Monitor de 1000 Hz: ce câștigi, ce calculator îți trebuie și unde se ascunde compromisul

Monitor de 1000 Hz: ce câștigi, ce calculator îți trebuie și unde se ascunde compromisul

Pe 2 septembrie 2026, la Berlin, Acer a prezentat Predator XB253Q U1, primul său monitor Full HD care ajunge la 1000 Hz. Cu câteva zile înainte, Samsung anunțase Odyssey G6, descris drept primul monitor de 1100 Hz din lume. Cifrele par apropiate. Nu înseamnă totuși același lucru, fiindcă una dintre ele se obține numai coborând rezoluția. Un asemenea monitor ridică și o a doua întrebare, mult mai practică. Ce calculator îți trebuie ca să folosești rata aceea și cât câștigi de fapt față de un ecran de 240 Hz?

Ce înseamnă concret 1000 Hz

Rata de reîmprospătare spune de câte ori pe secundă ecranul își schimbă imaginea. Ca să vezi câștigul real, transform-o în timp. Formula este simplă. Timpul pe cadru, în milisecunde, este 1000 împărțit la rata în Hz.

Un cadru stă pe ecran 16,67 ms la 60 Hz. La 144 Hz ajungi la 6,94 ms, iar la 240 Hz la 4,17 ms. La 500 Hz cobori la 2 ms, la 1000 Hz la 1 ms, iar la rata record anunțată de Samsung, la 0,91 ms.

Aici se vede toată povestea. Saltul de la 60 la 240 taie 12,5 ms din timpul de afișare al unui cadru. Dublarea de la 500 la 1000 taie o singură milisecundă, iar pasul de la 1000 la 1100 mai puțin de o zecime. Cifra de pe cutie crește liniar, câștigul nu.

Capcana din spatele cifrei este rezoluția

Samsung a anunțat Odyssey G6, modelul G60H, pe 27 august 2026, la Gamescom. Are 27 de inci, panou Fast IPS, timp de răspuns de 1 ms și un mod dublu care merge până la 1100 Hz în HD și până la 600 Hz în QHD. Samsung descrie aceste cifre drept specificația finală de lansare, îmbunătățită față de modelul arătat la CES 2026. Rezoluția nativă este QHD, adică 2560 x 1440. Samsung folosește termenul HD pentru modul rapid, iar presa de specialitate a raportat 1280 x 720. Monitorul ajunge la nivel global în a doua jumătate a lui 2026, fără prețuri anunțate deocamdată.

La modelul Acer, lucrurile stau altfel. Predator XB253Q U1 are 24,5 inci, panou IPS, rezoluție 1920 x 1080 și atinge rata maximă chiar la rezoluția nativă, fără să coboare nimic. Acer indică 0,3 ms în modul VRB și disponibilitate în regiunea EMEA în primul trimestru din 2027.

Așa că nu compara 1100 cu 1000 ca și cum ar fi aceeași măsurătoare. Una se obține la 720p, cealaltă la 1080p.

LG a ajuns acolo înaintea tuturor

Merită spus limpede, fiindcă multe titluri au ratat detaliul. LG UltraGear 25G590B-B are 25 de inci, rezoluție 1920 x 1080 și aceeași rată nativă, plus un overclock de încă 100 Hz. Acer își descrie corect modelul drept primul monitor Acer de acest tip, nu primul din lume.

Diagramă cu timpul de afișare al unui cadru la șase rate de reîmprospătare și cu cele trei moduri diferite în care se obține cifra de peste 1000 Hz

Ce calculator cere rata asta

Aceasta este partea pe care majoritatea cumpărătorilor o descoperă prea târziu. LG publică cerințele pentru rata maximă a modelului său. Îți trebuie Windows 11, o placă video NVIDIA RTX din seria 50 sau AMD Radeon RX 9070, 9060 ori 7900, sau mai nouă, plus conexiune DisplayPort 2.1.

Motivul ține de lățimea de bandă. Un semnal 1080p la o asemenea rată cere mult mai multe date pe secundă decât acceptă generațiile mai vechi de DisplayPort. O placă video excelentă fără portul potrivit tot nu ajunge. LG mai adaugă un avertisment onest. Performanța reală depinde de procesor, placa video, memorie, limitările fiecărui joc, versiunea sistemului de operare și versiunea driverului.

Monitorul nu produce cadrele, doar le afișează

Un asemenea ecran nu îți dă 1000 de cadre pe secundă. El poate afișa atâtea, dacă jocul le generează. În titluri competitive vechi și rulate la setări minime, câteva sute de cadre pe secundă sunt realiste pe hardware puternic. În jocuri moderne, cu grafică bogată, nici pe departe.

Dacă jocul tău rulează la 200 de cadre pe secundă, monitorul ultrarapid nu îți aduce mare lucru față de unul de 240 Hz. Cifra de pe ecran nu poate depăși ceea ce trimite placa video.

Overclockul vine cu un compromis pe care merită să îl cunoști

Pe LG UltraGear 25G590B-B, overclockul vine cu o pierdere concretă. La rata de overclock, FreeSync Premium nu mai merge, iar certificarea G-SYNC Compatible acoperă doar rata nativă. Alegi între cifra maximă și sincronizarea imaginii.

Pentru un jucător competitiv compromisul poate avea sens, fiindcă la sute de cadre pe secundă ruperea imaginii se vede mult mai puțin. Pentru restul, sincronizarea rămâne mai valoroasă decât ultimii 100 Hz.

Timpul de răspuns al pixelilor pune și el o limită

La rata nativă a acestor monitoare, un cadru stă pe ecran o milisecundă. Dacă pixelul are nevoie de mai mult ca să treacă de la o culoare la alta, imaginea următoare începe înainte ca precedenta să se fi stins complet. Rezultatul este o urmă fină, chiar dacă rata declarată este uriașă.

De aceea producătorii insistă pe timpii de răspuns de mai sus și pe tehnologii de reducere a neclarității în mișcare. Cifrele acestea se măsoară în condiții diferite de la un producător la altul, deci compară-le cu prudență.

Cât costă și când ajunge în România

Prețurile anunțate pentru EMEA sunt în euro, iar Acer indică primul trimestru din 2027 pentru regiune. Samsung nu a comunicat încă prețuri și spune doar că disponibilitatea diferă de la o piață la alta. Nici Acer, nici Samsung nu au publicat prețul final sau data la care aceste modele ajung în magazinele din România.

Un detaliu pentru buget. Judecând după precomenzile modelului LG din Statele Unite, această clasă de ecrane costă cam cât un monitor OLED de 27 de inci, deși are o rezoluție mult mai mică.

Cine are nevoie de un asemenea ecran

Răspunsul scurt este jucătorul competitiv de shootere, cel care joacă la setări reduse tocmai ca să obțină cadre multe și care simte diferențe de ordinul milisecundelor. Pentru el, 1080p este o alegere deliberată.

Pentru muncă, filme, jocuri single player și utilizare zilnică, banii sunt mult mai bine investiți într-o rezoluție mai mare sau într-un panou mai bun. Un ecran de 144 sau 240 Hz acoperă confortabil aproape toate scenariile, iar diferența față de modelele ultrarapide este mult mai mică decât sugerează raportul dintre cifre.

Cum calculezi singur câștigul

Împarte 1000 la rata de reîmprospătare și vezi cât câștigi. Verifică apoi la ce rezoluție se obține cifra anunțată, fiindcă acolo se ascunde de obicei compromisul. Ultimele sunt placa video și portul de pe ea. Fără DisplayPort 2.1 și fără o placă recentă, un asemenea monitor rămâne un ecran scump de 1080p.

Surse

Baza evaluării

Bazat pe documentare: scris pe baza surselor publicate listate mai sus, sursă principală: Acer Newsroom, Samsung Global Newsroom, LG Electronics USA. Nu am folosit noi produsele despre care scriem, iar orice măsurătoare citată aparține sursei ei.

← Înapoi la blog