Câștigătorul comparației
vs
vs

34 criterii în comparație

Razer Viper V4 Pro vs Razer DeathAdder V4 Pro

Această comparație pune Razer Viper V4 Pro și Razer DeathAdder V4 Pro unul lângă altul — două mouse-uri măsurate pe aceeași fișă de 34 specificații, cu fiecare diferență semnificativă punctată și explicată. Pe Scorul VS ponderat, Razer Viper V4 Pro termină în față, 100 la 58 — un rezultat decisiv.

Cea mai mare diferență măsurabilă este la autonomie: 180 ore vs 150 ore. O notă de transparență înainte să intri în detalii — gradul de completare a fișelor tehnice: Razer Viper V4 Pro 82% și Razer DeathAdder V4 Pro 88%. Tot ce nu este verificat apare ca Necunoscut și este lăsat în afara scorurilor — nu estimăm niciodată o valoare lipsă.

Senzor șiurmărireDesign șimanevrabilitateSwitch-uriși latențăConectivitateBaterieFuncții

Atinge o categorie ca să vezi cine o câștigă.

100Puncte
58Puncte

Unde Razer Viper V4 Pro bate Razer DeathAdder V4 Pro

  • Sensibilitate maximă peste medie ?50.000 DPI vs 45.000 DPI
  • Viteză maximă de urmărire puțin peste medie ?930 IPS vs 900 IPS
  • Accelerație maximă puțin peste medie ?90 G vs 85 G
  • O construcție mai ușoară ?48,9 g vs 56,1 g
  • O autonomie mai mare ?180 ore vs 150 ore
Derulează pentru mai multe detalii

Diferențe cheie în utilizarea reală

Fișa tehnică trage în ambele direcții. Acestea sunt diferențele suficient de mari ca să influențeze decizia — cu cifrele reale și ce înseamnă fiecare în utilizarea de zi cu zi.

  1. AutonomieBaterie
    180 ore vs 150 ore — cu 17% mai mult pentru Razer Viper V4 Pro

    Cât rezistă mouse-ul la o încărcare (wireless).

  2. GreutateDesign și manevrabilitate
    48,9 g vs 56,1 g — cu 13% mai puțin pentru Razer Viper V4 Pro

    Un mouse mai ușor se mișcă mai lejer și obosește mai puțin; mai puțin este mai bine pentru majoritatea jucătorilor.

  3. Sensibilitate maximăSenzor și urmărire
    50.000 DPI vs 45.000 DPI — cu 10% mai mult pentru Razer Viper V4 Pro

    Un DPI maxim mai mare mută cursorul mai mult pentru fiecare centimetru parcurs de mouse.

    Pe hârtie este o victorie, dar o diferență atât de mică este puțin probabil să se observe în utilizarea zilnică.

  4. Accelerație maximăSenzor și urmărire
    90 G vs 85 G — cu 6% mai mult pentru Razer Viper V4 Pro

    Accelerația pe care senzorul o suportă fără să piardă urmărirea.

    Pe hârtie este o victorie, dar o diferență atât de mică este puțin probabil să se observe în utilizarea zilnică.

Pe care să îl cumperi?

Nu există un singur răspuns — depinde de ce vei face efectiv cu el. Potrivește-ți prioritatea cu alegerea de mai jos.

  • Cel mai bun pentru senzor și urmărire Razer Viper V4 Pro câștigă categoria cu 100 la 33 — decis de sensibilitate maximă (50.000 DPI vs 45.000 DPI).
  • Cel mai bun pentru design și manevrabilitate Razer Viper V4 Pro câștigă categoria cu 100 la 58 — decis de greutate (48,9 g vs 56,1 g).
  • Cel mai bun pentru baterie Razer Viper V4 Pro câștigă categoria cu 100 la 20 — decis de autonomie (180 ore vs 150 ore).
  • Alegerea sigură, echilibrată Razer Viper V4 Pro câștigă mai multe dintre categoriile cu greutate reală și conduce Scorul VS general cu 100 puncte.

Unde rămâne fiecare în urmă

Razer Viper V4 Pro

  • Fără puncte slabe majore pe fișa tehnică în această confruntare — diferențele existente sunt mici.
  • 6 specificații nu sunt raportate (apar ca Necunoscut) și sunt excluse din scoruri.

Razer DeathAdder V4 Pro

  • Autonomie: 180 ore vs 150 ore
  • Greutate: 48,9 g vs 56,1 g
  • Sensibilitate maximă: 50.000 DPI vs 45.000 DPI
  • 4 specificații nu sunt raportate (apar ca Necunoscut) și sunt excluse din scoruri.

Ce contează pentru tine?

Trage glisoarele pentru a pondera fiecare categorie și a reordona produsele după prioritățile tale.

Senzor și urmărire
Design și manevrabilitate
Switch-uri și latență
Conectivitate
Baterie
Funcții
Clasamentul tău
Razer Viper V4 ProAlegerea ta100
Razer DeathAdder V4 ProAlegerea ta61

Detalierea scorului

Senzor și urmărire
Razer Viper V4 Pro100
Razer DeathAdder V4 Pro33
Decis de sensibilitate maximă (50.000 DPI vs 45.000 DPI) și viteză maximă de urmărire (930 IPS vs 900 IPS).
Design și manevrabilitate
Razer Viper V4 Pro100
Razer DeathAdder V4 Pro58
Decis de greutate (48,9 g vs 56,1 g).
Switch-uri și latență
Razer Viper V4 Pro100
Razer DeathAdder V4 Pro100
Conectivitate
Razer Viper V4 Pro100
Razer DeathAdder V4 Pro100
Baterie
Razer Viper V4 Pro100
Razer DeathAdder V4 Pro20
Decis de autonomie (180 ore vs 150 ore).
Funcții
Razer Viper V4 Pro100
Razer DeathAdder V4 Pro100

Senzor și urmărire

Sensibilitate maximă ?
50.000 DPI
45.000 DPI
Viteză maximă de urmărire ?
930 IPS
900 IPS
Accelerație maximă ?
90 G
85 G
Senzor ?
Razer Focus Pro 50K Optical Sensor Gen-3
Razer Focus Pro 45K Optical Sensor Gen-2
Rată de raportare ?
8.000 Hz
8.000 Hz
Distanță de ridicare reglabilă ?
? Necunoscut (Razer Viper V4 Pro)
Razer DeathAdder V4 Pro

Design și manevrabilitate

Greutate ?
48,9 g
56,1 g
Lungime ?
127,1 mm
128 mm
Lățime ?
63,9 mm
68 mm
Înălțime ?
39,9 mm
44 mm
Butoane ?
6
6
Tipuri de prindere ?
Razer Viper V4 ProGhearăVârful degetelor
Razer DeathAdder V4 ProPalmăGheară
Mâna dominantă ?
Ambidextru
Dreptaci
Picioare de alunecare ?
100% PTFE
PTFE
Tip de mouse ?
Standard
Standard
Derulare orizontală ?
Razer Viper V4 Pro
Razer DeathAdder V4 Pro
Rotiță cu rotire liberă ?
Razer Viper V4 Pro
Razer DeathAdder V4 Pro

Switch-uri și latență

Latență la clic ?
? Necunoscut (Razer Viper V4 Pro)
? Necunoscut (Razer DeathAdder V4 Pro)
Tip de switch ?
Razer Optical Mouse Switches Gen-4 (optice)
Razer Optical Mouse Switches Gen-4 (optice)
Durată de viață switch-uri ?
100 milioane de clicuri
100 milioane de clicuri
Reglaj debounce ?
? Necunoscut (Razer Viper V4 Pro)
? Necunoscut (Razer DeathAdder V4 Pro)

Conectivitate

Conexiune ?
Razer Viper V4 ProWireless 24 GHz
Razer DeathAdder V4 ProWireless 24 GHz
Rată de raportare wireless ?
8.000 Hz
8.000 Hz
Cablu ?
Cablu USB-C Speedflex
Cablu de încărcare USB-C împletit, 1,85 m
Încărcare USB-C ?
Razer Viper V4 Pro
Razer DeathAdder V4 Pro

Baterie

Autonomie ?
180 ore
150 ore
Capacitate baterie ?
? Necunoscut (Razer Viper V4 Pro)
? Necunoscut (Razer DeathAdder V4 Pro)
Tip de baterie ?
Acumulator intern reîncărcabil
Acumulator intern reîncărcabil
Încărcare rapidă ?
? Necunoscut (Razer Viper V4 Pro)
? Necunoscut (Razer DeathAdder V4 Pro)
Încărcare wireless ?
? Necunoscut (Razer Viper V4 Pro)
Razer DeathAdder V4 Pro

Funcții

Memorie internă ?
Razer Viper V4 Pro
Razer DeathAdder V4 Pro
Personalizare prin software ?
Razer Viper V4 Pro
Razer DeathAdder V4 Pro
Greutăți reglabile ?
Razer Viper V4 Pro
Razer DeathAdder V4 Pro
Iluminare RGB ?
Razer Viper V4 Pro
Razer DeathAdder V4 Pro

Specificații verificate ultima dată la 4 septembrie 2026Razer Viper V4 Pro: 28 din 34 specificații verificate (82%)Razer DeathAdder V4 Pro: 30 din 34 specificații verificate (88%)Specificațiile neverificate apar ca Necunoscut — niciodată estimate, niciodată punctate

Ce spun recenzenții

Concluzia

Razer Viper V4 Pro este câștigătorul clar, cu un Scor VS de 100 față de 58. Conduce la Senzor și urmărire, Design și manevrabilitate și Baterie.

Ultimele comparații

Ultimele Mouse-uri