Monitor ultrawide 21:9 vs 32:9: ce format este mai bun pentru gaming și productivitate?

Monitor ultrawide 21:9 vs 32:9: ce format este mai bun pentru gaming și productivitate?

Dacă alegi între un monitor ultrawide 21:9 vs 32:9, formatul 21:9 este, în general, varianta mai echilibrată pentru cei mai mulți. Are mult loc în lateral, merge bine în jocuri și solicită mai puțin placa video decât un monitor super ultrawide cu o rezoluție comparabilă.

Formatul 32:9 merge mai departe. Poate înlocui două monitoare 16:9 amplasate unul lângă altul. Este foarte util pentru simulatoare, multitasking și aplicații cu multe ferestre. Totuși, ocupă mult mai mult spațiu, poate avea probleme de compatibilitate cu unele jocuri și poate crește serios sarcina asupra plăcii video.

Diferența nu se reduce însă doar la lățimea monitorului. Rezoluția, diagonala, curbura, tipul panoului și placa video pot schimba complet felul în care îl folosești.

21:9 vs 32:9 pe scurt

Caracteristică21:9 ultrawide32:9 super ultrawide
Rezoluții comune3440 × 1440, 3840 × 1600, 5120 × 21605120 × 1440, 7680 × 2160
Diagonale populare34, 39, 40 și 45 de inci49 și 57 de inci
GamingFoarte bunExcelent în jocurile compatibile
Cerințe GPUModerate până la foarte ridicateRidicate până la extrem de ridicate
ProductivitateFoarte bunăExcelentă pentru multitasking
Compatibilitate cu jocurileÎn general mai bunăMai dependentă de joc
Spațiu necesar pe birouRelativ ușor de gestionatConsiderabil
Poate înlocui două monitoareParțialDa, în multe configurații
Potrivit pentru cei mai mulțiDaMai ales pentru utilizări specifice

Ce este un monitor 21:9

Un monitor 21:9 este mai lat decât un ecran tradițional 16:9, dar păstrează o proporție care rămâne relativ simplu de folosit.

Rezoluția cea mai cunoscută pentru un monitor ultrawide de 34 de inci este 3440 × 1440. E un compromis foarte bun între spațiu pe desktop, claritate și cerințe hardware.

Totuși, 21:9 nu mai trebuie asociat automat cu 3440 × 1440.

Există și monitoare 21:9 cu rezoluție 5120 × 2160, cunoscută frecvent drept 5K2K. Ai mult mai mult spațiu de lucru decât la 3440 × 1440, dar și placa video muncește mai mult. Dacă vrei să înțelegi mai bine diferența față de rezoluția UHD tradițională, poți consulta și comparația monitor 5K2K vs 4K.

Deci două monitoare 21:9 pot avea cerințe hardware complet diferite. Raportul de aspect spune doar forma ecranului, nu și numărul de pixeli pe care placa video trebuie să îi proceseze.

Ce este un monitor 32:9

Formatul 32:9 dublează lățimea unui ecran 16:9.

Un monitor de 49 de inci la 5120 × 1440 poate fi privit aproximativ ca două monitoare QHD de 27 de inci puse unul lângă altul, dar fără rama din mijloc.

Acest format este numit frecvent super ultrawide. Se găsește și în mai multe rezoluții.

Cea mai întâlnită variantă este 5120 × 1440. Totuși, există și monitoare 32:9 de 57 de inci cu rezoluție 7680 × 2160.

Diferența este uriașă din punct de vedere hardware. De aceea, nu trebuie să alegi un monitor doar după raportul de aspect.

Cât solicită placa video

Aici apare una dintre cele mai importante diferențe dintre 21:9 și 32:9.

Numărul de pixeli spune destul de bine cât are de muncit placa video. Totuși, nu poate prezice exact FPS-ul. Jocul, nivelul de detalii, ray tracing-ul, procesorul și tehnologiile de upscaling influențează și ele performanța.

Comparația rămâne utilă:

RezoluțieNumăr aproximativ de pixeli
2560 × 14403,69 milioane
3440 × 14404,95 milioane
5120 × 14407,37 milioane
3840 × 21608,29 milioane
5120 × 216011,06 milioane
7680 × 216016,59 milioane

Trecerea de la 3440 × 1440 la 5120 × 1440 înseamnă aproximativ 49% mai mulți pixeli.

Așa că un joc care rulează foarte bine la 3440 × 1440 nu va păstra automat aceeași rată de cadre pe un monitor 5120 × 1440.

Interesant este că 5120 × 1440 are mai puțini pixeli decât 4K UHD. Rezoluția 4K, adică 3840 × 2160, are aproximativ 8,29 milioane de pixeli.

În schimb, 5120 × 2160 schimbă situația. Această rezoluție are aproximativ 11,06 milioane de pixeli, deci depășește clar 4K.

La 7680 × 2160 ajungi la aproximativ 16,59 milioane de pixeli, exact de două ori numărul de pixeli al rezoluției 4K UHD.

Din acest motiv, un monitor 32:9 nu este automat mai greu de rulat decât orice monitor 21:9. Rezoluția concretă contează mai mult decât raportul de aspect.

21:9 sau 32:9 în jocuri

Pentru majoritatea jucătorilor, 21:9 este punctul mai echilibrat.

Ai un câmp vizual mai lat decât pe 16:9 și intri mai adânc în jocurile compatibile. În același timp, marginile ecranului nu ajung atât de departe în vederea periferică.

Rezoluția 3440 × 1440 este relativ ușor de gestionat pentru o placă video modernă din zona medie sau high-end, în funcție de joc și setări.

Unde are avantaj 32:9

Formatul 32:9 devine foarte interesant în jocurile care folosesc bine vederea periferică.

Exemple bune sunt:

  • simulatoarele auto
  • simulatoarele de zbor
  • jocurile de curse
  • unele jocuri open-world
  • anumite jocuri de strategie
  • simulatoarele spațiale

Într-un simulator auto, un ecran 32:9 poate afișa mult mai mult din cockpit și din zona laterală. Se apropie astfel de o configurație cu mai multe monitoare, dar fără ramele dintre ele.

Totuși, avantajul depinde direct de suportul software.

Compatibilitatea jocurilor contează

Nu toate jocurile gestionează la fel rapoartele ultrawide.

Un joc poate suporta foarte bine 21:9, dar poate afișa incorect 32:9. În alte situații, jocul propriu-zis funcționează ultrawide, dar meniurile sau secvențele cinematice rămân în 16:9.

În acest caz apar bare negre pe laterale.

Unele titluri limitează și câmpul vizual sau raportul de aspect din motive de design ori de echilibru competitiv. Merită să verifici suportul jocurilor tale preferate înainte să cumperi un monitor 32:9.

Pentru o bibliotecă variată de jocuri, 21:9 rămâne alegerea mai sigură.

În jocurile competitive

În jocurile competitive, 32:9 nu e automat un avantaj.

Un ecran extrem de lat poate chiar să fie mai greu de urmărit. Informațiile din colțurile interfeței ajung mai departe de zona centrală a privirii, iar ochii trebuie să se deplaseze mai mult.

Pentru competiție contează adesea mai mult rata de refresh, latența, claritatea în mișcare și stabilitatea FPS-ului.

De aceea, un monitor 21:9 de 3440 × 1440 la 240 Hz poate fi mai practic decât un 32:9 foarte solicitant la aceeași rată de refresh.

Dacă prioritatea absolută este FPS-ul maxim, chiar și un monitor 16:9 poate fi o alegere mai potrivită.

21:9 vs 32:9 pentru productivitate

Pentru lucru, situația se schimbă. Aici 32:9 are un avantaj foarte clar.

Un monitor 5120 × 1440 poate înlocui două monitoare 2560 × 1440. Ai aceeași lățime totală în pixeli, dar scapi de rama din mijloc.

Asta este util în aplicații precum:

  • foi de calcul
  • programare
  • editare video
  • editare audio
  • analiză de date
  • aplicații financiare
  • design
  • multitasking cu multe ferestre

Unele modele includ funcții Picture-by-Picture. Astfel, monitorul poate afișa simultan imaginea de la două surse diferite.

Totuși, funcția PBP depinde de model. De aceea, verifică specificațiile exacte înainte de cumpărare.

21:9 rămâne mai simplu pentru lucru obișnuit

Dacă folosești în principal browserul, documente, e-mail, aplicații de comunicare și două sau trei ferestre simultan, 21:9 este adesea suficient.

Poți ține două ferestre mari una lângă alta fără să rotești capul prea mult.

În practică, un monitor 21:9 de 34 sau 40 de inci împacă bine spațiul de lucru cu ergonomia.

32:9 începe să merite mai mult dacă folosești deja două monitoare și vrei să le înlocuiești cu un singur panou.

Dimensiunea fizică pe birou

Raportul 32:9 necesită mult mai mult spațiu.

Un monitor de 49 de inci este foarte lat, iar un model de 57 de inci ocupă și mai mult din birou. În consecință, trebuie să verifici atât lățimea biroului, cât și adâncimea acestuia.

Distanța față de ecran contează și ea.

Dacă stai prea aproape de un monitor 32:9 mare, marginile pot ajunge foarte departe în vederea periferică. Deci vei mișca mai mult ochii sau chiar capul.

Trebuie să iei în calcul dimensiunea suportului inclus. Unele standuri pentru monitoare super ultrawide ocupă o suprafață surprinzător de mare.

Un braț VESA poate elibera spațiul de pe birou. Totuși, verifică limita de greutate și compatibilitatea VESA înainte să îl cumperi.

Curbura

Pe un monitor foarte lat, curbura nu are doar rol estetic.

Marginile unui ecran plat 32:9 sunt mult mai departe de ochi decât centrul. O curbură potrivită reduce această diferență și poate face monitorul mai confortabil.

De aceea, majoritatea monitoarelor 32:9 mari folosesc panouri curbate.

Curbura este exprimată, de obicei, prin valori precum 1000R sau 1800R. Un număr mai mic indică o curbură mai accentuată.

De exemplu, 1000R este mult mai curbat decât 1800R.

Pentru gaming și simulatoare, o curbură mai pronunțată poate funcționa foarte bine. În schimb, pentru anumite activități de design sau lucru cu linii geometrice, poate necesita o perioadă de acomodare.

21:9 vs 32:9 ultrawide diagrama

OLED, Mini LED, VA sau IPS

Raportul de aspect nu determină tipul panoului.

Atât 21:9, cât și 32:9 se găsesc cu mai multe tehnologii de afișare.

OLED are negru profund, contrast foarte mare și timpi de răspuns foarte mici. Din acest motiv, este atractiv pentru gaming și filme.

Totuși, utilizarea îndelungată a elementelor statice trebuie luată în calcul, mai ales într-un mediu de lucru.

IPS are culori stabile și se poartă foarte bine la productivitate. Nu are riscul specific OLED asociat cu retenția permanentă a elementelor statice.

VA are, în general, un contrast nativ mai mare decât IPS.

Mini LED, în schimb, folosește multe zone de iluminare locală și scoate un HDR foarte bun fără pixeli autoemisivi.

Așa că nu alege monitorul doar după raportul de aspect. Compară separat tehnologia panoului, rezoluția, rata de refresh și luminozitatea HDR.

Conexiunile de care ai nevoie

Cu cât crește rezoluția și rata de refresh, cu atât devine mai importantă lățimea de bandă a conexiunii video.

Pentru 3440 × 1440, cerințele sunt relativ ușor de gestionat.

În schimb, 5120 × 1440 la rate ridicate de refresh necesită mult mai multă lățime de bandă. Situația devine și mai dificilă la 5120 × 2160 sau 7680 × 2160.

DisplayPort 2.1 are o lățime de bandă foarte mare, dar nu toate implementările DisplayPort 2.1 au aceleași capabilități.

HDMI 2.1 rămâne foarte relevant pe monitoarele actuale. Totuși, trebuie verificată implementarea exactă a portului.

Nu cumpăra un monitor sau o placă video doar după numele standardului.

Verifică:

  • rezoluția maximă acceptată
  • rata maximă de refresh
  • suportul pentru DSC
  • suportul pentru VRR
  • adâncimea de culoare
  • compatibilitatea HDR
  • capabilitățile fiecărui port

Mai ales la rezoluții foarte mari, combinația dintre monitor, placă video, cablu și port devine esențială.

Filmele pe 21:9 și pe 32:9

Pentru filme, 21:9 este de obicei mai practic.

Multe producții cinematografice folosesc rapoarte apropiate de formatul ultrawide. Deci pot ocupa o mare parte dintr-un ecran 21:9.

Conținutul 16:9 va avea spațiu liber pe laterale dacă păstrezi proporțiile corecte.

Pe un monitor 32:9, diferența devine și mai evidentă. Majoritatea clipurilor, serviciilor de streaming și transmisiunilor video nu sunt produse pentru un ecran atât de lat.

Din acest motiv, 32:9 este mult mai interesant pentru gaming și productivitate decât pentru consumul obișnuit de filme și seriale.

Avantaje și dezavantaje 21:9

Avantaje

  • compatibilitate mai bună cu jocurile
  • cerințe GPU mai mici la rezoluțiile uzuale
  • ocupă mai puțin spațiu
  • foarte bun pentru multitasking
  • potrivit atât pentru gaming, cât și pentru lucru
  • mai ușor de folosit zilnic

Dezavantaje

  • nu are la fel de mult loc în lateral ca 32:9
  • nu poate înlocui întotdeauna două monitoare
  • unele jocuri și clipuri pot afișa bare negre
  • variantele 5K2K pot solicita foarte mult placa video

Avantaje și dezavantaje 32:9

Avantaje

  • poate înlocui două monitoare
  • excelent pentru multitasking
  • foarte captivant în simulatoare
  • are un câmp vizual foarte larg
  • elimină rama dintre două ecrane separate

Dezavantaje

  • ocupă mult spațiu
  • costă, de regulă, mai mult
  • cere o placă video puternică la rezoluții mari
  • compatibilitatea cu jocurile este mai variabilă
  • interfața unor jocuri poate fi prea răspândită pe ecran
  • poate necesita un birou mai adânc și un suport mai solid

Ce format să alegi

Alege 21:9 dacă vrei un monitor ultrawide bun pentru aproape orice.

Este potrivit dacă:

  • joci multe genuri diferite
  • vrei compatibilitate bună
  • folosești monitorul și pentru muncă
  • nu ai un birou foarte mare
  • vrei să păstrezi cerințele GPU la un nivel rezonabil
  • vrei ceva apropiat de un monitor obișnuit

În schimb, alege 32:9 dacă știi deja de ce ai nevoie de lățimea suplimentară.

Merită dacă:

  • folosești simulatoare auto sau de zbor
  • vrei să înlocuiești două monitoare
  • lucrezi cu timeline-uri foarte lungi
  • ai multe aplicații deschise simultan
  • ai suficient spațiu pe birou
  • placa video poate susține rezoluția dorită
  • jocurile tale preferate suportă corect 32:9

Pentru cei mai mulți dintre cei care ezită între cele două, 21:9 este alegerea mai sigură. Păstrează mare parte din avantajele unui ultrawide fără dimensiunile și cerințele extreme ale formatului 32:9.

32:9 merită mai ales atunci când lățimea suplimentară rezolvă o nevoie concretă.

Întrebări frecvente

32:9 înseamnă întotdeauna 5120 × 1440?

Nu. 5120 × 1440 este foarte răspândit la monitoarele de 49 de inci, dar există și modele 32:9 cu 7680 × 2160. Cerințele hardware sunt mult mai mari în al doilea caz.

21:9 este bun pentru gaming?

Da. Rezoluția 3440 × 1440 rămâne una dintre cele mai echilibrate variante ultrawide pentru gaming. Lărgește câmpul vizual fără să ajungă la numărul foarte mare de pixeli al unor monitoare 32:9.

Un monitor 32:9 poate înlocui două monitoare?

Da, în multe situații. Un monitor de 49 de inci cu 5120 × 1440 are aceeași rezoluție orizontală totală ca două ecrane 2560 × 1440 puse unul lângă altul.

Este 5120 × 1440 mai greu de rulat decât 4K?

Nu din perspectiva numărului de pixeli. 5120 × 1440 are aproximativ 7,37 milioane de pixeli, iar 3840 × 2160 are aproximativ 8,29 milioane. Performanța reală poate totuși varia de la un joc la altul.

Merită un monitor 32:9 pentru utilizare normală?

Doar dacă vei folosi cu adevărat spațiul în plus. Pentru browsing, aplicații office și gaming general, 21:9 este de obicei mai ușor de gestionat. Pentru multitasking intensiv sau simulatoare, 32:9 poate fi mult mai potrivit.

Este 21:9 mai bun decât două monitoare?

Depinde de modul de lucru. 21:9 elimină rama dintre ecrane și ocupă mai puțin spațiu, dar două monitoare separate se aranjează mai liber. Dacă ai nevoie de multe ferestre simultan, un 32:9 se apropie mai mult de lucrul pe două monitoare.

Surse

Baza evaluării

Bazat pe documentare: scris pe baza surselor publicate listate mai sus, sursă principală: VESA, HDMI Licensing Administrator, Inc.. Nu am folosit noi produsele despre care scriem, iar orice măsurătoare citată aparține sursei ei.

← Înapoi la blog