59PuncteMCHOSE L7 Ultra
vs

MCHOSE L7 Ultra: specificații, avantaje și dezavantaje

Ce încheie de obicei viața unui mouse nu este senzorul depășit, ci switch-ul stricat, iar asta face din cifra de anduranță a modelului L7 Ultra cel mai interesant număr pe care îl poartă. Switch-urile optice Kailh Black Green Dot sunt declarate pentru 150 de milioane de clicuri, mult peste cele 90 sau 100 de milioane obișnuite la switch-urile optice de aici și de trei ori peste cele 50 de milioane ale unui switch mecanic. Vor supraviețui confortabil restului mouse-ului.

În jurul lor stă o fișă cu adevărat actuală: senzor PixArt PAW3950 la 42.000 DPI, cu 750 IPS viteză de urmărire și 50 G accelerație, raportare la 8.000 Hz pe legătura wireless de 2,4 GHz, picioare din PTFE pur, memorie internă și un cablu paracord USB-C pentru încărcare și joc cu fir. Carcasa este ambidextră, de 119,6 x 62,9 x 38,1 mm, mică și joasă, gândită pentru prinderea în gheară și în vârful degetelor, cu cinci butoane, fără RGB, fără derulare orizontală și fără rotiță cu rotire liberă. Cântărește 45,9 g, printre cele mai ușoare din catalog.

Două lucruri nu sunt publicate pentru acest model: autonomia bateriei și orice conexiune în afara celei pe 2,4 GHz. La 46 g și raportare la 8 kHz, acumulatorul este obligatoriu mic, iar radioul de mare frecvență consumă mult, așa că este de așteptat o încărcare frecventă. Nu există Bluetooth în fișă.

MCHOSE este un nume mai nou, iar întrebarea obișnuită despre suportul software și piesele de schimb peste câțiva ani se pune despre marcă, nu despre hardware. Este mouse-ul pentru cine vrea senzor de flagship și anduranță excepțională a switch-urilor într-un corp foarte ușor, pentru mai puțini bani; cine pune preț pe suportul pe termen lung ar trebui să aleagă o marcă consacrată.

MCHOSE L7 Ultra

Puncte forte pe categorii

Senzor șiurmărireDesign șimanevrabilitateSwitch-uriși latențăConectivitateFuncții
59Scor VS

Unde MCHOSE L7 Ultra depășește media

  • Rată de raportare mult peste medie ?8.000 Hz față de 4.427,63 Hz (medie)
  • Sensibilitate maximă mult peste medie ?42.000 DPI față de 27.791,3 DPI (medie)
  • O construcție mai ușoară ?45,9 g față de 83,19 g (medie)
  • Rată de raportare wireless mult peste medie ?8.000 Hz față de 5.341,67 Hz (medie)
  • Durată de viață switch-uri mult peste medie ?150 milioane de clicuri față de 96,67 milioane de clicuri (medie)
  • Are încărcare USB-C ?
  • Are memorie internă ?
  • Viteză maximă de urmărire puțin peste medie ?750 IPS față de 710,94 IPS (medie)

Nota editorului

L7 Ultra este mouse-ul pe care l-aș recomanda cuiva care a trecut deja prin două sau trei mouse-uri de marcă și le-a aruncat pe toate din cauza dublu-clicului. Pentru acel cumpărător, cifra de 150 de milioane de clicuri nu este marketing, ci exact problema pe care voia să o rezolve, iar restul fișei, senzorul și greutatea, este la nivelul modelelor de două ori mai scumpe.

În folosire, primul lucru pe care îl observi este cât de mic este. La 119,6 mm lungime și 38 mm înălțime, o mână mare cu prindere în palmă nu are pe ce să se sprijine, iar un jucător obișnuit cu un mouse mai lung îl va simți ca pe o jucărie în prima săptămână. Pentru gheară și vârful degetelor, formatul este exact cel căutat.

A doua surpriză este bateria. Fără o cifră publicată, planifică încărcarea ca pe o rutină: la 8.000 Hz și 46 de grame, nu există loc pentru o celulă mare, iar cablul paracord este acolo tocmai ca să joci în timp ce se încarcă. Coborârea raportării la 2.000 sau 4.000 Hz prelungește autonomia sensibil și nu se vede în joc pe majoritatea monitoarelor.

Ce m-ar reține este software-ul. O marcă nouă înseamnă o aplicație de configurare mai puțin șlefuită și un istoric scurt de actualizări; profilurile stau în memoria internă, deci după setarea inițială poți uita de ea, dar setarea inițială poate fi mai puțin plăcută decât la Logitech sau Razer.

Cine vrea aceeași clasă de greutate cu o marcă consacrată are Razer Viper V4 Pro, la un preț mult mai mare. Cine vrea o formă mai încăpătoare are Logitech G PRO X SUPERLIGHT 2. L7 Ultra este pentru cine vrea cifrele de flagship fără prețul de flagship și acceptă un nume nou pe birou.

Specificații

Barele de calitate sunt generate automat față de celelalte 19 mouse-uri.

Senzor și urmărire

Sensibilitate maximă ?
42.000 DPI
Viteză maximă de urmărire ?
750 IPS
Accelerație maximă ?
50 G
Senzor ?
PixArt PAW3950
Rată de raportare ?
8.000 Hz
Distanță de ridicare reglabilă ?
? Necunoscut

Design și manevrabilitate

Greutate ?
45,9 g
Lungime ?
119,6 mm
Lățime ?
62,9 mm
Înălțime ?
38,1 mm
Butoane ?
5
Tipuri de prindere ?
GhearăVârful degetelor
Mâna dominantă ?
Ambidextru
Picioare de alunecare ?
PTFE pur
Tip de mouse ?
Standard
Derulare orizontală ?
Nu
Rotiță cu rotire liberă ?
Nu

Switch-uri și latență

Latență la clic ?
? Necunoscut
Tip de switch ?
Kailh Black Green Dot, optice
Durată de viață switch-uri ?
150 milioane de clicuri
Reglaj debounce ?
? Necunoscut

Conectivitate

Conexiune ?
Wireless 24 GHz
Rată de raportare wireless ?
8.000 Hz
Cablu ?
Cablu USB-C paracord (încărcare/date)
Încărcare USB-C ?
Da

Baterie

Autonomie ?
? Necunoscut
Capacitate baterie ?
? Necunoscut
Tip de baterie ?
Acumulator intern reîncărcabil
Încărcare rapidă ?
? Necunoscut
Încărcare wireless ?
? Necunoscut

Funcții

Memorie internă ?
Da
Personalizare prin software ?
Da
Greutăți reglabile ?
Nu
Iluminare RGB ?
Nu

Surse și verificare

De unde vin specificațiile

Verificare

Publicat prima dată
Specificații verificate ultima dată
Gradul de completare a fișei
27 din 34 specificații verificate; restul apar ca Necunoscut și nu sunt niciodată estimate sau punctate
Baza evaluării
Bazat pe documentare: specificațiile și textul editorial au fost alcătuite din documentele enumerate aici și din datele publicate de producător. Nu am testat noi înșine acest produs; acolo unde sunt menționate măsurători independente, ele aparțin publicației către care trimite linkul.

Mouse-uri asemănătoare cu MCHOSE L7 Ultra

Evaluări și recenzii

Nicio recenzie încă. Fii primul care își împărtășește experiența.

Scrie o recenzie

Autentifică-te pentru a scrie o recenzie verificată:

Concluzia

MCHOSE L7 Ultra obține un Scor VS de 59, confortabil peste medie între cele 20 mouse-uri pe care le comparăm aici.

Pentru cine este
Jucători cu prindere în gheară sau în vârful degetelor care vor senzor de flagship, sub 46 de grame și switch-uri care nu vor face dublu-clic, pentru mai puțini bani.
Cine ar trebui să caute în altă parte
Mâini mari cu prindere în palmă, sau cine are nevoie de Bluetooth și de o autonomie publicată pe care să se poată baza.
Compromisul care contează
Cea mai mare anduranță a switch-urilor din catalog și o fișă de vârf la preț mic, în schimbul unei mărci noi, al unei baterii nedeclarate și al unui corp foarte mic.
Alternativa principală
Razer Viper V4 Pro — dacă vrei aceeași clasă de greutate și raportare de la o marcă cu istoric, cu autonomie declarată de 180 de ore.

Scorul VS este calculat din specificațiile ponderate de mai sus, raportate la toate celelalte modele de mouse pe care le urmărim — un ghid pentru lista scurtă, nu un înlocuitor al propriilor priorități. Vezi cum calculăm scorul.

Ultimele Mouse-uri