Monitor 5K vs 4K: merită să plătești în plus pentru rezoluția 5K?

Monitor 5K vs 4K: merită să plătești în plus pentru rezoluția 5K?

Alegerea dintre un monitor 5K vs 4K pare simplă la prima vedere. 5K are mai mulți pixeli, deci ar trebui să aibă automat o imagine mai bună. În practică, lucrurile sunt ceva mai nuanțate. Un monitor 5K cu rezoluția 5120 × 2880 afișează aproape 14,75 milioane de pixeli, comparativ cu aproximativ 8,29 milioane în cazul unui ecran 4K UHD de 3840 × 2160. Vorbim despre aproape 78% mai mulți pixeli.

Diferența se poate vedea foarte bine la text, fotografie, design și alte activități unde contează detaliile fine. Totuși, pentru gaming, filme sau utilizare obișnuită, un monitor 4K bun poate fi mai mult decât suficient. Costă de regulă mai puțin și ai mult mai multe modele din care să alegi.

5K vs 4K pe scurt

Pentru monitoarele clasice cu raport de aspect 16:9, principalele diferențe sunt acestea:

Caracteristică4K UHD5K
Rezoluție3840 × 21605120 × 2880
Număr total de pixeli8,29 milioane14,75 milioane
Pixeli suplimentari față de 4K0%aproximativ 77,8%
Densitate la 27 de inciaproximativ 163 PPIaproximativ 218 PPI
Raport de aspect16:916:9
Solicitare GPU la rezoluție nativămai redusămai ridicată
Varietate de modelefoarte maremai redusă
Gamingfoarte bundepinde mai mult de GPU și monitor
Text și lucru creativfoarte bunexcelent

Rezoluția 5K despre care discutăm aici este 5120 × 2880 în format 16:9.

Există însă și monitoare cu 5120 × 2160 de pixeli, denumite frecvent 5K2K sau WUHD. Acestea au raportul de aspect 21:9 și se folosesc altfel, cu accent pe spațiul de lucru pe orizontală. Dacă te interesează această variantă, găsești separat o comparație detaliată între monitor 5K2K și 4K.

Cât de mare e diferența de claritate dintre 5K și 4K

Pe hârtie, diferența pare uriașă. Un monitor 5K are aproximativ 77,8% mai mulți pixeli decât unul 4K. Asta nu înseamnă însă că imaginea va părea cu aproape 78% mai bună.

Contează foarte mult dimensiunea ecranului, distanța de vizualizare și modul în care este folosit monitorul.

La 27 de inci, un ecran 4K ajunge la aproximativ 163 de pixeli pe inch. Un monitor 5K cu aceeași diagonală ajunge la aproximativ 218 PPI. Pixelii sunt mai mici, iar marginile textului și ale elementelor grafice devin mai fine.

Diferența se observă cel mai ușor la:

  • text mic și fonturi subțiri
  • interfețe cu multe elemente
  • linii fine și grafică vectorială
  • fotografii cu rezoluție mare
  • ilustrații și design
  • editare foto pixel cu pixel

Dacă folosești monitorul în principal pentru YouTube, Netflix, navigare sau activități office simple, avantajul rezoluției 5K poate fi mai greu de remarcat.

În practică, saltul de la 1440p la 4K tinde să fie mai evident decât cel de la 4K la 5K, mai ales la o distanță normală de vizualizare.

De ce merge atât de bine 5K pe 27 de inci

Combinația dintre 27 de inci și rezoluția 5120 × 2880 este una dintre cele mai interesante caracteristici ale formatului 5K.

La această diagonală, densitatea ajunge la aproximativ 218 PPI. Este suficient de mare pentru ca textul, pictogramele și liniile fine să capete un aspect foarte curat.

Mai există și un avantaj important legat de scalare.

Dacă aplicăm o scalare de 200%, avem:

5120 ÷ 2 = 2560

2880 ÷ 2 = 1440

Interfața poate avea dimensiunile unui desktop 2560 × 1440, în timp ce monitorul folosește toți cei 5120 × 2880 de pixeli disponibili.

Fiecare element logic poate fi redat folosind mai mulți pixeli fizici. Rezultatul este o combinație reușită între spațiu de lucru și claritate.

Asta atrage mai ales pe macOS, unde ecranele cu densitate mare și scalarea HiDPI sunt parte din felul în care arată sistemul.

Cum se poartă un monitor 4K de 27 de inci

Un monitor 4K de 27 de inci este deja foarte clar. Cei aproximativ 163 PPI reprezintă un salt serios față de un monitor 1440p de aceeași dimensiune.

Diferența apare mai ales la scalare.

La o scalare exactă de 200%, rezoluția logică devine:

3840 ÷ 2 = 1920

2160 ÷ 2 = 1080

Textul este foarte clar, dar elementele interfeței pot părea destul de mari pentru un ecran de 27 de inci. De aceea mulți preferă un nivel intermediar de scalare.

Windows are mai multe variante și se descurcă în general bine cu monitoarele High DPI. Aplicațiile moderne se adaptează corect, deși unele programe mai vechi pot afișa texte sau elemente grafice ceva mai puțin clare.

Pe macOS, un monitor 4K poate arăta foarte bine. Totuși, combinația 27 de inci plus 5K se potrivește mai natural cu o scalare HiDPI 2x.

La text, 5K se vede

Pentru cine lucrează ore întregi cu documente, cod sau pagini web, diferența poate fi una dintre cele mai convingătoare.

La aproximativ 218 PPI pe un monitor de 27 de inci, caracterele sunt redate foarte fin. Curbele literelor, diagonalele și fonturile mici pot părea ceva mai apropiate de aspectul textului tipărit.

Programatorii, editorii, traducătorii și cei care petrec mult timp citind pot aprecia mai mult această diferență.

Totuși, trebuie spus clar că 4K la 27 de inci este deja foarte bun pentru text. Cei aproximativ 163 PPI înseamnă o densitate mare pentru un monitor de birou.

5K nu rezolvă o problemă majoră a rezoluției 4K. Pur și simplu adaugă încă un nivel de finețe.

5K vs 4K pentru fotografie și design

Aici cei aproape 78% mai mulți pixeli pot deveni realmente utili.

Fotografii pot afișa o parte mai mare din imaginile de rezoluție ridicată la scară 1:1. În același timp, rămâne suficient spațiu pentru panourile și instrumentele programului de editare.

Designerii primesc și ei text mai fin, contururi curate și elemente mici redate mai precis.

Rezoluția nu trebuie însă confundată cu fidelitatea culorilor.

Un monitor 4K cu un panou foarte bun și o calibrare corectă poate fi o alegere mai potrivită pentru lucru profesional decât un model 5K cu performanțe cromatice modeste.

Pentru fotografie și design ar trebui verificate și:

  • acoperirea sRGB, Display P3, Adobe RGB sau DCI-P3
  • precizia culorilor
  • uniformitatea panoului
  • luminozitatea
  • contrastul
  • posibilitățile de calibrare
  • tipul panoului
  • performanța HDR

Rezoluția contează, dar este doar o parte din imagine.

5K la editare video

Pentru editare video, avantajul poate fi destul de practic.

Un ecran 5K poate afișa un material 4K la rezoluție completă și să lase în continuare loc pentru timeline, instrumente și alte elemente ale aplicației.

Pe un monitor 4K, un preview 4K afișat la dimensiune completă ocupă întreaga suprafață disponibilă.

Totuși, pentru colorizare și producție HDR, alte caracteristici pot avea o influență mai mare decât rezoluția. Contrastul, luminozitatea, acuratețea culorilor și comportamentul HDR trebuie analizate separat.

Un ecran 5K nu devine automat monitor profesional de referință doar pentru că afișează mai mulți pixeli.

4K sau 5K în jocuri

În gaming, situația este aproape inversă.

La rezoluție nativă, 5K înseamnă aproximativ 14,75 milioane de pixeli pentru fiecare cadru. 4K are aproximativ 8,29 milioane.

Așadar, placa video trebuie să proceseze cu aproape 78% mai mulți pixeli la 5K, dacă păstrăm aceleași setări și presupunem că imaginea e generată la rezoluția nativă.

FPS-ul nu va scădea automat cu același procent. Performanța depinde de joc, procesor, GPU, memorie, setările grafice și tehnologiile de upscaling folosite.

Totuși, 5K pune o sarcină mai mare pe placa video.

Pentru majoritatea sistemelor de gaming, 4K este încă varianta mai practică. Ai și acces la o gamă mult mai bogată de monitoare cu refresh ridicat.

Există monitoare 5K care depășesc 60 Hz și modele moderne care ajung la 120 Hz. Acestea fac 5K mai interesant pentru utilizare mixtă, dar intră de obicei într-o zonă de preț ridicat.

Pentru gaming competitiv, un monitor 4K cu refresh mare sau chiar unul cu o rezoluție mai mică e un compromis mai bun.

monitor 5K vs 4K diagrama

Placa video pentru 5K

Nu neapărat pentru activitățile obișnuite.

Navigarea, aplicațiile office, programarea și redarea interfeței desktop pot funcționa bine pe multe sisteme moderne, atât timp cât ieșirea video suportă rezoluția monitorului.

Pentru jocuri, redare 3D și alte sarcini grafice grele, diferența devine mult mai importantă.

Înainte de achiziție, verifică dacă sistemul poate scoate:

  • 5120 × 2880 la refresh-ul dorit
  • adâncimea de culoare necesară
  • HDR, dacă vrei să îl folosești
  • conexiunea cerută de monitor
  • numărul dorit de monitoare externe

Faptul că un laptop are USB-C, HDMI sau Thunderbolt nu înseamnă automat că poate utiliza orice monitor 5K la setările maxime.

Conectivitatea contează mai mult decât pare

Rezoluția 5K transportă o cantitate mare de informație, iar cerințele cresc și mai mult dacă vrei refresh ridicat, HDR sau adâncime de culoare mai mare.

În funcție de model, monitoarele 5K pot utiliza Thunderbolt, DisplayPort sau USB-C cu DisplayPort Alt Mode.

Trebuie verificată întreaga combinație dintre calculator, port, monitor și cablu.

De exemplu, un cablu USB-C care încarcă laptopul și transferă fișiere nu este neapărat capabil să transporte și semnalul video necesar pentru 5K la specificațiile maxime.

Același lucru se aplică docking station-urilor și adaptoarelor.

4K este în general mai simplu de gestionat, în special la 60 Hz. La 4K 120 Hz sau 144 Hz, cerințele de conectivitate cresc și aici.

Un monitor 5K nu e automat mai bun decât unul 4K

Nu. Și aici merită să nu ne lăsăm convinși doar de cifra mai mare din denumire.

Rezoluția este ușor de comparat, dar calitatea unui monitor depinde de mult mai multe lucruri.

Un model 4K de top poate depăși un 5K mai simplu prin:

  • contrast mai bun
  • HDR mai performant
  • luminozitate mai mare
  • refresh ridicat
  • timp de răspuns redus
  • culori mai precise
  • uniformitate mai bună
  • ergonomie superioară
  • conectivitate mai bogată

În prezent există monitoare 4K orientate atât către lucru profesional, cât și către gaming la refresh ridicat.

Există și monitoare 5K rapide, dar oferta este considerabil mai restrânsă.

Așa că nu are prea mult sens să alegi exclusiv după rezoluție.

5K merită mai mult pe Mac

În multe cazuri, da.

Pentru un Mac folosit la programare, fotografie, editare, design sau productivitate, un monitor 5K de 27 de inci împacă foarte bine densitatea cu scalarea.

La scalare 2x, rezoluția 5120 × 2880 îți lasă un spațiu de lucru care se poartă cam ca 2560 × 1440, dar cu o redare mult mai fină.

Acesta este și motivul pentru care densitatea de aproximativ 218 PPI apare frecvent la afișajele desktop high-density destinate ecosistemului Apple.

Un monitor 4K funcționează și el foarte bine cu macOS. Totuși, la 27 de inci, combinația dintre rezoluție și scalare nu este la fel de naturală ca în cazul 5K.

Dacă diferența de preț este mare, 4K poate rămâne alegerea mai echilibrată.

Pe Windows

Windows se descurcă bine cu ecranele High DPI și te lasă să alegi dintre mai multe niveluri de scalare.

La 27 de inci, 4K are deja text clar și o interfață bine conturată. Pentru mulți, e punctul de echilibru între preț, densitate și ce se găsește în magazine.

5K poate aduce un plus pentru CAD, fotografie, grafică, programare și alte activități în care detaliile mici contează.

Câștigul nu e însă la fel de important pentru oricine.

Trebuie luată în calcul și compatibilitatea programelor. Aplicațiile moderne gestionează bine scalarea, dar unele programe mai vechi pot avea elemente neclare sau dimensiuni inconsistente.

27 de inci 5K sau 32 de inci 4K

E o comparație interesantă pentru că cele două se folosesc destul de diferit.

Un monitor de 32 de inci cu rezoluție 4K are aproximativ 138 PPI. Un model de 27 de inci 5K ajunge la aproximativ 218 PPI.

Varianta de 32″ 4K pune accentul pe dimensiunea fizică a ecranului. În schimb, 27″ 5K se concentrează pe densitate și finețea imaginii.

Un monitor 32″ 4K poate avea mai mult sens dacă vrei:

  • o suprafață fizică mai mare
  • ferestre mari afișate simultan
  • elemente mai ușor de văzut de la distanță
  • o ofertă mult mai variată de modele

Un monitor 27″ 5K este mai interesant dacă prioritatea ta este:

  • textul foarte clar
  • densitatea mare a pixelilor
  • scalarea HiDPI
  • editarea foto sau grafică
  • un monitor relativ compact cu rezoluție foarte mare

Aici nu există un câștigător universal. Diagonala se simte aproape la fel de mult ca rezoluția.

Când merită să plătești în plus pentru 5K

Rezoluția 5K începe să își justifice costul atunci când beneficiezi zilnic de densitatea suplimentară a pixelilor.

Poate fi o investiție bună pentru:

  • programare și mult text pe ecran
  • fotografie
  • design grafic
  • editare video
  • CAD și aplicații cu multe detalii
  • utilizarea unui Mac la 27 de inci
  • productivitate pe un monitor High DPI

Dacă folosești computerul mai ales pentru browsing, filme, jocuri sau activități office simple, beneficiul devine mai greu de justificat.

Uneori este mai bine să cheltuiești aceeași sumă pe un monitor 4K cu un panou superior, HDR mai bun sau un refresh mai ridicat.

Când e 4K alegerea mai bună

Pentru majoritatea cumpărătorilor, 4K rămâne varianta mai flexibilă.

Oferta este mult mai mare. Poți găsi monitoare 4K pentru productivitate, gaming, editare foto, utilizare mixtă sau HDR, într-o gamă largă de prețuri.

În gaming, 4K este și ceva mai ușor de gestionat pentru placa video.

Mai există un aspect. Cu cât te îndepărtezi de monitor, cu atât diferența dintre 4K și 5K devine mai puțin vizibilă.

Dacă bugetul este limitat, un monitor 4K bine ales dă mai multă imagine pe leu.

Întrebări frecvente despre monitoarele 5K și 4K

5K are de două ori mai mulți pixeli decât 4K?

Nu. Rezoluția 5120 × 2880 are aproximativ 14,75 milioane de pixeli. 4K UHD, adică 3840 × 2160, are aproximativ 8,29 milioane. Diferența este de circa 77,8%.

Se vede diferența dintre 4K și 5K pe un monitor de 27 de inci?

Da, mai ales la text, fonturi mici și detalii grafice. Totuși, un monitor 4K de 27 de inci este deja foarte clar, deci diferența nu va părea uriașă în orice aplicație.

Este 5K o alegere mai bună pentru Mac?

La 27 de inci, 5K se potrivește foarte bine cu scalarea HiDPI 2x din macOS. Din acest motiv, e o alegere bună pentru cine pune accent pe text și pe claritatea interfeței.

Este 5K mai bun pentru gaming?

Nu neapărat. Rezoluția mai mare solicită mai mult GPU-ul, iar oferta de monitoare 4K cu refresh ridicat este mult mai largă. Există însă și modele 5K rapide, inclusiv variante la 120 Hz.

Un monitor 5K face un videoclip 4K să arate mai detaliat?

Nu poate adăuga detalii care nu există în materialul original. Avantajul este că poți afișa conținutul 4K la rezoluție completă și să păstrezi spațiu suplimentar pentru interfața aplicației.

5K vs 4K: care merită cumpărat?

Pentru cei mai mulți, un monitor 4K rămâne alegerea cea mai echilibrată. Are o imagine foarte clară, există modele pentru aproape orice buget, iar cerințele pentru placa video sunt ceva mai rezonabile.

5K devine mai interesant dacă petreci multe ore în fața textului, lucrezi cu fotografie, design sau video ori vrei un monitor de 27 de inci foarte potrivit pentru scalarea HiDPI pe Mac. Cei aproximativ 218 PPI se văd, mai ales de aproape.

Totuși, nu aș alege un monitor doar după rezoluție. Un 4K cu panou mai bun, culori mai corecte, refresh ridicat și conectivitate potrivită poate fi mai util decât un 5K care face compromisuri în aceste zone.

Dacă două monitoare sunt comparabile la restul caracteristicilor și vrei maximum de claritate la 27 de inci, 5K are un avantaj real. Dacă urmărești raportul dintre preț, performanță și flexibilitate, 4K rămâne greu de întrecut.

Baza evaluării

Bazat pe documentare: scris pe baza informațiilor publicate de producător și a altor surse publice. Nu am folosit noi produsele despre care scriem, iar orice măsurătoare citată aparține sursei ei.

← Înapoi la blog