Razer Basilisk V4 Pro: specificații, avantaje și dezavantaje
Titlul de pe evoMAG promite 14 butoane programabile, iar în tabelul de specificații Razer apar 12. Cifra mai mare vine de pe pagina de prezentare a mouse-ului, unde Razer numără 14 comenzi personalizabile, inclusiv derularea în sus și în jos.
Basilisk V4 Pro are aceeași carcasă ca Basilisk V4 HyperSpeed, modelul mai ieftin din serie: Razer indică pentru amândouă exact aceleași dimensiuni, până la zecimea de milimetru. Ambele au suport pentru degetul mare, butonul multifuncțional de lângă el și trei butoane laterale. Tot ce aduce în plus varianta Pro stă în interior.
Varianta Pro are polling rate de 8.000 Hz fără niciun accesoriu, atât prin receptorul wireless din cutie, cât și pe cablu. Receptorul poate servi și o tastatură Razer compatibilă. Senzorul Focus Pro 50K Gen-3 urmărește mișcarea până la 930 IPS, iar Focus X 33K din HyperSpeed se oprește la 540 IPS. HyperSpeed ajunge și el la aceeași frecvență, dar doar cu o stație sau un receptor cumpărate separat.
Rotița HyperScroll Gen-2 apare doar la varianta Pro. Pe lângă modul cu 24 de pași și rotirea liberă, are un mod Precision Tactile cu 48 de pași, gândit pentru meniuri și inventare. Smart-Reel comută singur între pași și rotire liberă, după cât de repede derulezi, iar în Synapse alegi pe cinci niveluri cât de tare trebuie să o învârți. La HyperSpeed, modul se schimbă doar dintr-un buton.
Varianta neagră cântărește 100 de grame, cu 12 grame mai puțin decât Basilisk V3 Pro. Din fabrică, unul dintre butoanele laterale pornește o funcție Synapse numită AI Prompt Master, dar îl poți reprograma ca pe oricare altul.
Puncte forte pe categorii
Unde Razer Basilisk V4 Pro depășește mediana
- Sensibilitate maximă mult peste medie ?50.000 DPI față de 28.000 DPI (mediană)
- Butoane mult peste medie ?12 față de 6 (mediană)
- Mai multe opțiuni de conexiune ?
- Accelerație maximă mult peste medie ?90 G față de 50 G (mediană)
- Rată de raportare peste medie ?8.000 Hz față de 6.000 Hz (mediană)
- O autonomie mai mare ?200 de ore față de 152,5 ore (mediană)
- Are încărcare wireless ?
- Are iluminare RGB ?
- Viteză maximă de urmărire peste medie ?930 IPS față de 750 IPS (mediană)
- Durată de viață switch-uri peste medie ?100 milioane de clicuri față de 90 milioane de clicuri (mediană)
Unde Razer Basilisk V4 Pro rămâne sub mediană
- O construcție mai grea ?100 g față de 79,9 g (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 73: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria mouse-uri (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 73% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Sensibilitate maximă | 50.000 — se socotește ca limita de sus a clasei (48.000) | 28.000 | 1 | +36.0 |
| Butoane | 12 | 6 | 0.6 | +30.0 |
| Conexiune | 3 | 2 | 0.8 | +20.0 |
| Accelerație maximă | 90 | 50 | 0.4 | +16.0 |
| Încărcare USB-C | Da | prezentă la 76% din clasă | 0.3 | +15.0 |
| Rată de raportare | 8.000 | 6.000 | 0.8 | +13.6 |
| Autonomie | 200 | 152,5 | 0.8 | +12.8 |
| Greutate | 100 | 79,9 | 1 | −10.0 |
| Derulare orizontală | Da | prezentă la 58% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Rotiță cu rotire liberă | Da | prezentă la 61% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Încărcare wireless | Da | prezentă la 44% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Iluminare RGB | Da | prezentă la 35% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Viteză maximă de urmărire | 930 | 750 | 0.8 | +9.6 |
| Durată de viață switch-uri | 100 | 90 | 0.2 | +1.2 |
| Rată de raportare wireless | 8.000 | 8.000 | 0.5 | +0.0 |
Nepunctate: Distanță de ridicare reglabilă (standard pentru clasă (100% o au)); Tipuri de prindere (necunoscută: nepunctată); Latență la clic (necunoscută: nepunctată); Reglaj debounce (necunoscută: nepunctată); Capacitate baterie (necunoscută: nepunctată); Încărcare rapidă (necunoscută: nepunctată); Memorie internă (standard pentru clasă (100% o au)); Personalizare prin software (standard pentru clasă (100% o au)); Greutăți reglabile (necunoscută: nepunctată).
Nota editorului
Razer promite 200 de ore de autonomie, dar cifra e pentru 1.000 Hz. La 8.000 Hz rămân 54 de ore, puțin peste un sfert, așa că la patru ore de joc pe zi mouse-ul cere încărcare cam o dată la două săptămâni. Pe Bluetooth autonomia urcă la 275 de ore. Mouse-ul ține minte până la trei dispozitive prin Bluetooth, deci merge și cu laptopul de serviciu fără să muți receptorul.
Pentru încărcare fără fir trebuie să schimbi capacul detașabil al mouse-ului cu piesa de încărcare Razer. Piesa vine cu stația Mouse Dock V2 Pro și merge și pe covorașul HyperFlux V2. Ambele se vând separat. Aceeași stație îl duce pe HyperSpeed la 8.000 Hz și îl încarcă și pe el, așa că modelul mai ieftin, împreună cu stația, ajunge aproape de varianta Pro.
Rotița cu Smart-Reel și Precision Tactile rămâne însă numai la Pro. La HyperSpeed primești un senzor mai lent, două butoane programabile mai puțin și 140 de ore de autonomie la aceeași frecvență, dar și o greutate de numai 94 de grame. Aș plăti diferența pentru Pro doar dacă aș derula zilnic prin inventare lungi sau tabele, fiindcă pentru asta sunt făcute cele două moduri noi ale rotiței.
Ambele modele folosesc aceleași switch-uri optice Razer Gen-4, care rezistă, după producător, la 100 de milioane de clicuri.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de mouse-uri față de care se calculează acest Scor VS.
Senzor și urmărire
Design și manevrabilitate
Switch-uri și latență
Conectivitate
Baterie
Funcții
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluirazer.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 28 din 34 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 2 ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Razer Basilisk V4 Pro obține un Scor VS de 73, peste mediana celor 26 de mouse-uri cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Jucătorii dreptaci care leagă multe comenzi de mouse, vor 8.000 Hz fără accesorii cumpărate separat și derulează des prin meniuri lungi.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Stângacii și cine vrea în primul rând frecvența mare și încărcarea pe birou: HyperSpeed, mai ieftin, le are pe amândouă cu stația Razer.
- Compromisul care contează
- Primești 8.000 Hz fără accesorii, dar la frecvența asta bateria se golește mult mai repede decât sugerează cifra de pe cutie, așa că ori îl încarci des, ori cumperi și stația.
- Alternativa principală
- Logitech G502 X PLUS: treisprezece butoane programabile, switch-uri hibride optic-mecanice și încărcare fără fir pe un covoraș POWERPLAY, pentru cine are deja unul.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru mouse-uri comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.















