate maximă | 300 — se socotește ca limita de jos a clasei (350) | 375 | 0.8 | −2.4 |
| Hub USB | Nu | prezentă la 57% din clasă | 0.05 | −2.2 |
| Pivotare | Nu | prezentă la 67% din clasă | 0.02 | −1.0 |
| Tip de panou | IPS | IPS | 0.8 | +0.0 |
| Adâncime de culoare | 8 | 8 | 0.3 | +0.0 |
| Timp de răspuns | 0,5 — se socotește ca limita de jos a clasei (1) | 1 | 0.8 | +0.0 |
| Raport de contrast | 1.000 | 1.000 | 0.6 | +0.0 |
| Sincronizare adaptivă | FreeSync | FreeSync | 0.6 | +0.0 |
| Porturi HDMI | 2 | 2 | 0.4 | +0.0 |
| Intrări DisplayPort | 1 | 1 | 0.4 | +0.0 |
Nepunctate: Acoperire DCI-P3 (necunoscută: nepunctată); HDR (necunoscută: nepunctată); Zone de local dimming (necunoscută: nepunctată); Rată de refresh variabilă (standard pentru clasă (100% o au)); Reducere blur de mișcare (necunoscută: nepunctată); Input lag (necunoscută: nepunctată); Înclinare (standard pentru clasă (100% o au)); Alimentare USB-C (necunoscută: nepunctată); Ieșire căști (standard pentru clasă (86% o au)); Switch KVM (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au); Cameră web (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au); Microfon (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au); Ethernet (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au); Picture-by-picture (necunoscută: nepunctată).
Nota editorului
RTINGS a testat varianta SE2426HGS și a constatat că modul sRGB iese din fabrică mult mai precis decât la LG 24GS65F-B, unul dintre rivalii direcți de 24 de inchi. Contrastul tipic de 1.000:1 lasă însă negrul cenușiu într-o cameră întunecată, iar cu 300 de niți HDR-ul nu are cu ce să lucreze.
La mișcare, același laborator a măsurat o întârziere mică la orice frecvență și un timp de răspuns constant, cu inverse ghosting la frecvențe mici. Testul e făcut pe geamănul cu picior reglabil, iar Dell nu spune că panourile celor două sunt identice. Rezultatele sunt deci un indiciu bun pentru SE2426HG, fără să-l garanteze.
PlayStation 5 și Xbox Series X primesc pe el cel mult 1080p la 120 Hz, după RTINGS. Fără ALLM, consola nu poate comuta singură monitorul în modul de joc. Pe un PC cu o placă video care scoate peste 200 de cadre pe secundă în shootere, limitele astea nu se văd.
Meniul e gândit pentru aceleași jocuri. Are un contor de cadre, un cronometru și Dark Stabilizer, care luminează zonele întunecate ca adversarul din umbră să nu se piardă, plus moduri presetate pentru FPS, MOBA/RTS, sport și RPG. Toate se reglează dintr-un joystick pe spatele ecranului.
Consumul e mic, 14 W în modul pornit, cifra de pe eticheta energetică, și 0,3 W în standby. Piciorul fix e locul unde Dell a făcut economie, iar eu aș plăti diferența pentru SE2426HGS doar dacă n-aș avea deja un braț pe birou.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 7 monitoare IPS de gaming față de care se calculează acest Scor VS.
Imagine
Gaming
Ergonomie și design
Conectivitate
Funcții
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluidell.com
- Fișă tehnică sau manualdl.dell.com
- Teste independentertings.com
- Bază de date cu specificații (verificare încrucișată)guru3d.com
- Listare la retailer (verificare încrucișată)pcgarage.ro
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 35 din 42 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 4 ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Dell SE2426HG obține un Scor VS de 42, sub mediana celor 7 monitoare IPS de gaming cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Jucători de shootere pe PC care vor 240 Hz la un preț mic și au deja un braț pentru monitor sau un birou la înălțimea potrivită.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine joacă mai ales pe consolă sau vrea negru adânc la filme într-o cameră întunecată. Nici cine nu are cum să ridice ecranul, pentru că piciorul doar îl înclină.
- Compromisul care contează
- Ai 240 Hz pe orice intrare, cu cablul din cutie, și renunți la reglajul pe înălțime, pe care Dell l-a păstrat pentru SE2426HGS.
- Alternativa principală
- Dell Alienware AW2725DM: 27 de inchi la 1440p, picior reglabil pe înălțime și hub USB, dacă îți ajung 180 Hz.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru monitoare IPS de gaming comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.












