Logitech G PRO X3 SUPERSTRIKE: specificații și verdict
Clicul de la PRO X3 SUPERSTRIKE nu închide niciun contact metalic. Sub fiecare buton principal, un senzor inductiv urmărește cât a coborât butonul, iar senzația de clic din deget o produce un element haptic. Logitech numește sistemul HITS și l-a folosit prima dată la PRO X2 SUPERSTRIKE, lansat la începutul anului.
Mouse-ul merge pe Windows și macOS și fără niciun program, dar clicul se reglează doar din G HUB. Acolo alegi, pentru fiecare buton principal, unul dintre cele 10 puncte de acționare, unul dintre cele 5 puncte de resetare de tip rapid trigger și una dintre cele 6 trepte de vibrație. Profilurile se păstrează în memoria internă, deci un calculator de turneu fără G HUB le găsește gata făcute.
Fișa de asistență Logitech indică un polling rate de 8.000 Hz pe ambele conexiuni, prin receptorul LIGHTSPEED și pe cablu. Nu are Bluetooth. Receptorul se conectează prin USB-A, așa că un laptop cu porturi doar USB-C îți cere un adaptor, iar prelungitorul din cutie aduce receptorul pe birou, aproape de mouse. Senzorul HERO 2 a fost revizuit, iar Logitech prezintă X3 drept primul mouse care folosește noua versiune.
Logitech a anunțat X3 pe 23 septembrie 2026, la evenimentul G PLAY, iar în magazine a ajuns pe 6 octombrie, în negru și în magenta. Are cinci butoane, ca PRO X2 SUPERSTRIKE. Seria PRO e dezvoltată împreună cu jucători de esports, iar la shooterele competitive clicul și greutatea cântăresc mai mult decât numărul de comenzi.
Puncte forte pe categorii
Unde Logitech G PRO X3 SUPERSTRIKE depășește mediana
- Sensibilitate maximă mult peste medie ?48.000 DPI față de 28.000 DPI (mediană)
- Accelerație maximă mult peste medie ?90 G față de 50 G (mediană)
- Rată de raportare peste medie ?8.000 Hz față de 6.000 Hz (mediană)
- O construcție mai ușoară ?61 g față de 79,9 g (mediană)
- Are încărcare wireless ?
- Viteză maximă de urmărire peste medie ?930 IPS față de 750 IPS (mediană)
Unde Logitech G PRO X3 SUPERSTRIKE rămâne sub mediană
- Butoane sub medie ?5 față de 6 (mediană)
- O autonomie mai mică ?135 de ore față de 152,5 ore (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 65: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria mouse-uri (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 65% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Sensibilitate maximă | 48.000 | 28.000 | 1 | +36.0 |
| Accelerație maximă | 90 | 50 | 0.4 | +16.0 |
| Greutate | 61 | 79,9 | 1 | +15.0 |
| Încărcare USB-C | Da | prezentă la 76% din clasă | 0.3 | +15.0 |
| Rată de raportare | 8.000 | 6.000 | 0.8 | +13.6 |
| Încărcare wireless | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Viteză maximă de urmărire | 930 | 750 | 0.8 | +9.6 |
| Autonomie | 135 | 152,5 | 0.8 | −4.8 |
| Butoane | 5 | 6 | 0.6 | −4.8 |
| Conexiune | 2 | 2 | 0.8 | +0.0 |
| Rată de raportare wireless | 8.000 | 8.000 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Distanță de ridicare reglabilă (necunoscută: nepunctată); Tipuri de prindere (necunoscută: nepunctată); Derulare orizontală (necunoscută: nepunctată); Rotiță cu rotire liberă (necunoscută: nepunctată); Latență la clic (necunoscută: nepunctată); Durată de viață switch-uri (necunoscută: nepunctată); Reglaj debounce (necunoscută: nepunctată); Capacitate baterie (necunoscută: nepunctată); Încărcare rapidă (necunoscută: nepunctată); Memorie internă (standard pentru clasă (100% o au)); Personalizare prin software (standard pentru clasă (100% o au)); Greutăți reglabile (necunoscută: nepunctată); Iluminare RGB (necunoscută: nepunctată).
Nota editorului
Carcasa are exact dimensiunile de la PRO X2 SUPERSTRIKE, iar pe site-ul european Logitech cele două modele au și aceeași greutate. Pe cablu, X2 raportează de opt ori mai rar decât prin receptor. X3 rămâne la aceeași frecvență și când îl legi la calculator, așa că poți juca un meci întreg cu mouse-ul la încărcat.
Logitech promite 135 de ore de mișcare continuă și pune creșterea pe seama cipului NxLOGI, nou în seria PRO. Cu două ore de joc pe seară, asta înseamnă cam o încărcare la două luni, prin USB-C sau pe un mousepad POWERPLAY cumpărat separat. Aș plăti diferența față de X2 mai ales pentru autonomie.
Varianta vândută în Europa cântărește 61 de grame, cu două peste cea americană. Recenzia de pe The Shortcut explică diferența: Logitech a vrut ca acumulatorul să poată fi înlocuit ușor, cum cer regulile UE pentru baterii. Pe pagina de piese de schimb Logitech nu apare încă niciun acumulator pentru X3.
Pentru clic, Logitech promite o latență cu până la 30 ms mai mică decât la un switch clasic, însă până la jumătatea lui octombrie nu apăruse niciun test independent pe X3. Dacă senzația de la X2 nu ți-a plăcut, X3 n-o schimbă, pentru că punctele de acționare și treptele de vibrație sunt aceleași la ambele.
Cine vrea un mouse mai ușor, cu un clic obișnuit, găsește la Razer Viper V4 Pro 49 de grame și switch-uri optice.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de mouse-uri față de care se calculează acest Scor VS.
Senzor și urmărire
Design și manevrabilitate
Switch-uri și latență
Conectivitate
Baterie
Funcții
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluilogitechg.com
- Teste independentetheshortcut.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 21 din 34 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 4 ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Logitech G PRO X3 SUPERSTRIKE obține un Scor VS de 65, peste mediana celor 26 de mouse-uri cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Jucători de shootere competitive care vor să-și regleze clicul și joacă des cu mouse-ul pe cablu, la încărcat sau la turnee.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Cine vrea Bluetooth pentru laptop sau tabletă și cine are deja un PRO X2 SUPERSTRIKE, pentru că senzația clicului rămâne aceeași.
- Compromisul care contează
- Plătești în plus față de X2 pentru o baterie care ține mai mult și pentru frecvența maximă pe cablu, dar în Europa nu primești un mouse mai ușor.
- Alternativa principală
- Logitech G PRO X2 SUPERSTRIKE: același clic HITS și aceeași greutate în Europa, cu autonomie mai mică și o frecvență redusă pe cablu, la un preț mai mic.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru mouse-uri comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.
















