Logitech MX Master 4: specificații, avantaje și dezavantaje
Un mouse mare și greu, cu o rată de raportare care ar fi un defect la un mouse de gaming. Nu e o critică, fiindcă MX Master 4 este construit pentru cu totul altă treabă.
Raportează poziția de 125 de ori pe secundă, nu de 8.000, și exact de aceea bateria de 650 mAh rezistă în jur de șaptezeci de zile între încărcări. Când navighezi prin meniuri și tragi ferestre dintr-un loc în altul, nimeni nu poate simți diferența. Energia economisită, în schimb, e enormă. Mai multe dintre cifrele lui par slăbiciuni doar lângă mouse-urile construite să câștige dueluri în jocuri.
Ce contează aici sunt funcțiile de lucru. Senzorul Darkfield urmărește pe sticlă, acolo unde senzorii optici obișnuiți renunță. Rotița principală trece în rotire liberă la o mișcare bruscă, ca să zbori prin documente lungi, și revine la clichet pentru precizie, iar o rotiță separată pentru degetul mare se ocupă de derularea orizontală. Noutatea acestei generații este panoul haptic de sub degetul mare, care confirmă acțiuni prin vibrații scurte și deschide un inel de comenzi rapide chiar lângă cursor. Switch-urile Quiet Click îl fac discret într-un birou comun, iar încărcarea rapidă prin USB-C dă câteva ore de folosire dintr-un minut la priză.
Dimensiunea este gândită pentru prindere în palmă și mâini mari: la 128 x 88 x 51 mm este un obiect consistent, disponibil doar pentru dreptaci.
Este mouse-ul pentru cine lucrează toată ziua la birou și vrea să-l încarce o dată la două luni. Pentru jocuri este, prin construcție, unealta greșită.
Puncte forte pe categorii
Unde Logitech MX Master 4 depășește mediana
- O autonomie mult mai mare ?1.680 de ore față de 152,5 ore (mediană)
- Butoane peste medie ?8 față de 6 (mediană)
Unde Logitech MX Master 4 rămâne sub mediană
- O construcție mult mai grea ?150 g față de 79,9 g (mediană)
- Rată de raportare mult sub medie ?125 Hz față de 6.000 Hz (mediană)
- Sensibilitate maximă mult sub medie ?8.000 DPI față de 28.000 DPI (mediană)
- Rată de raportare wireless mult sub medie ?125 Hz față de 8.000 Hz (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 44: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria mouse-uri (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 61% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Sensibilitate maximă | 8.000 | 28.000 | 1 | −36.0 |
| Rată de raportare | 125 — se socotește ca limita de jos a clasei (1.000) | 6.000 | 0.8 | −33.6 |
| Autonomie | 1.680 — se socotește ca limita de sus a clasei (250) | 152,5 | 0.8 | +25.6 |
| Rată de raportare wireless | 125 — se socotește ca limita de jos a clasei (1.000) | 8.000 | 0.5 | −22.0 |
| Greutate | 150 — se socotește ca limita de sus a clasei (117) | 79,9 | 1 | −16.0 |
| Încărcare USB-C | Da | prezentă la 76% din clasă | 0.3 | +15.0 |
| Butoane | 8 | 6 | 0.6 | +10.2 |
| Derulare orizontală | Da | prezentă la 58% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Rotiță cu rotire liberă | Da | prezentă la 61% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Iluminare RGB | Nu | prezentă la 35% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Încărcare rapidă | Da — limitat la jumătate din interval (mai puțin de șase produse din această clasă îl listează) | prezentă la 60% din clasă | 0.3 | +7.5 |
| Conexiune | 2 | 2 | 0.8 | +0.0 |
Nepunctate: Viteză maximă de urmărire (necunoscută: nepunctată); Accelerație maximă (necunoscută: nepunctată); Distanță de ridicare reglabilă (necunoscută: nepunctată); Tipuri de prindere (necunoscută: nepunctată); Latență la clic (necunoscută: nepunctată); Durată de viață switch-uri (necunoscută: nepunctată); Reglaj debounce (necunoscută: nepunctată); Capacitate baterie (capacitatea este doar un indicator indirect; se punctează autonomia declarată); Încărcare wireless (necunoscută: nepunctată); Memorie internă (necunoscută: nepunctată); Personalizare prin software (standard pentru clasă (100% o au)); Greutăți reglabile (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au).
Nota editorului
MX Master 4 este mouse-ul pe care îl recomand oricui lucrează cu mâna pe el opt ore și nu joacă. Aș adăuga o condiție pe care fișa nu o poate verifica: mărimea mâinii. Este un obiect mare, gândit pentru o palmă care se sprijină complet pe el. Cu o mână mică, degetul mare nu ajunge confortabil la rotița laterală și la panoul haptic, adică exact la funcțiile pentru care plătești.
Rotița cu rotire liberă este funcția care creează dependență. Documente lungi, foi de calcul, pagini web interminabile: o mișcare bruscă și zbori, o atingere și se oprește. După o lună pe acest mouse, orice altă rotiță pare defectă. Rotița pentru degetul mare, pentru derulare orizontală, contează pentru cine lucrează în cronologii, în tabele late sau în programe de desen. Pentru restul, e un lux decorativ.
Setările personalizate și funcțiile haptice depind de Logi Options+, așa că la un computer de serviciu unde nu poți instala aplicații mouse-ul rămâne unul obișnuit, cu butoane obișnuite. Carcasa nu este ambidextră, deci stângacii nu au un echivalent în această familie.
Raportarea lentă și greutatea mare par defecte în tabel, dar la birou nu le simți niciodată. Un stângaci sau cine vrea un mouse de rucsac se descurcă mai bine cu Logitech Mobi Fold, mic și pliabil, cu compromisuri la rotiță. La jocuri îl întrece orice mouse ușor de gaming.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de mouse-uri față de care se calculează acest Scor VS.
Senzor și urmărire
Design și manevrabilitate
Switch-uri și latență
Conectivitate
Baterie
Funcții
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluilogitech.com
- Documentație de suport și firmwarehub.sync.logitech.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 23 din 34 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 20 de ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Logitech MX Master 4 obține un Scor VS de 44, sub mediana celor 26 de mouse-uri cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Cine lucrează toată ziua la birou, are mâini mari, prinde mouse-ul în palmă și vrea să îl încarce o dată la două luni.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Jucători, stângaci și oricine vrea un mouse mic și ușor: greutatea de 150 g și raportarea lentă sunt alegeri de birou.
- Compromisul care contează
- Autonomia uriașă și liniștea în funcționare vin la pachet cu o raportare lentă, pe care o simți doar în jocuri.
- Alternativa principală
- Logitech Mobi Fold: dacă îți trebuie confortul Logitech în rucsac și accepți un format pliabil, fără rotiță.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru mouse-uri comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.
















