Logitech MX Anywhere 3S: specificații și verdict
MX Anywhere 3S se vinde ca un mouse de călătorie, dar decizia care îl definește nu are legătură cu dimensiunile. Logitech îl livrează fără niciun receptor USB în cutie și l-a făcut incompatibil cu vechile receptoare Unifying. Rămâne Bluetooth Low Energy. Pentru o conexiune pe dongle trebuie să cumperi separat un receptor Logi Bolt. Pentru un laptop modern nu e o problemă, dar la un calculator de birou fără Bluetooth devine una.
Restul este un Master Series micșorat. Carcasa are puțin peste zece centimetri și rămâne sub o sută de grame, deci încape într-un buzunar lateral de rucsac fără să atârne. Senzorul Darkfield urmărește și pe sticlă, ceea ce sună a marketing până când ajungi să lucrezi pe o masă lucioasă sau pe biroul unui hotel. Rotița MagSpeed comută între trepte și derulare liberă, iar derularea orizontală se face ținând apăsat butonul lateral și învârtind rotița. E o soluție ingenioasă, dar ocupă un buton pe care altfel l-ai fi folosit pentru altceva.
Două lucruri merită spuse înainte de tabel. Clicurile silențioase sunt reale și schimbă felul în care se poartă mouse-ul într-o sală de ședințe sau într-un birou deschis, însă cursa butoanelor se simte mai moale decât la un mouse obișnuit, iar asta nu place tuturor. Apoi, fiind un mouse mic și ambidextru, nu sprijină palma: este gândit pentru priză cu vârful degetelor, nu pentru o zi întreagă de lucru cu mâna așezată pe el.
Se potrivește cuiva care se mută des între un laptop și un alt calculator, care apreciază autonomia lungă și încărcarea rapidă prin USB-C și care nu are nevoie de nimic din ceea ce ține de jocuri. Cine caută un mouse principal, confortabil opt ore la același birou, ar trebui să se uite la un model mai mare.
Puncte forte pe categorii
Unde Logitech MX Anywhere 3S depășește mediana
- O autonomie mult mai mare ?1.680 de ore față de 152,5 ore (mediană)
Unde Logitech MX Anywhere 3S rămâne sub mediană
- Sensibilitate maximă mult sub medie ?8.000 DPI față de 28.000 DPI (mediană)
- Mai puține opțiuni de conexiune ?
- O construcție mai grea ?99 g față de 79,9 g (mediană)
Cum a fost calculat acest Scor VS
Scor 47: fiecare specificație cunoscută este măsurată față de mediana pentru toate modelele din categoria mouse-uri (26 de produse), apoi ponderată. Un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei. În clasele cu cel puțin șase produse, o valoare din afara intervalului dintre percentilele 10 și 90 se socotește ca limita respectivă, ca să nu poată un singur produs extrem să fixeze scara. S-a putut folosi 51% din ponderea punctabilă. Valorile necunoscute, funcțiile care nu se aplică acestei clase și indicatorii indirecți (capacitatea bateriei acolo unde există o autonomie declarată) nu adaugă și nu scad nimic.
| Specificație | Acest produs | Mediana clasei | Pondere în scor | Puncte |
|---|---|---|---|---|
| Sensibilitate maximă | 8.000 | 28.000 | 1 | −36.0 |
| Autonomie | 1.680 — se socotește ca limita de sus a clasei (250) | 152,5 | 0.8 | +25.6 |
| Conexiune | 1 | 2 | 0.8 | −20.0 |
| Încărcare USB-C | Da | prezentă la 76% din clasă | 0.3 | +15.0 |
| Greutate | 99 | 79,9 | 1 | −10.0 |
| Derulare orizontală | Da | prezentă la 58% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Rotiță cu rotire liberă | Da | prezentă la 61% din clasă | 0.2 | +10.0 |
| Încărcare wireless | Nu | prezentă la 44% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Iluminare RGB | Nu | prezentă la 35% din clasă | 0.2 | −9.6 |
| Încărcare rapidă | Da — limitat la jumătate din interval (mai puțin de șase produse din această clasă îl listează) | prezentă la 60% din clasă | 0.3 | +7.5 |
| Butoane | 6 | 6 | 0.6 | +0.0 |
Nepunctate: Viteză maximă de urmărire (necunoscută: nepunctată); Accelerație maximă (necunoscută: nepunctată); Rată de raportare (necunoscută: nepunctată); Distanță de ridicare reglabilă (necunoscută: nepunctată); Tipuri de prindere (necunoscută: nepunctată); Latență la clic (necunoscută: nepunctată); Durată de viață switch-uri (necunoscută: nepunctată); Reglaj debounce (necunoscută: nepunctată); Rată de raportare wireless (necunoscută: nepunctată); Capacitate baterie (capacitatea este doar un indicator indirect; se punctează autonomia declarată); Memorie internă (necunoscută: nepunctată); Personalizare prin software (standard pentru clasă (100% o au)); Greutăți reglabile (nu se aplică: doar 0% din această clasă o au).
Nota editorului
Am o părere destul de clară despre modelul MX Anywhere 3S: este cel mai bun mouse de rucsac pe care îl face Logitech și, în același timp, un mouse pe care mulți îl cumpără din motive greșite.
Motivul bun este mobilitatea reală. Autonomia se măsoară în săptămâni, iar încărcarea rapidă rezolvă exact situația în care îți dai seama dimineața că ai uitat să îl pui la încărcat. Senzorul Darkfield elimină nevoia unui mousepad, ceea ce contează mai mult decât pare atunci când lucrezi de pe o masă de bucătărie sau dintr-un tren. Clicurile silențioase îl fac potrivit pentru spații în care un mouse zgomotos deranjează pe cineva.
Greșeala este să îl cumperi ca mouse principal pentru birou. Este mic, jos și ambidextru, adică nu sprijină palma. Pe termen lung, la un birou fix, un Logitech MX Master 4 face aceeași treabă mult mai confortabil, cu aceeași aplicație și aceleași funcții de trecere între calculatoare. Diferența dintre cele două nu justifică oboseala.
Mai sunt două limite de care trebuie să ții cont. Prima este absența receptorului din cutie: dacă ai un calculator fără Bluetooth sau lucrezi într-un mediu în care Bluetooth-ul este blocat de politica de securitate, apare o cheltuială în plus și încă o cumpărare de făcut. A doua este că Logitech nu publică rata de interogare, iar mouse-ul nu este gândit pentru jocuri competitive. E o alegere de proiectare, iar specificația de 8000 DPI este ușor de interpretat greșit ca semn de performanță în jocuri.
Cine îl va regreta: oricine voia un singur mouse pentru tot. Cine va fi mulțumit: cel care are deja un mouse la birou și vrea unul bun pentru celelalte locuri în care lucrează.
Specificații
Barele de calitate arată unde se situează fiecare valoare între cea mai mică și cea mai mare dintre cele 26 de mouse-uri față de care se calculează acest Scor VS.
Senzor și urmărire
Design și manevrabilitate
Switch-uri și latență
Conectivitate
Baterie
Funcții
Surse și verificare
De unde vin specificațiile
- Pagina oficială a produsuluilogitech.com
- Teste independentertings.com
Verificare
- Publicat prima dată
- Specificații verificate ultima dată
- Gradul de completare a fișei
- 21 din 34 de specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
- Tip de pagină
- Pagină de specificații — Compilată din specificațiile publicate de producător și din sursele citate; nu este un test practic.
- Baza evaluării
- Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.
Cum calculăm scorulPrincipii editorialeSemnalează o corectură
De unde cumperi
Prețuri verificate acum 20 de ore.
Prețurile și disponibilitatea se pot schimba. Verifică retailerul înainte de a cumpăra. Putem câștiga un comision din achiziții.
Istoricul prețului
Evaluări și recenzii
Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.
Concluzia
Logitech MX Anywhere 3S obține un Scor VS de 47, sub mediana celor 26 de mouse-uri cu care se compară (un scor de 50 de puncte înseamnă exact nivelul medianei).
- Pentru cine este
- Celui care lucrează alternativ din mai multe locuri de pe același laptop și vrea un mouse care intră în buzunarul rucsacului, cu autonomie de săptămâni și încărcare rapidă prin USB-C.
- Cine ar trebui să caute în altă parte
- Celui care caută un mouse principal, folosit opt ore pe zi la același birou, sau care are un calculator fără Bluetooth: receptorul Logi Bolt nu este inclus și trebuie cumpărat separat.
- Compromisul care contează
- Formatul mic îl face portabil și, în aceeași măsură, obositor pe termen lung. Nu sprijină palma, deci este gândit pentru priză cu vârful degetelor, iar sesiunile lungi la birou îl depășesc.
- Alternativa principală
- Logitech MX Master 4: același software și aceleași funcții de trecere între calculatoare, într-o carcasă care sprijină mâna, dacă mouse-ul stă mai mult pe birou decât în rucsac.
Scorul VS se calculează din specificațiile ponderate de mai sus, fiecare raportată la mediana pentru mouse-uri comparabile. Este un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.















